fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Spaľovanie recyklovateľného odpadu stále nie je vyriešené

Martin Hojsík

V čase, keď sa na verejnosť dostali škandály spojené so spaľovaním vytriedených plastov a s falošnou recykláciou, NR SR schválila novelu  zákona o odpadoch. Čakali ste, že novela bude odpoveďou na aktuálne problémy nakladania s odpadom?

Novela ešte len uzrela svetlo sveta a už je zrelá na úpravu. Neodpovedá na aktuálne problémy, nepomáha štátu dosahovať svoje ciele a čo je najhoršie, nedáva ľuďom, ktorí poctivo triedia odpad istotu, že ich námaha neskončí pohodená niekde na skládke alebo v spaľovni.

Neriešme, že návrh novely obsahuje formulačné nedostatky, ktoré budú komplikovať vykonateľnosť v praxi. Veľkou slabinou je, že problém spaľovania recyklovateľných odpadov novela v zásade nevyrieši. Spaľovanie odpadov má dokonca v novele rovnakú finančnú podporu ako recyklácia odpadov. Pričom dopady spaľovania na naše zdravie, klímu a životné prostredie sú nesporné.

Aby sa Slovensko nezmenilo len z krajiny skládok na krajinu spaľovania musí mať hlavné slovo opätovné použitie a recyklácia. Musí byť tým najdostupnejším a najlogickejším riešením.

Päť progresívnych návrhov pre reštart odpadovej politiky

  • Stanoviť samostatné sadzby pre recykláciu vytriedených odpadov a samostatné (výrazne nižšie sadzby) za spálenie s využitím energie. Práve takto nastavené sadzby dokážu zaistiť aby sa triedenie a recyklácia vyplatili. Pričom neskôr sadzby za spaľovanie odpadu postupne odstrániť. Nastaviť oprávnené výdavky na zabezpečenie triedeného zberu a využitia odpadov tak aby odrážali výrazne nižšie dopady recyklácie na životné prostredie.
  • Pri nastavovaní systému konečne brať do úvahy, že máme na stole konkrétne ciele recyklácie a nemáme žiadne ciele pre energetické zhodnocovanie. Celý civilizovaný svet prestáva podporovať spaľovanie odpadu. Nie len z hľadiska obehovej ekonomiky, ale aj z hľadiska produkcie skleníkových plynov.
  • Zaviesť ekomoduláciu, teda napríklad pri obaloch zohľadňovať vo vyššej miere náklady na recykláciu až sa obal stane odpadom. Len vďaka tomu budeme motivovať výrobcov prechádzať na environmentálne prijateľnejšie riešenia. A predovšetkým, prestaneme znevýhodňovať podnikateľov, ktorí do ekologickejších obalov investovali.
  • Prijať environmentálny poplatok za spaľovanie odpadu, ktorý zohľadní dopady spaľovania na klímu a životné prostredie. Poplatok síce bude nižší ako pri ukladaní odpadu na skládky, no zároveň dostatočný aby motivoval k recyklácii. Taktiež zaradiť zariadenia na spaľovanie odpadu do systému obchodovania s emisiami skleníkových plynov.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

V Bratislave, 1. októbra 2021

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť