Prečo vlastne vzniklo Progresívne Slovensko? Aká bola vaša motivácia?

Po posledných parlamentných voľbách v roku 2016 sa jasne ukázalo, že naša spoločnosť nejde správnym smerom. Zároveň zažívame bezprecedentnú vyprázdnenosť verejnej diskusie. Nechceme sa prizerať tomu, ako sa riešia len povrchné témy. Slovensko má na viac. Chceme tomu prispieť našimi znalosťami a odhodlanosťou, aby sa konečne na Slovensku dalo dobre žiť.

 

Čo je to progresivizmus?

Progresivizmus je nový moderný politický prúd. Sme presvedčení, že zmena k lepšiemu v spoločnosti je možná. Nechceme už počúvať o tom, ako sa niečo nedá. Namiesto starých nálepok sa sústredíme na hľadanie najlepších riešení a ich aktívne presadenie. Veríme v slobodu, otvorenosť a rovnosť ľudí a šancí.

Medzi príklady progresívnych politikov patrí nový francúzsky prezident Emmanuel Macron a ďalšie úspešné strany v Holandsku, Dánsku či Slovinsku.

 

Prečo ste hnutie?

Politika nebola naša prvá voľba. Každý z nás sa snažil meniť veci, ktoré ho štvali v jeho okolí, ale narážali sme na strop. Vtedy sme pochopili, že poriadna zmena má šancu len ak sa spojíme.

Sme široká skupina ľudí z celého Slovenska, ktorí chcú pohnúť krajinu dopredu. Vieme, že politika sa nemôže robiť z hlavného mesta – odtrhnutá od potrieb ľudí.

 

Aký je rozdiel medzi hnutím a stranou?

Podľa zákonov medzi hnutím a stranou rozdiel nie je. Avšak rozdiel je symbolický. Chceme ukázať, že spôsob tvorby politickej organizácie musí vychádzať zdola a mať širokú základňu podporovateľov.

Politické hnutia obvykle vznikajú z občianskych iniciatív a nereprezentujú ich staré stranícke štruktúry či vodcovský štýl politiky. Práve naopak, reagujú na požiadavky ľudí a sú zakladané prirodzeným vývojom v spoločnosti.

 

Ako je to s vaším financovaním?

Chceme byť čo najtransparentnejší, pretože veríme, že iba tak sa dá nadobudnúť dôvera ľudí. Viac sa dozviete v sekcii Financovanie.

 

Ako sa môžem pridať za člena?

Prihlášku za člena nájdete TU. Každý člen prechádza kontrolou aby sme prijali iba ľudí ktorí sú bezúhonní a majú rovnaké hodnoty ako PS.

 

Ako môžem pomôcť?

Môžete nám pomôcť, že sa zapojíte do nášho dobrovoľníckeho programu.

 

Aké sú problémy, na ktorých chcete pracovať?

Náš cieľ je mať modernú krajinu, ktorá je otvorená, solidárna, a na ktorú môžeme byť všetci hrdí. Chceme krajinu, ktorá má nádej.

Dnes vidíme najväčšie resty v oblasti školstva, zdravotníctva, ekonomiky a vymáhania spravodlivosti.

 

Čo sú vaše riešenia?

Postupne predstavujeme konkrétne návrhy riešení a prístupov k jednotlivým oblastiam. Nájdete ich na našom webe v sekcii „Odborné články“ a na komunite o nich prebieha intenzívna diskusia. V septembri 2017 sme predstavili komplexnú víziu pre Slovensko. Celý program do volieb v roku 2020 pripravujeme.

 

Ste pripravení sa naplno venovať politike a Progresívnemu Slovensku?

Áno. Je to pre nás najdôležitejšia vec, do akej sme sa kedy pustili.

 

Stihnete sa zúčastniť volieb do NR SR, keď budú predčasné voľby?

Áno.

 

Prečo ste vytvorili nový subjekt a nevstúpili ste do inej strany?

Lebo máme pocit, že v dnešnom verejnom priestore nik nemá odvahu reprezentovať hodnoty, na ktorých stojí Progresívne Slovensko.

 

V čom ste odlišní ako terajší politici?

Vo všetkom. Už zo spôsobu ako vznikalo Progresívne Slovensko vidno, že namiesto silných rečí a marketingových fráz ide o obsah a ľudí.

 

Kto je líder Progresívneho Slovenska?

Predseda Progresívneho Slovenska je Michal Truban.

Nemyslíme si však, že dnes potrebujeme ďalších alfa-samcov. Sústredíme sa na silný program a širokú zostavu ľudí, ktorí ho vedia potiahnuť.

 

Kto sú vaši lídri, členovia a spolupracovníci?

V tejto chvíli má Progresívne Slovensko svoje predsednictvo, ktoré reprezentuje všetkých členov.

Spolupracuje s nami veľké množstvo odborníkov. Postupne ich predstavujeme či vydávame s nimi odborné články.

 

Aký je váš postoj k Európskej únii?

Jednoznačne sme za zotrvanie Slovenska v európskych štruktúrach. Európska Únia je garant stability a pokoja na našom kontinente. Slovensko mimoriadne čerpá z členstva v EÚ – ekonomicky, možnosťou vzdelania pre Slovákov, cestovaním. Akékoľvek chyby EÚ, by sme mali riešiť naším aktívnejším zapojením sa do európskej politiky.

 

Ste pravica alebo ľavica?

Klasické ideologické nálepky už na Slovensku nefungujú. Slovenská politika sa dnes delí na tých, čo chcú zachovať súčasný stav a na tých, ktorí chcú zmenu.

Ľavica a pravica v tomto kontexte stratila význam. Použijeme najlepšie nápady zľava aj sprava na riešenie skutočných problémov Slovenska. Chceme tlačiť na pozitívnu zmenu a posun vpred.

 

Ako chcete bojovať proti extrémistom?

V prvom rade treba zaujať jasný postoj a odsúdiť všetky myšlienky, ktoré propagujú fašizmus, nacizmus či rasistické myšlienky. Na jednej strane tu máme extrémne kradnutie a na druhej extrémistické názory ako to riešiť.

Chceme dať ľuďom jednoznačnú a jasnú ponuku, že problémy sa dajú riešiť bez toho, aby sme sa uchyľovali k fašizmu.

 

Objavil sa očierňujúci článok o Ivanovi Štefunkovi

Áno už nás na to upozornilo veľa ľudí a rozhodli sme sa na to reagovať vyvrátením neúplných či klamlivých informácií TU.