Články

Lídrom PS sa dnes stal Michal Truban

Michal Truban je úspešný podnikateľ, bojovník proti korupcii a doteraz zastával pozíciu podpredsedu hnutia Progresívne Slovensko. Na tomto sneme si delegáti hnutia zvolili aj nové predsedníctvo, ktoré je zložené z piatich podpredsedov a šiestich členov predsedníctva.

Na pozície podpredsedov a podpredsedníčok boli opäť zvolení Michal Šimečka, Zora Jaurová a Irena Biháriová. Novými podpredsedami na základe hlasovania sa stali bývalý predseda hnutia Ivan Štefunko a poslanec NR SR Martin Poliačik.

 Členmi predsedníctva sa na najbližšie dva roky stali Martin Hojsík, Pavel Sibyla, Milan Ftorek, Martin Dubéci, Matej Petroci a Peter Brozman. Celé predsedníctvo dostalo mandát na vedenie hnutia do parlamentných volieb 2020 a prípadné skladanie vlády.

Prvé slová nového predsedu

“Som hrdý na to, že PS je stranou, ktorá nestojí na jednom človeku, ale na širokom tíme. Ten dnes vidíte okolo mňa. Je plný ľudí, ktorí chcú priniesť zmenu. PS má od dnes nového lídra a predsedníctvo, no naša misia sa nemení. Našim cieľom je zmeniť štýl vládnutia na Slovensku a posunúť ho konečne dopredu,” povedal nový predseda Truban.

Deň mimoriadneho snemu sa koná v deň výročia porážky fašizmu v Európe. “Nie je to náhoda. Nechcem, aby extrémisti uniesli našu spoločnosť. Stojíme v prvej línii tohto súboja. Odpoveďou fašistom je nový štýl, ľudia, témy a energia v politike. My to robíme zdola, naprieč celým Slovenskom a všetko dobré, čo sa nám podarilo, vychádza z tohto. Slovensko bude dobrou krajinou pre život jedine vtedy, keď sa to zmení. Ked budeme férovou krajinou. Keď tu začne platiť spravodlivosť pre všetkých. Keď bez ohľadu na to, či sa narodíte v Bratislave, na Kysuciach – vo vile či osade – budete mať šancu na slušný život. Keď vaše postavenie v spoločnosti neovplyvní to, akej ste národnosti, náboženstva alebo sexuálnej orientácie. Toto je Progresívne Slovensko,“ povedal Michal Truban.

Nechceme prenechať Európu populistom

Na sneme sa prerokovalo aj uznesenie s troma bodmi:

  • aby európsky rozmer bol pevne zakotvený v programových dokumentoch a dennodennej politickej činnosti Progresívneho Slovenska na všetkých úrovniach.
  • aby prourópska orientácia Slovenska bola základnou podmienkou Progresívneho Slovenska pre akúkoľvek formu koaličnej spolupráce
  • poveruje predsedníctvo Progresívneho Slovenska, aby aktívne rozvíjalo vzťahy s podobne zmýšľajúcimi partnermi v strednej Európe a na európskej úrovni, obzvlášť v rámci ALDE.

“Nechceme nechať Európu populistom, musíme vedieť spolupracovať. V nasledujúcich týždňoch sa sústredíme na európsku kampaň. Spoločne s našimi partnermi zo Spolu sme postavili jedinú proeurópsku koalíciu s výbornými kandidátkami a kandidátmi. Neposielame ich nikam za odmenu. Sú to ľudia na vrchole svojich síl, ktorí budú pracovať pre Slovensko, a nielen vykrikovať z posledných lavíc. Musíme sa však mobilizovať. Proeurópski ľudia sa musia ozvať, lebo fašisti a populisti mobilizujú vo veľkom,” uzavrel Truban.