fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Dekriminalizácia

Progresívne Slovensko

Nedávno sme avizovali náš plán predložiť vlastný zákon o dekriminalizácii, ak tak do konca októbra neurobí vládna koalícia. Nie je našim zámerom povzbudzovať ľudí aby brali drogy, práve naopak, no vnímame potrebu zmeniť neúnosnú situáciu na Slovensku. V tomto článku vám vysvetlíme náš zámer a dôvody, pre ktoré máme za to, že marihuanu na Slovensku je potrebné dekriminalizovať.

Dekriminalizácia v skratke znamená odstránenie trestnoprávnych následkov za držanie drogy pre osobnú spotrebu. Namiesto dlhých rokov vo väzení by ľuďom hrozila poriadková pokuta či poučenie o zdravotných rizikách a dostupnosti harm reduction službách. Tie by pracovali na minimalizácii problémov spojených s užívaním drog, a tiež poskytovali služby prevencie.   

Takýmto postupom by sme chceli dosiahnuť, aby sa miesto zatvorenia ľudí na dlhé roky do väzenia systém mohol sústrediť na tých, ktorí majú s užívaním drog problém – venovať energiu ich opätovnému začleneniu do spoločnosti a liečbe. Napriek tomu, že sa to asi nezdá, harm reduction služby by štát stáli približne 6-krát menej1, a pritom sú citeľne efektívnejšie. Dôležité je tiež podotknúť, že zo závislosti od marihuany sa lieči menej ako 1 % jej užívateľov2.

Prečo je súčasný stav zlý?

Od začiatku tzv. Vojny proti drogám uplynulo 60 rokov a napriek doterajším tvrdým postupom, ktorých prežitok vidíme aj u nás, sa drogy odstrániť nepodarilo. Navrhujeme preto prehodnotiť prístup k tomuto problému tak, ako to urobila WHO a OSN, ale aj mnoho štátov. Vidíme, že drakonické tresty ľudí neodrádzajú - či už od fajčenia marihuany, alebo od jej pestovania, napr. pre jej medicínske využitie, ktoré je v zahraničí bežne akceptované.

Safe supply

Chceme prijať politiky, ktoré sa ukazujú ako účinné pri znižovaní dopytu po drogách a tým pádom aj pri postupnej redukcii čierneho trhu. Politika safe supply ukazuje, že legálna cesta je vždy lepšia - tí, ktorí majú o drogu záujem by sa mohli vyhnúť stretu s kriminálnym prostredím a s ním spojeným nebezpečenstvom.

Čo navrhujeme my?

Islandský model, o ktorom často hovoríme vznikol v 90-tych rokoch ako reakcia na  nadmerné užívanie drog a alkoholu u mladistvých. Nemôžeme si robiť ilúzie a tváriť sa, že drogy sú u nás jediný problém. Priemerná ročná spotreba čistého alkoholu u ľudí nad 14 rokov je na Slovensku 11,1 litra3. Toto vysoké číslo by sme spolu s nadmerným užívaním drog chceli zredukovať na minimum.

Ak by sme išli cestou Islandu, vytvoríme množstvo alternatív trávenia voľného času, či už pôjde o záujmové krúžky, športové vyžitie či iné organizácie, kde sa môžu mladí realizovať. Dospievajúcim by sme tak poskytli možnosť tráviť svoj čas zmysluplne a nemali by dôvod obracať svoju pozornosť ku omamným látkam. Tieto politiky na ostrove zabrali a úspechy žne krajina dodnes.

Ako neustále zdôrazňujeme – nechceme zvýšiť dopyt po drogách, vidíme však, že za súčasného stavu sa práve toto deje. Čierny trh s často nebezpečnými látkami prekvitá a náš štát zároveň ignoruje napr. medicínske využitie marihuany, ktoré je vo svete už bežným doplnkom liečby. Nechceme, aby boli ročne zbytočne perzekvované desiatky obyvateľov, nechceme vidieť ďalšie drakonické tresty a mesiace sa tiahnuce súdy. Chceme prijať rozumnú drogovú politiku a pomôcť tam, kde je to treba.

Ak ste sa rozhodli podporiť petíciu, môžete tak urobiť na stránke www.dekriminalizacia.eu

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

V Bratislave, 15. októbra 2021

1https://harmreductioneurasia.org/criminalization-costs/slovakia/

2https://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/11351/slovakia-cdr-2019.pdf?fbclid=IwAR0LNWci52-gQCZPoeRM4fknCtV3IAdNNnf93u28l522m5b_WP388ugJePI

3https://ekonomika.sme.sk/c/22586990/problem-s-alkoholom-ma-az-desat-percent-populacie-nad-15-rokov.html

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť