Články

Pre navrátenie dôvery je nutné odobrať SMERu ministerstvo vnútra

“Dnes je jasná jedna vec: obnova dôvery v spravodlivosť je pre slovenskú demokraciu doslova otázkou prežitia. Ľuďom musíme vrátiť dôveru v to, že vieme vyvodiť zodpovednosť a pravidlá platia aj pre tých najmocnejších.” povedala Zuzana Čaputová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska.

“Ak tak nespravíme, spoločnosť sa začne rozpadať, nasmerujeme svoj hnev a frustráciu proti demokratickým inštitúciám. Preto je aj spravodlivosť dominantnou témou mojej prezidentskej kampane.” dodala Čaputová, ktorá kandiduje za prezidenktu SR.

NAŽIVO O únose vietnamského občana

NAŽIVO O únose vietnamského občanaPoznám desiatky slušných policajtov a prokurátorov, ktorí sa nedajú zastrašiť a budú robiť svoju prácu.Týmto ľuďom by som rada ponúkla bezplatnú právnu pomoc, ak ju budú potrebovať. S podobnými prípadmi mám skúsenosť z mojej praxe a dobre viem, čím prechádzajú. Oni sú nádejou pre obnovenie spravodlivosti na Slovensku.Únos vietnamského občana je kauza, ktorá znehodnocuje celý demokratický príbeh Slovenska a jeho začleňovania do civilizovaného západného sveta. Nesmieme ale prepadať frustrácií a beznádeji. Ja osobne verím, že aj táto kauza môže byť momentom zlomu. #prezidentka

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 3. august 2018

Pre navrátenie dôvery je potrebné urobiť dve kľúčové veci

V prvom rade musí okamžite odstúpiť ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá aj rok po samotnej udalosti bráni vyšetrovaniu a kryje bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Jedinou možnou cestou, ako obnoviť dôveru v nezávislé vyšetrovanie bez politických zásahov, je odobrať strane SMER-SD ministerstvo vnútra. Ak vládna koalícia v tejto svojej historickej chvíli zlyhá, nemá ďalej morálne právo vládnuť.

Hanba Slovenska v zahraničí

Utrpela povesť a pozícia Slovenska na medzinárodnej scéne. To, ako sme sa zachovali k najbližšiemu spojencovi, je hrubým porušením dôvery, na ktorej je postavená spolupráca v EÚ. Takéto veci sa stávajú v Turecku či Azerbajdžane, nie v prostredí EÚ.

Predseda vlády a minister zahraničných vecí musia okamžite konať a podať nemeckej vláde dôveryhodné vysvetlenie – ako aj verejný záväzok, že kauza bude vyšetrená. To je to najmenej, čo teraz môžu urobiť pre záchranu strategického partnerstva s Nemeckom, ktoré je pre našu zahraničnú politiku kľúčové.

Ponúkame pomoc policajtom

Veríme, že táto kauza môže byť momentom zlomu. Na Slovensku sú aj slušní policajti a prokurátori, ktorí sa nedajú zastrašiť a budú robiť svoju prácu. Mnoho z nich napokon podstúpilo osobné riziko, aby novinárom podali svoje svedectvo o tom, čo sa dialo pri tomto únose.

“Týmto ľuďom by som rada ponúkla bezplatnú právnu pomoc, ak ju budú potrebovať. S podobnými prípadmi mám skúsenosť z mojej praxe a dobre viem, čím prechádzajú. Oni sú nádejou pre obnovenie spravodlivosti na Slovensku.” dodala Čaputová.