fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny august

28. august 2022

Agónia v koalícii sa nezadržateľne blíži k svojmu koncu a Slovensko čaká neistá budúcnosť. Čo na tom, že tu máme rastúcu infláciu a zdražovanie energií, vládni predstavitelia za dva mesiace stihli akurát pourážať jeden druhého a prehadzovať si vinu za tento nekonečný spor.

Naši členovia a členky ale nezaháľali. Okrem sobotňajšieho Košického Pridu sme v auguste spustili kampaň Voda pre všetkých a pripravili 4 dôležité návrhy zákonov. Tím Progresívne Slovensko sa tiež zúčastnil behu Od Tatier k Dunaju.

PS nechýbalo ani na PRIDE Košice. Podpredseda EP a predseda PS Michal Šimečka vystúpil s prejavom a apelom na zrovnoprávnenie LGBTI ľudí na Slovensku. V súvislosti s Dúhovým pochodom nanovo predkladáme zákon o životných partnerstvách. Priamo počas sprievodu ho predstavila naša podpredsedníčka Lucia Plaváková a viac sa o ňom dozviete aj nižšie.

Otvorený list Veronike Remišovej napísali členka a člen predsedníctva PS Jana Hanuliaková a Michal Sabo. So starost(k)ami obcí upozorňujú na katastrofálny stav prístupu k pitnej vode a na fakt, že až 463 obcí na Slovensku momentálne nemá vodovod.

Michal a Jana s podpredsedom PS a europoslancom Martinom Hojsíkom pripomínajú, že právo na vodu nemôže byť súťažou. Dotknuté obce v snahe o vybudovanie vodovodu či kanalizácie čelia komplikovanému procesu a ich žiadosti sú opakovane zamietnuté. Environmentálny fond neskôr zverejnil výzvu Veľké Vody, v ktorej reflektuje aj požiadavky nášho otvoreného listu. Problémom však zostáva, že alokovaných 40 miliónov pri investičnom dlhu 2,86 mld. eur pokryje iba málo potrebných projektov.

Na septembrovú schôdzu sme pripravili štyri zákony. Návrh na zavedenie inštitútu životných partnerstiev predkladáme opäť, keďže sa v právnej situácii LGBTI ľudí a ich rodín od minulého roka nič nezmenilo, napriek sľubom z radov koalície. Predkladáme tiež novelu zákona, ktorá “zúži” možnosti generálneho prokurátora zneužívať paragraf 363 a rozhodovať namiesto súdov v trestných veciach.

Tretím zákonom sa pokúsime presadiť zavedenie 100 %-nej dane na mimoriadne zisky Slovnaftu z dovozu ruskej ropy. Odmietame, aby bola vojna na Ukrajine sponzorovaná peniazmi slovenských daňových poplatníkov/čok. V neposlednom rade predkladáme vylepšenú verziu zákona o pomoci tehotným ženám. Doplnili sme aj návrhy zamerané na bezpečný prístup k interrupciám a viac sa o tomto zákone dozviete v najbližších dňoch.

Progresívne Slovensko prebehlo od Tatier k Dunaju! Predseda PS Michal Šimečka bol kapitánom tímu a spolu s ním bežali aj podpredsedovia Tomáš Valášek a Michal Truban, člen predsedníctva Dávid Dej, spolupredseda Mladých PS Tomáš Krjak. Ďalší členovia tímu boli Ondrej Gažovič, Marek Gabonay, Tomáš Petrík, Martin Hanes, Marian Taraba, Michal Styk a Peter Kráľ. Logistickú podporu a informovanie na sociálnych sieťach zabezpečovala ako súčasť tímu ľudí aj členka predsedníctva Simona Petrík.

Všetkým gratulujeme ku zvládnutiu náročnej trasy a veľká vďaka patrí aj vám, ktorí/é ste podporovali z domu či na trase!

Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka sa zúčastnil diskusie s poslankyňou Janou Bittó Cigánikovou a ministrom obrany Jaroslavom Naďom. Svoje postrehy zhrnul v príspevku

Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková právne zastupuje umelkyňu Zorku Lednárovú v prípadoch nedôstojných podmienok cestovania vlakom, ktoré zažíva osoba na vozíku. V komentári pre Denník N popísala, čomu zdravotne znevýhodnení ľudia na Slovensku čelia a aké kroky už v situácii podnikla. 

Podpredseda PS a poslanec NR SR Tomáš Valášek píše o polroku od začiatku Putinovej vojny na Ukrajine. Varuje tiež pred dopadmi plynovej krízy a pripomína, že vláda by mala v tejto veci začať urýchlene konať.

Podpredseda PS Michal Truban upozornil, že preverenie mýtneho systému žiadajú aj Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital. Na podozrenia týkajúce sa duplicitnej 11 miliónovej platbe Skytollu sme poukázali už v máji.

Europoslanec Michal Wiezik v rozhovore pre Denník N hovorí o probléme znečistenia rieky Slaná, historickom suchu aj o tom, či na Slovensku hrozia veľké požiare, aké vidíme v neďalekých krajinách.

Tamara Stohlová prijala pozvanie na diskusiu MIB Plánujeme Bratislavu: Kde sa mesto má rozvíjať a kde nie. Hovorila napríklad o potrebe tvorenia zdravého životného prostredia s ohľadom na deti, ale aj staršiu populáciu. 

Beáta Jurík Lucia Plaváková reagujú na výzvu Ministerstva zdravotníctva na darovanie krvi. Pripomínajú, že MZ stále neodstránilo diskrimináciu gayov a bisexuálov, ktorí by krv darovať išli, no legálne nemôžu.

Branislav Vančo komentoval rozhodnutie Generálneho prokurátora nepodať návrh na rozpustenie ĽSNS. Priblížil známe dôvody, ktoré mali Žilinku doviesť k opačnému záveru. 

Ingrid Kosová píše o zamietavom rozsudku v prípade diskriminácie rómskych žien na oddeleniach gynekológie a pôrodníctva Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. Ženy upozorňujú na segregáciu do “rómskych izieb” už od roku 2002, súd takéto správanie nepovažuje za diskriminačné. 

Dávid Dej poukázal na analýzu Národnej banky Slovenska, ktorá upozorňuje na rastúce ceny nehnuteľností. Náš návrh zákona na pomoc s nákladmi na bývanie parlament neprijal. 

Ondrej Prostredník v rámci Prague Pride diskutoval o postoji k LGBTI ľuďom v cirkvách naprieč Európou aj o tom, kam sa v tomto ohľade posúva Slovensko.

Veríme, že ste si letnú pauzu užili, od budúceho týždňa sa môžete opäť tešiť na pravidelný prísun čerstvých správ z PS. Máme pripravených množstvo aktivít, blížia sa komunálne voľby a rozbiehame nové projekty pre Slovensko - buďte pri tom s nami!

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť