fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny rok

Rok 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

S blížiacim sa koncom roka 2021 vám prinášame jeho zhodnotenie, prehľad našich dôležitých aktivít a kampaní, na ktorých sme pracovali, a tiež priblížime naše nové posily. Pozrieť si môžete aj naše BILANČNÉ VIDEO.

1. Začiatok roka bol do veľkej miery ovplyvnený druhou vlnou pandémie, my sme však pomáhali ako sme vedeli – naša Lucia Plaváková pre vás neúnavne zisťovala informácie z Ministerstva zdravotníctva či NCZI a robila ich prehľadnými, Michal Šimečka zase oslovil partnerskú stranu Venstre v Nórsku s prosbou o výpomoc ich lekárov a lekárok slovenskému zdravotníctvu a ako prvé politické hnutie sme spustili kampaň za očkovanie.

2. Potom však prišiel debakel so Sputnikom a pre neúnosné správanie vtedajšieho premiéra Matoviča sme vytvorili petíciu Stačilo.už, ktorú podpísalo viac ako 30 000 z vás. Naša predsedníčka Irena Bihariová neustále zdôrazňovala, že tento človek na poste predsedu vlády po svojich škandáloch a zlyhaniach nemá čo robiť. Igor Matovič svoj post premiéra napokon opustil.

3. V našich radoch sme v apríli privítali nového člena, poslanca Národnej rady Tomáša Valáška. Tomáš je skúsený diplomat, bývalý veľvyslanec pri NATO a jeden z najväčších odborníkov na bezpečnosť – momentálne sa venuje kríze na ukrajinsko-ruských hraniciach. Navyše do parlamentu predložil viacero kvalitných zákonov a stal sa teda hlasom liberálne zmýšľajúcich ľudí, ktorí v tomto ultrakonzervatívnom parlamente majú veľmi slabé zastúpenie.

4. Europoslanec Michal Šimečka v reakcii na pandémiu a jej ničivé následky v životoch mladých ľudí predstavil efektívne opatrenia zamerané na študentov/ky a absolventov/ky - ide o program Slovensko pre mladých. Na túto skupinu obyvateľstva sa často zabúda a oni následne vo veľkom odchádzajú hľadať lepšie podmienky do zahraničia.

5. Europoslanec Martin Hojsík sa tento rok stal sa 11. najaktívnejším europoslancom. Predstavil klimatický šek, pomáhajúci domácnostiam ohrozeným energetickou chudobou, petíciou Klietka nie je záchrana sa podieľal na schválení zákona o zákaze súkromného chovu šeliem a celoročne upozorňoval na problémy spojené s klimatickou krízou či pochybné kroky vlády v tejto oblasti.

6. Naši europoslanci Martin Hojsík Michal Šimečka tiež spustili petíciu dekriminalizacia.eu a v priebehu roka poukázali na viacero absurdných odsúdení spojených s pár gramami marihuany. Do parlamentu sme nakoniec predložili aj náš vlastný návrh, ktorý ale schválený nebol. Iniciovali sme tiež preskúmanie vysokých trestov v Európskej komisii a podali hromadnú pripomienku k novele Trestného zákona.

7. V lete sme usporiadali manifest Za očkované Slovensko, pretože si dlhodobo uvedomujeme potrebu očkovania čo najväčšej časti populácie. Na mieste sa dali zaočkovať desiatky ľudí a zúčastnili sa ho stovky ľudí. V prieskume zaočkovanosti vyšli najlepšie voliči a voličky PS, bolo to až  93 % z vás. Za vašu zodpovednosť vám ďakujeme.

8. Pri príležitosti Košického Pride-u sme do parlamentu predložili návrh zákona o životných partnerstváchTen mohol okrem iného umožniť osvojenie si dieťaťa partnera či partnerky, možnosť vstúpiť do životného partnerstva by pritom existovala aj pre heterosexuálne páry. V parlamente tento návrh neprešiel, no nevzdávame sa a budeme sa ho snažiť presadiť aj naďalej. 

9. Naše odborníčky v téme rodovej rovnosti Simona Petrík, Lucia Plaváková, Beáta Jurík, Zuzana Nitschneiderová a Ingrid Kosová priniesli Ženský balíkTen sa zameriava na štyri oblasti pomoci ženám na Slovensku, navrhujeme napríklad voľno pri spontánnom potrate, reťazové materské či redefiníciu znásilnenia – tieto a ďalšie zákony sme predložili do Národnej rady aj ako návrhy zákonov.

10. Žien sa týkala aj iná naša aktivita, reagovali sme totiž na snahy Anny Záborskej o obmedzenie prístupu k bezpečným interrupciám – spustili sme petíciu Toto vám neprejde, ktorú podpísalo viac ako 35 000 ľudí a zároveň sme zorganizovali 72-hodinový štafetový protestVďaka našim členom a členkám sme dokázali tri dni nepretržite stáť pred parlamentom a poslanci a poslankyne zákon nakoniec neprijali.

11. V našich radoch sme ku koncu roka privítali nových členov a členky zo strany Spolu – prišli k nám ľudia z komunálu, mnohí/é odborníci a odborníčky, naše rady sme posilnili aj na úrovni EÚ, europoslancom Michalom Wiezikom. Veríme, že naše hnutie sa bude rozrastať aj naďalej.

12. Dôležitosť očkovania sme akcentovali po celý rok, či už išlo o našu kampaň Dám sa zaočkovať z úvodu roka, letný manifest Za očkované Slovensko alebo odporúčania našich členov a členiek, čo na očkovanie vyzývali po celý rok. V decembri sme reagovali na odporúčania odbornej obce a spustili výzvu Za povinné očkovanie. Tento krok vnímame ako jediné východisko z pandémie, možnosť zachrániť ešte veľa životov a ako spôsob predídenia ďalším nebezpečným mutáciám. Potešila nás skutočnosť, že tento názor zdieľa až 90,2 % z vás, čo je najviac spomedzi voličov a voličiek jednotlivých strán.

Chceli by sme poďakovať všetkým našim členom, členkám, dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam za ich celoročnú prácu, našim priaznivcom a priaznivkyniam za ich priazeň a vám, ktorí/é Progresívne Slovensko podporujete na ceste k vytvoreniu modernej a férovej krajiny.

Nestoja za nami žiadni oligarchovia či finančné skupiny. Chceme, aby naše hnutie podporovali ľudia, ktorí zdieľajú naše hodnoty. Ak sa stotožňujete s aktivitami Progresívneho Slovenska, podporte naše hnutie. Za každé jedno euro vám vopred ďakujeme!

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť