Články

11 opatrení na obnovenie dôvery v spravodlivosť na Slovensku

Progresívne Slovensko dnes predstavilo súbor systémových zmien na obnovenie dôvery v spravodlivosť. “Je to minimum toho, čo nová vláda musí urobiť. Inak sú jej reči o obnove dôvery úplne zbytočné,” povedala Zuzana Čaputová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska.

“Najlepší a jediný spôsob, ako sa postaviť k dnešnej situácii, sú predčasné parlamentné voľby. Buď nech ľudia obnovia legitimitu súčasnej vlády, alebo nech volia zmenu. Dôvera v políciu, spravodlivosť a právny štát je absolútne na dne. A je to predovšetkým vizitka 10-ročného pôsobenia premiéra Fica a 10 ročného pôsobenia jeho ministra Roberta Kaliňáka. A že tento obrovský problém vyrieši ďalší kamoš Roberta Kaliňáka, tomu už neverí nikto, kto žije na tejto planéte. Je pekné, ak sa chce niekomu odvďačiť za motorku, ale urobiť z neho rovno ministra vnútra je v tejto situácii absolútne nevhodné,” povedala Čaputová.

Progresívne Slovensko v tejto situácií predstavuje 11 konkrétnych a systémových zmien v 3 oblastiach, ktoré by malo obsahovať nové programové vyhlásenie vlády v prípade, že bude akákoľvek vláda vymenovaná. Návrhy zašleme aj novému premiérovi, ktorého vymenuje prezident, aj všetkým poslancom v NR SR, aby sa toho prostredníctvom svojich strán domáhali.

Verejná kontrola prokuratúry

 1. Rozšírenie práva navrhovať kandidátov na funkciu generálneho prokurátora.
 2. Voľba generálneho prokurátora kvalifikovanou väčšinou prítomných poslancov.
 3. Zásadné zmeny Rady prokurátorov
 4. Zmeny v disciplinárnych konaniach vo veciach prokurátorov
 5. Výberové konania na funkciu prokurátora sa musia vzťahovali na všetkých uchádzačov o funkciu prokurátora.

Posilnenie samostatnosti a kontroly polície

 1. Zriadenie samostatnej inštitúcie Policajného zboru, ktorú bude riadiť prezident Policajného zboru.
 2. Zrušenie bezdôvodnej odvolateľnosti policajného prezidenta a nový spôsob výberu a menovania policajného prezidenta.
 3. Zriadenie nezávislého a samostatného orgánu vyšetrujúceho sťažnosti a trestnú činnosť policajtov a iných príslušníkov

Spôsob voľby sudcov Ústavného súdu

 1. Zmena spôsob výberu ústavných sudcov – o voľbe kandidátov na sudcov by mala rozhodovať kvalifikovaná (napr. trojpätinová) a nie iba nadpolovičná väčšina poslancov parlamentu.
 2. Zavedenie prísnejších požiadaviek na kandidátov na ústavných sudcov
 3. Zlepšiť proces posudzovania a vypočutia kandidátov na ústavných sudcov

➤ Bližší popis všetkých 11 opatrení nájdete TU.

návrhy opatrení pochádzajú z činnosti občianskeho združenia Via Iuris, s ktorým spolupracovala Zuzana Čaputová (podporedsedníčka Progresívneho Slovenska)