Články

Kto uniesol ministra Lajčáka? Únos vietnamca by mal vyšetrovať Europol

“Preto je nepochopiteľné, že nikde nie je vidieť ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. On a jeho rezort by teraz mali vyvíjať maximálne úsilie, aj verejne, aby uistili nemeckých partnerov a nemeckú verejnosť, že to berieme vážne a prípad vyšetríme,” povedal na tlačovej konferencii podpredseda Progresívneho Slovenska, Michal Šimečka.

Minister Lajčák je známy tým, že vie za týždeň zvládnuť aj tri služobné cesty, napríklad keď usiluje o zvolenie do funkcie generálneho tajomníka OSN.

Do Nemecka má však letieť ministerka vnútra Saková. To je z diplomatického pohľadu veľmi zlý výber. Ministerka vnútra je súčasťou problému a žiadnu dôveru v Berlíne nevzbudí.

“Od našej diplomacie musí teraz zaznieť jasné stanovisko, že na dôvere Nemecka a našich európskych partnerov nám záleží viac, než na obchodoch s komunistickou diktatúrou,” povedal Šimečka.

Kto uniesol ministra Lajčáka? Europol by mal vyšetrovať prípad únosu

🚨👤V kauze únosu vietnamského občana 🇻🇳nejde len o obyčajný domáci škandál. Je to najvážnejšia kríza slovenskej zahraničnej politiky od čias mečiarizmu. 🇸🇰👀Je nepochopiteľné, že nikde nie je vidieť ministra zahraničných vecí Lajčáka. 🤦‍♂️On a jeho rezort by mali vyvíjať maximálne úsilie, aj verejne, aby uistili nemeckých partnerov, že to berieme vážne a prípad vyšetríme.Práve pre takéto prípady potrebuje EÚ 🇪🇺vlastné vyšetrovanie zločinov s celoeurópskym dosahom, ktorý by zároveň garantoval nezávislosť vyšetrovania. 🚓👮Navrhujeme posilniť mandát Europolu tak, aby mohol viesť vlastné a nezávislé vyšetrovanie kriminality s celoeurópskym presahom – stíhať mafiánske gangy, pranie špinavých peňazí, akcie nepriateľských tajných služieb, či teroristické bunky.

Uverejnil používateľ Progresívne Slovensko Utorok 7. august 2018

Pochybný zamestnanec ministerstva zahraničia

Ministerstvo zahraničia sa tvári, akoby sa ho celá kauza netýkala – pritom v centre únosu je bývalý premiérov poradca Quanq, ktorého nemeckí vyšetrovatelia podozrievajú, že mohol byť spojkou vietnamskej tajnej služby na Slovensku.

“Tento pán bol kmeňovým zamestnancom ministerstva zahraničia, ekonomickým diplomatom v Hanoji a takmer sa stal veľvyslancom. Musíme sa pýtať, ako sa človek s takou povesťou dostane až na túto pozíciu,” povedal Šimečka.

Progresívne Slovensko vyzýva našu diplomaciu, aby sa k celému prípadu postavila čelom. Inak to naozaj pôsobí, akoby nášho ministra “uniesol“ Kaliňák a rozvoj našich zahraničných vzťahov unieslo ministerstvo vnútra.

Európske riešenie pre vyšetrenie veľkých káuz

Podobne ako v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aj únos vietnamského občana je problémom celej EÚ – ide o narušenie toho, čo nazývame jednotný priestor bezpečnosti a spravodlivosti.

“Práve pre podobné príklady EÚ potrebuje k dispozícii vlastný nástroj na vyšetrovanie prípadov a zločinov s celoeurópskym dosahom, ktorý by zároveň garantoval nezávislosť vyšetrovania od vnútropolitických tlakov a väzieb – čo znamená nezávislosť od Kaliňáka s Ficom.” povedal Michal Šimečka.

Dnes EÚ tieto právomoci nemá. Máme veľa inštitúcií – Europol, OLAF, najnovšie aj európskeho prokurátora, ktoré však majú len obmedzený mandát.

Posilniť Europol

Progresívne Slovensko preto navrhujeme posilniť mandát Europolu tak, aby mohol viesť vlastné a nezávislé vyšetrovanie kriminality s celoeurópskym presahom – stíhať mafiánske gangy, pranie špinavých peňazí, akcie nepriateľských tajných služieb, či teroristické bunky. Navrhuje to aj frakcia liberálov v Európskom parlamente.

“Ak by Únia v roku 2018 mala k dispozícii podobný nástroj, nezávislé vyšetrenie Thanhovho únosu by už nemuselo závisieť od aktuálnej mocenskej rovnováhy v Smere či od nálady generálneho prokurátora Čižnára. A EÚ ako celok by bola bezpečnejším miestom,” dodal Šimečka.