Články

100 dní vlády Matoviča: „naši ľudia“ a dvojaké metre namiesto odborníkov a transparentnosti

Víťazstvo hnutia OĽANO vo voľbách bolo jasným posolstvom, že voliči uverili v zmenu, v očistu politiky a nastavenie novej politickej kultúry.  Namiesto toho sme sa po 100 dňoch vlády Igora Matoviča dočkali krokov, ktoré sa týmto sľubom značne vzďaľujú. Takto doterajšie pôsobenie novej vlády dnes na tlačovej konferencii zhodnotili predstavitelia Progresívne Slovenska.

Vládu ocenili za to, že sa jej s pomocou disciplinovanych občanov a skvelých občianskych iniciatív podarilo udržať pandémiu korona vírusu pod kontrolou a vyhnúť sa talianskemu scenáru. Spôsob riadenia štátu v tomto období však kritizovali:  „Premiér akoby nevládol, iba oznamoval rozhodnutia nikým nevolených orgánov. V právnom štáte však nestačí, ak má premiér dobrý úmysel, ak nemá oporu v práve. Takto sa riadi Palermo, nie právny štát“, hovorí predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová. 

Veľkým sklamaním vlády Igora Matoviča sú podľa Progresívneho Slovenska politické nominácie namiesto transparentných a férových výberových konaní. Obsadzovanie postov prednostov okresných úradov členmi hnutia OĽANO, pochybný výber riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nominácia rodinného príslušníka na riaditeľa SIS či škandalózna nominácia poslankyne Krištúfkovej na post splnomocnenkyne vlády ukázala, že spôsob dosadzovania vlastných ľudí do štátnej správy sa nezmenil. „Systém „našich ľudí” a dvojaký meter voči predsedovi parlamentu v kauze jeho diplomovej práce, ale aj prístup k voľbe generálneho prokurátora, kde je očividná snaha dosadiť na pozíciu vlastného človeka a ešte kvôli tomu upraviť zákon, je presným opakom toho, čo voliči od vládnych strán vo voľbách žiadali“, hovorí Branislav Vančo, člen predsedníctva PS.    

Rovnako pomoc podnikateľom zasiahnutým korona krízou bola zo strany vlády nezvládnutá, čo potvrdzuje aj jeden z najväčších prepadov ekonomiky v rámci EU. „Hlavne malí a strední podnikatelia a maloobchod zaplatili za odstavenie ekonomiky veľmi vysokú cenu. Pomoc bola extrémne komplikovaná, pomalá a nízka, preto o ňu tak málo podnikateľov vôbec požiadalo.“, konštatoval Michal Truban, podpredseda Progresívneho Slovenska. Europoslanec Michal Šimečka dodáva, že vláda trestuhodne nevyužila možnosti uvoľnených európskych pravidiel pre štátnu pomoc. „Nešlo o žiadnu komplikovanú byrokraciu, stačilo podľa pripraveného vzoru poslať niekoľkostranovú žiadosť Európskej komisii a rýchlo ju spustiť“, hovorí europoslanec. 

Pomoc v kríze sa však podľa Progresívneho Slovenska nedostala ani k niektorým zraniteľným skupinám obyvateľstva, ako sú napríklad slobodné matky samoživiteľky. Tie prišli zo dňa na deň o príjem zo zamestnania alebo živnosti, keďže museli zostať doma s deťmi. Ošetrovné totiž nedokáže dlhodobo pokryť nároky celej rodiny, rodičia navyše museli prevziať úlohu škôl a zabezpečiť deťom nielen vzdelávanie, ale nahradiť aj stravovanie, ktoré majú deti inak zabezpečené v škôlke či v škole. „Nezdá sa, že by vláda mala pre zraniteľné nízkopríjmové skupiny obyvateľstva plán. Čo sa stane, keď príde druhá vlna pandémie? Títo ľudia sú už dnes na hranici existenčných možností.“, pýta sa členka predsedníctva PS Lucia Plaváková. 

O to väčšmi predstaviteľov PS prekvapilo, že v takto neľahkej situácii zaťažuje koalícia občanov témami, ktoré im len pridávajú ďalšie polená pod nohy. Predbiehanie sa poslancov v predkladaní noviel zákona o umelom prerušení tehotenstva či prepisovanie už schválených dokumentov na ministerstve práce tak, aby sa z nich vypúšťala odborná terminológia a bola nahradená výrazmi vyhovujúcimi Konferencii biskupov Slovenska je v príkrom rozpore s ústavnou garanciou neviazanosti štátu na žiadnu ideológiu a právom budí obavy, že sledujeme začiatok konca sekulárneho štátu. 

„Pre mnohých voličov predstavovali tieto voľby poslednú šancu na toľko sľubovanú zmenu. Preto chceme v dobrom a konštruktívne, apelovať na vládu, aby si uvedomila, že disponuje tým najcennejším artiklom, ktorým ju občania vybavili: dôverou, že oni budú tentokrát iní. Ak chcú naozaj ustáť svoje sľuby, potom politika nerovných metrov, “našich ľudí”, opomínanie sociálne slabších rodín a viazanie štátu na ideológiu musia byť to prvé, s čím čo najskôr prestane a vráti k svojim predvolebným sľubom. Inak hrozí, že v budúcich voľbách voliči, sklamaní a obratí o posledné zvyšky dôvery, podporia radšej radikálov“, uzatvorila hodnotenie 100 dní vlády predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová. 

Pridať komentár