Články

Stredoeurópske strany dnes podpísali deklaráciu o spolupráci

Stredoeurópske progresívne a liberálne strany dnes v Bratislave podpísali deklaráciu o spolupráci

Lídri strán a hnutí Progresívne Slovensko, Nowoczesna (Poľsko), Momentum (Maďarsko) a NEOS (Rakúsko) dnes v Bratislave podpísali deklaráciu o spolupráci.

Naši občiania si zaslúžia viac. Naše politické hnutia sa spájajú v boji za inú strednú Európu, takú, ktorá je v súlade so svojou európskou identitou a hodnotami, a s ambíciou viesť obnovu európskeho projektu, nie mu nešikovne hádzať polená pod nohy.

Kľúčové výzvy súčasnosti sú európske, nie národné alebo regionálne. Bezpečnostné hrozby, či už vyplývajúce z expanzívnych  ambícií Ruska alebo z terorizmu, sa môžeme zvládnuť iba spoločne. Dlhodobé výzvy súvisiace so zmenou klímy, migračnými tokmi alebo technologickými rozvratmi sa dajú zvládnuť iba spoločne. Naše ekonomiky budú prosperovať len vtedy, ak bude naša prosperita zdieľaná.

Na presadenie odlišnej strednej Európy naše hnutia začínajú novú regionálnu iniciatívu „Nová stredná Európa“ ako platformu pre dialóg a spoločnú politickú akciu medzi našimi príslušnými hnutiami a občanmi. Prostredníctvom „Nove strednej Európy“ naše hnutia sa budú pravidelne radiť, formulovať spoločné stanoviská voči našim vládam a partnerom v Európe a budú pracovať na spoločnej a komplexnej vízii strednej Európy v EÚ.

Zistiť viac

O troch grošoch

Dobšinského klasiku o troch grošoch poznajú snáď všetci. Z troch grošov platu, vracia kopáč jeden otcovi, za ten čo mu dal v mladosti. Druhý dáva synovi, aby mu vrátil, keď zostarne. Z posledného žije. Prostá medzigeneračná solidarita a redistribúcia. A kráľ sa diví a kritizuje ministrov, prečo sú sami takí, s prepáčením, nenažraní. Ministri a politici zo súčasných čias však prišli na lepšie spôsoby ako rozdeliť tieto symbolické tri groše, vlastne už eurá.

Oproti rozprávke, totiž nie je prerozdeľovanie časti príjmu dobrovoľné, ale povinné. Znie to nepekne, ale tak ako nežijeme v rozprávke, ale v reálnom svete, nežijeme ani vo feudalizme, ale v demokracii, kde každý z nás je si podľa ústavy rovný. Preto by sme mali mať rovnaký prístup k spravodlivosti (a nie právo prvej noci zemepána), či k vzdelaniu. To vyžaduje riešenia na úrovni celého štátu a teda aj povinné odvody a dane. Neznamená to však, že ministri a ostatná politická elita nemajú možnosti podobné kráľovským radcom z rozprávky.

Prvý groš, groš pre otca. Je o starobe a chorobe. Dal by sa prirovnať k zdravotným a sociálnym odvodom. Druhý groš pre syna je ako dnešné dane. Je o našej budúcnosti. Teda aj o školstve, či bezpečnosti. Ako by v dnešnej dobe rozhodli o grošoch kráľovskí radcovia z koalície a opozície?
Deklarovane liberálni radcovia, vrátane experta na rozdelenie grošov a bývalého ministra, ktorý od nich odišiel k iným opozičným radcom, by v prvom rade poradili kopáčovi, ako obísť kráľovské nariadenia a odovzdávať menej grošov. Zabúdajú však na to, že podľa odovzdaných grošov dnes dostane kopáč dôchodok v budúcnosti. A tak nám všetkým pomáhajú pripravovať obrovskú časovanú bombu v podobe dôchodcov, žobrákov. O tej však už kopáčovi nehovoria, ukazujú mu len krásu pol groša naviac dnes. Ani to, že keď si nechá viac grošov pre seba, jeho syn bude mať horšie školy, lebo na ne nebudú peniaze. Vlastne groše.

Sú aj radcovia, ktorí sa tvária sociálne, nebodaj až sociálne demokraticky a ich spojenci vo vláde. Oni neradia ako odovzdať menej grošov. Prečo aj, však oni ich rozdeľujú. Problém je v tom, že to vyzerá akoby peknú časť grošov nedávali tam kam patrí, ale svojim kamarátom. Sudcovia síce za to nikoho veľkého zatiaľ neodsúdili, ale keď žalobcov majú pod kontrolou radcovia čo vládnu, tak sa niet čo diviť. A kopáč sa diví, prečo, keď toľko grošov platí, z toho veľmi málo vidí. Ani jeho syn dobrú školu, ani o jeho otca nie je dobre postarané, keď ochorie.

Nemá to jednoduché, ten náš kopáč. A kopáčka jakbysmet. Pretože v dnešnej dobe si volia, ktorí radcovia, či radkyne im budú vládnuť. Ľudia chcú normálne žiť, jeden groš z troch je predsa len trochu málo. No chcú aj dobré školy pre svoje deti, aj aby bolo o rodičov dobre postarané, keď ochorejú. Nechcú sa báť, že na starobu budú žobrať. Čo však robiť, keď jedni aj druhí síce sľubujú, ale nepovedia všetko.

Súčasní radcovia totiž zabudli, že groše treba od ľudí zbierať, ale s každým jedným narábať veľmi zodpovedne. Tak aby sa ľuďom vrátil. V lepšom vzdelaní pre deti, dobrom zaopatrení chorých a krajine, ktorá slúži svojim ľuďom. Aby sa kopáč nebál, že keď sa zraní, nikto mu nepomôže, kde sa aj radcovia budú snažiť aby tých grošov mal viac. Aj preto, že bude vedieť viac, ako len kopať pri hradskej priekopy. Je čo naprávať, v tom kráľovstve slovenskom.

Zistiť viac

Ideová konferencia

Slovenská politika potrebuje nový obsah. Ideová konferencia Progresívneho Slovenska má presne tento cieľ. Za účasti 200 hostí z domova aj zahraničia budeme diskutovať o tom, ako posunúť krajinu v pred. Na konferencii bude taktiež predstavená dlhododobá Vízia Progresívneho Slovenska.

Celý program konferencie nájdete na webstránke http://ideovakonferencia.sk

Sledujte náš Facebook event a dostávajte notifikácie o livestreamoch a informáciách z konferencie.

 

Konferencia má už naplnenú kapacitu. V prípade záujmo o účasť sa registrujte na čakaciu listinu

[[[["field8","contains","zoberiem niekoho so sebou"]],[["show_fields","field6"]],"and"],[[["field3","contains"]],[["show_fields","field15"]],"and"]]
1
Čakacia listina
Meno
Priezvisko
PSČ

Súhlas na spracovanie osobných údajov:

Osoba, ktorá uviedla svoje údaje do online formulára na stránke www.progresivne.sk zároveň udeľuje súhlas so spracúvaním osobných údajov na marketingové účely v súlade so zákonom č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať zaslaním na adresu Progresívne Slovensko, o.z., Tallerova 10, 811 02 Bratislava.

Previous
Next

 

Zistiť viac

Nová tvár strednej Európy

diskusia: Nová tvár strednej Európy – lídri stredoeurópskych progresívnych a hnutí v Bratislave

kedy: 17.09. o 18:00
miesto: KC Dunaj, Nedbalova 3, 81101 Bratislava

Stredná Európa nie je len Kaczynski, Orbán či Fico. Nové progresívne a liberálne sily naprieč regiónom ukazujú inú tvár strednej Európy. Otvorenejšiu, modernejšiu a slobodnejšiu. Ako sa vysporiadať s populistami? Ako sa situácia odlišuje v Poľsku, Maďarsku, Rakúsku a Slovensku? Áká je pozitívna predstava pre budúcnosť týchto krajín?

Diskutovať budú lídri progresívnych a liberálnych hnuti:

  • Richard Petru, líder Nowoceszny, Poľsko
  • Zora Jaurová, Progresívne Slovensko
  • Angelika Mlinar, europoslankyňa, NEOS, Rakúsko
  • Andras Fekete-Gyor, lider Momentum, Maďarsko

Moderuje: Michal Hvorecký

 

Debata prebehne v anglickom jazyku bez tlmočenia.

[[[["field8","contains","zoberiem niekoho so sebou"]],[["show_fields","field6"]],"and"],[[["field3","contains"]],[["show_fields","field15"]],"and"]]
1
Registrácia

Keďže kapacita priestorov je obmedzená, ponúkame možnosť sa zaregistrovať, a tak si zabezpečiť miesto na sedenie počas diskusie Nová tvár strednej Európy.

Meno
Priezvisko
PSČ

Súhlas na spracovanie osobných údajov:

Osoba, ktorá uviedla svoje údaje do online formulára na stránke www.progresivne.sk zároveň udeľuje súhlas so spracúvaním osobných údajov na marketingové účely v súlade so zákonom č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať zaslaním na adresu Progresívne Slovensko, o.z., Tallerova 10, 811 02 Bratislava.

Previous
Next
Zistiť viac

Vyzbierali sme 10-tisíc podpisov potrebných pre vznik politického hnutia

Politické hnutie Progresívne Slovensko dnes na tlačovej konferencii oznámilo, že vyzbieralo 10-tisíc podpisov potrebných pre vznik politického hnutia. „Týmto napĺňame ďalší míľnik v našom pláne, ktorý smeruje k vytvoreniu alternatívy voči súčasnej vyprázdnenosti politiky,” povedal Ivan Štefunko, líder vznikajúceho hnutia.

Na rozdiel od iných politických projektov v minulosti prebehol zber podpisov kompletne v réžii dobrovoľníkov a sympatizantov hnutia. „Stovky ľudí po celom Slovensku, desiatky hodín strávené v uliciach Slovenska. Som veľmi hrdý, že sa nám podarilo splniť to, čo sme si predsavzali – postaviť politické hnutie odspodu, založené na ľuďoch,” dodal Štefunko.

Zber podpisov bude ešte pokračovať v priebehu septembra. Podľa Štefunka chcú využiť ešte aktivitu na priamy kontakt s potenciálnymi voličmi.

Ideová konferencia v polovici mesiaca

Zber podpisov nebola jediná aktivita, ktorou sa Progresívne Slovensko v posledných mesiacoch zaoberalo. „Ako sme avizovali, spolu s budovaním štruktúr a formálnym vznikom PS ide ruka v ruke programová práca. Chceme prezentovať jasnú predstavu o tom, ako posunúť Slovensko vpred,” povedal Štefunko.

Medzinárodná “Ideová konferencia Progresívneho Slovenska” sa uskutoční 18. septembra v Bratislave. PS bude na nej prezentovať dlhodobú víziu rozvoja Slovenska a následne o nej bude debatovať s dvoma stovkami mienkotvorcov a zástupcov stavovských a profesijných združení.

Konferencie sa zúčastnia aj zástupcovia progresívnych síl z Francúzska (En Marche!) či strednej Európy. Hlavným zahraničným hosťom, ktorý vystúpi aj s hlavným prejavom, bude Guy Verhofstadt, líder frakcie liberálov v Európskom parlamente.

Zistiť viac

Zahájili sme zber podpisov

Začiatok zberu podpisov a vznik politického hnutia dnes na celoslovenskom stretnutí dobrovoľníkov Progresívneho Slovenska v tatranskom Žiari oznámil člen prípravného výboru Michal Truban. Zber podpisov postavia progresívci na komunite svojich aktivistov a netradičnej kontaktnej kampani.

“Od dnes spúšťame zber podpisov pre založenie – nie politickej strany – ale politického hnutia Progresívne Slovensko. Nechceme byť len ďalšou stranou, ktorá sa prišla usadiť v politike. Chceme byť hnutím – hnutím, ktoré zmení túto krajinu k lepšiemu. Chceme modernú krajinu, ktorá je otvorená, solidárna, na ktorú vieme byť hrdí. Chceme krajinu ktorá má nádej, ” povedal takmer stovke najaktívnejších dobrovoľníkov Michal Truban.

 

V prípravnom výbore politického hnutia Progresívne Slovensko sú občiansky aktivista a investor vo firmách, ktoré zamestnávajú stovky ľudí Ivan Štefunko, právnička bojujúca proti extrémizmu a kyberšikane Irena Bihariová a úspešný podnikateľ a protikorupčný aktivista v oblasti IT Michal Truban.

“Zber podpisov chceme využiť na čo najširšie oslovenie a mobilizáciu ľudí. Naším cieľom nie je len vyzbierať 10 000 podpisov potrebných na registráciu hnutia. Chceme viac. Aj túto akciu chceme využi na budovanie a spájanie aktívnych ľudí, ktorí chcú pohnúť Slovensko vpred,” dodal Truban.

 

Zistiť viac

Progresívne vzdelávanie na Slovensku?

Diskusia o progresívnom prístupe ku vzdelávaniu a reformnom pláne ministerstva školstva „Učiace sa Slovensko“. Diskutovať budú vzdelávací experti OZ Progresívne Slovensko a ich hostia.

Fedor Blaščák, vzdelávací expert
Miroslav Kocúr, spoluzakladateľ a bývalý riaditeľ gymnázia, pedagóg

Košice – Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2
27.4. 18.00 – 19.30

[[[["field4","contains"],["field10","contains"],["field1","contains"]],[["show_fields","field15"]],"and"]]
1
Registrácia - Progresívne vzdelávanie na Slovensku?

Keďže kapacita priestorov je obmedzená, ponúkame možnosť sa zaregistrovať, a tak si zabezpečiť miesto na sedenie počas diskusie.

Meno
Priezvisko
PSČ
Ostatné

Súhlas na spracovanie osobných údajov:

Osoba, ktorá uviedla svoje údaje do online formulára na stránke www.progresivne.sk zároveň udeľuje súhlas so spracúvaním osobných údajov na marketingové účely v súlade so zákonom č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať zaslaním na adresu Progresívne Slovensko, o.z., Tallerova 10, 811 02 Bratislava.

Previous
Next
Zistiť viac

Big Idea Slovakia

Iniciatívy “V mojom mene” a “Progresívne Slovensko” spustili spoločný projekt „Big Idea Slovakia“. Reagujeme ním na ideovú vyprázdnenosť súčasnej slovenskej politiky a verejnej diskusie, ktoré sa často menia na gladiátorský súboj osôb a urážok, nie myšlienok a návrhov. Cieľom „Big Idea Slovakia“ je priniesť diskusiu o odvážnych, zásadných, ale reálnych a potrebných návrhoch.

Témou druhého podujatia Big Idea Slovakia bude „Je silnejšia integrácia EÚ v záujme SR?

Dátum a miesto: 22.3., KC Dunaj (Nedbalova 3, Bratislava)

Diskutovať budú:

  • Ivan Mikloš – bývalý minister financií, poradca ukrajinského premiéra
  • Ivan Štefunko – Progresívne Slovensko
  • Michal Šimečka – Ústav medzinárodných vzťahov, Praha
  • Ondrej Dostál – poslanec NR SR
[]
1
Registrácia - čakaci listina

Keďže všetky miesta, ktoré boli vyhradené pre rezerváciu sa zaplnili, nie je možné v tejto chvíli si rezervovať miesto. Môžete sa stále zaregistrovať do čakacej listiny a ak osoba s rezerváciou nepríde, miesto prepadne ďalšiemu v poradí. Na akciu môžete prísť aj bez rezervácie ale v tom prípade nevieme zabezpečiť každému vstup na diskusiu.

Meno
Priezvisko
PSČ

Súhlas na spracovanie osobných údajov:

Osoba, ktorá uviedla svoje údaje do online formulára na stránke www.progresivne.sk zároveň udeľuje súhlas so spracúvaním osobných údajov na marketingové účely v súlade so zákonom č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať zaslaním na adresu Progresívne Slovensko, o.z., Tallerova 10, 811 02 Bratislava.

Previous
Next
Zistiť viac