Prečo vlastne vzniklo Progresívne Slovensko? Aká bola vaša motivácia?

Po posledných voľbách sa jasne ukázalo, že naša spoločnosť nejde správnym smerom. Zároveň zažívame bezprecedentnú vyprázdnenosť verejnej diskusie. Nechceme sa prizerať tomu, ako sa riešia len povrchné témy. Slovensko má na viac. Chceme tomu prispieť našimi znalosťami a odhodlanosťou, aby sa konečne na Slovensku dalo dobre žiť.

 

Čo je to progresivizmus?

Progresivizmus je nový moderný politický prúd. Sme presvedčení, že zmena k lepšiemu v spoločnosti je možná. Nechceme už počúvať o tom, ako sa niečo nedá. Namiesto starých nálepok sa sústredíme na hľadanie najlepších riešení a ich aktívne presadenie. Veríme v slobodu, otvorenosť a rovnosť ľudí a šancí.

Medzi príklady progresívnych politikov patrí nový francúzsky prezident Emmanuel Macron a ďalšie úspešné strany v Holandsku, Dánsku či Slovinsku.

 

Prečo ste hnutie?

Politika nebola naša prvá voľba. Každý z nás sa snažil meniť veci, ktoré ho štvali v jeho okolí, ale narážali sme na strop. Vtedy sme pochopili, že poriadna zmena má šancu len ak sa spojíme.

Sme široká skupina ľudí z celého Slovenska, ktorí chcú pohnúť krajinu dopredu. Vieme, že politika sa nemôže robiť z hlavného mesta – odtrhnutá od potrieb ľudí.

 

Aký je rozdiel medzi hnutím a stranou?

Podľa zákonov medzi hnutím a stranou rozdiel nie je. Avšak rozdiel je symbolický. Chceme ukázať, že spôsob tvorby politickej organizácie musí vychádzať zdola a mať širokú základňu podporovateľov.

Politické hnutia obvykle vznikajú z občianskych iniciatív a nereprezentujú ich staré stranícke štruktúry či vodcovský štýl politiky. Práve naopak, reagujú na požiadavky ľudí a sú zakladané prirodzeným vývojom v spoločnosti.

 

Ako je to s vaším financovaním?

Chceme byť čo najtransparentnejší, pretože veríme, že iba tak sa dá nadobudnúť dôvera ľudí. Na terajší chod občianskeho združenia prispeli Ivan Štefunko, Michal Truban, Michal Meško, Anton Zajac a Rasťo Kulich. Viac sa dozviete v sekcii Financovanie.

 

Prečo sa nemôžem pridať ako člen?

V tejto chvíli sme sa rozhodli ísť cestou dobrovoľníkov, ktorí nám chcú pomôcť.

 

Ako môžem pomôcť?

Môžete nám pomôcť, že sa zapojíte do tvorby obsahu a riešení na našej komunite alebo zapojením sa do nášho dobrovoľníckeho programu.

 

Aké sú problémy, na ktorých chcete pracovať?

Náš cieľ je mať modernú krajinu, ktorá je otvorená, solidárna, a na ktorú môžeme byť všetci hrdí. Chceme krajinu, ktorá má nádej.

Dnes vidíme najväčšie resty v oblasti školstva, zdravotníctva, ekonomiky a vymáhania spravodlivosti.

 

Prečo ešte nie sú konkrétne návrhy riešení?

Rozhodli sme sa ísť pre Slovenské pomery netradičnou cestou. Chceme program tvoriť s ľuďmi, a preto sme založili komunitu.

Postupne predstavujeme konkrétne návrhy riešení a prístupov k jednotlivým oblastiam. Nájdete ich na našom webe v sekcii „Odborné články“ a na komunite o nich prebieha intenzívna diskusia.

V priebehu roka predstavíme celistvú víziu o Progresívnom Slovensku.

 

Prečo nemáte už program a kandidátov?

Marketingové projekty, ktoré pri štarte predstavia hlavného lídra a program nie je to čo potrebuje Slovensko. Rozhodli sme sa ísť cestou poznávania problémov od ľudí, a preto sme sa vydali na tour po Slovensku.

Založili sme komunitnú stránku, kde zisťujeme problémy a spolu hľadáme najideálnejšie riešenia. Predkladáme riešenia od odborníkov a diskutujeme o nich.

Na základe tohto sa vieme posunúť ďalej a vieme, že vždy budeme stáť na pevných základoch.

 

Čo budete robiť ako ďalšie kroky ?

Naštartovali sme a pokračujeme s našou tour po Slovensku, kde chceme navštíviť čo najviac miest a spoznať čo najviac ľudí. Nasledovať bude ideová konferencia, na ktorej sa rozhodne, aké ďalšie kroky podnikneme.

 

Čo to je a kedy bude Ideová konferencia?

Na ideovej konferencii by sme chceli predstaviť nášu komplexnú víziu ako pohnúť Slovensko dopredu. Uskutoční sa 18. septembra.

 

Kedy sa pretransformujete na politickú stranu / hnutie?

Od 27.5 zbierame podpisy na založenie nového politického hnutia Porgresívne Slovensko. Podpisový hárok si môžete stiahnuť TU.

 

Ste pripravení sa naplno venovať politike a Progresívnemu Slovensku?

Áno. Je to pre nás najdôležitejšia vec, do akej sme sa kedy pustili.

 

Stihnete sa pretransformovať na politické hnutie a spraviť kampaň, keď budú predčasné voľby?

Áno.

 

Prečo ste vytvorili nový subjekt a nevstúpili ste do inej strany?

Lebo máme pocit, že v dnešnom verejnom priestore nik nemá odvahu reprezentovať hodnoty, na ktorých stojí Progresívne Slovensko.

 

V čom ste odlišní ako terajší politici?

Vo všetkom. Už zo spôsobu ako vzniká Progresívne Slovensko vidno, že namiesto silných rečí a marketingových fráz ide o obsah a ľudí.

 

Kto bude líder Progresívneho Slovenska?

Predseda Správnej rady Progresívneho Slovenska je Ivan Štefunko.

Nemyslíme si však, že dnes potrebujeme ďalších alfa-samcov. Sústredíme sa na silný program a širokú zostavu ľudí, ktorí ho vedia potiahnuť.

 

Kto sú vaši lídri, členovia a spolupracovníci?

V tejto chvíli má Správna rada Progresívneho Slovenska desať členov, okrem nich máme veľa podporovateľov, ktorí sú skvelí vo svojich zamestnaniach (Meško, Kulich, Zajca, Blaščák,..)

Spolupracuje s nami veľké množstvo odborníkov. Postupne ich predstavujeme či vydávame s nimi odborné články.

 

Máte plány podporiť niekoho vo voľbách VÚC alebo komunálnych voľbách?

Vo voľbách zvážime podporu kandidátov, s ktorými budeme mať rovnaké postoje a hodnoty. No v tejto chvíli neplánujeme postaviť vlastných kandidátov.

 

Aký je váš postoj k Európskej únii?

Jednoznačne sme za zotrvanie Slovenska v európskych štruktúrach. Európska Únia je garant stability a pokoja na našom kontinente. Slovensko mimoriadne čerpá z členstva v EÚ – ekonomicky, možnosťou vzdelania pre Slovákov, cestovaním. Akékoľvek chyby EÚ, by sme mali riešiť naším aktívnejším zapojením sa do európskej politiky.

 

Ste pravica alebo ľavica?

Klasické ideologické nálepky už na Slovensku nefungujú. Slovenská politika sa dnes delí na tých, čo chcú zachovať súčasný stav a na tých, ktorí chcú zmenu.

Ľavica a pravica v tomto kontexte stratila význam. Použijeme najlepšie nápady zľava aj sprava na riešenie skutočných problémov Slovenska. Chceme tlačiť na pozitívnu zmenu a posun vpred.

 

Ako chcete bojovať proti extrémistom?

V prvom rade treba zaujať jasný postoj a odsúdiť všetky myšlienky, ktoré propagujú fašizmus, nacizmus či rasistické myšlienky. Na jednej strane tu máme extrémne kradnutie a na druhej extrémistické názory ako to riešiť.

Chceme dať ľuďom jednoznačnú a jasnú ponuku, že problémy sa dajú riešiť bez toho, aby sme sa uchyľovali k fašizmu.