fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

3. júl 2022

Po rokoch vo vedení RTVS končí Jaroslav Rezník a na východ príde nová automobilka, čo sú pre Slovensko dobré správy. Zatieňujú ich však nekonečné výstupy ministra financií, ospravedlnenia nasledované ďalšími urážkami a neistota, čo bude po lete. Alebo počas leta.

Tento týždeň sme predstavili kandidáta PS na starostu bratislavského Starého Mesta Mateja Vagača. Navrhli sme tiež riešenie kauzy mýtneho systému a náš podpredseda a poslanec Tomáš Valášek v súvislosti so summitom NATO poskytol viacero rozhovorov.

V pondelok sme na spoločnej tlačovke predstavili kandidáta PS na starostu Starého Mesta, Mateja Vagača. Podporu má aj od Teamu Bratislava, dlhé roky za Staré Mesto bojoval ako aktivista a dnes je mestským poslancom. Pri ohlásení svojej kandidatúry vyzdvihol najmä potrebu spolupráce s magistrátom a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

Náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka pripomenul, že Matej Vagač zosobňuje hodnoty, ktoré sú pre naše hnutie kľúčové. “Dlhodobo sa zasadzuje za zelené, fungujúce a bezpečné Staré Mesto. Spája nás pozitívna energia, úprimná chuť meniť veci k lepšiemu aj viera, že sa to dá,” povedal.

Na kauzu mýtneho systému Skytoll sme upozornili pred pár týždňami a venujeme sme sa jej aj naďalej. Na tlačovke náš odborník na dopravu Martin Pekár popísal doterajší postup NDS, vrátane schválenia zbytočného dodatku za 11 miliónov. Podpredseda PS a poslanec Tomáš Valášek sa na Výbore pre hospodárske záležitosti pýtal riaditeľa NDS na zvýhodňovanie Skytollu, no dostal veľmi nepresvedčivé odpovede.

Riešenie podľa nás spočíva v zrušení zbytočného dodatku aj spackaného verejného obstarávania a vypísaní nového VO. Takmer 11 miliónov by malo ísť naspäť do infraštruktúry, s čím súhlasí aj predseda Únie autodopravcov Stanislav Skala. Na našej tlačovej besede avizoval, že pokiaľ sa nič nezmení, od 1.1. 2023 idú do ulíc: “Skytoll nás tu 12 rokov v podstate terorizuje, toto mýto je neefektívne a nevýhodné pre krajinu.”

Podpredseda PS a poslanec NR SR Tomáš Valášek ako bývalý veľvyslanec a odborník na zahraničnú politiku tento týždeň poskytol viacero rozhovorov v súvislosti so samitom NATO v Madride. V relácii Na rovinu vysvetlil, že Západ nemôže ustupovať, ani Ukrajine nanútiť zlý mier. Putinovi by sme tým dali najavo, že stačí dostatočne zatlačiť a môže si v podstate dovoliť, čo chce. S moderátorom prebrali aj potrebu cielenej pomoci ľuďom pri zvyšovaní cien, možné predčasné voľby a prípadnú stratégiu PSBezpečnosť Európy v súvislosti s Ruskom objasnil v komentári pre SME. O dôsledkoch summitu neskôr hovoril v Téme dňa a viac priblížil aj v rozhovore pre Denník N.

Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka informoval o podpore Diany Javorčíkovej v kandidatúre na post primátorky Banskej Bystrice. Súčasťou jej tímu sú aj viacerí členovia a členky Progresívneho Slovenska, sama je občianskou aktivistkou s množstvom úspešných projektov na konte.

Podpredsedníčka a kancelárka PS Lucia Plaváková v komentári píše o zrušení federálneho práva na interrupcie v USA a o tom, ako sa konzervatívci postupujú u nás na Slovensku. Lucia sa tiež stala sa ambasádorkou Rainbow Platform, ktorá sa zameriava na podporu diverzity a reprezentácie LGBTI ľudí v politike.

Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík upozorňuje na vysoké teploty, ktoré sú ohrozením prírody, ale aj nás a nášho zdravia. Poukázal tiež na toxické látky, ktorým je každý/á z nás vystavený/á. Na ich prítomnosť sa dal otestovať, o výsledku a rizikách hovoril pre Plus 7 dní.

Podpredseda PS Michal Truban napísal o príchode nového závodu na výrobu elektromobilov do Košíc. Podľa jeho slov ide o dobrú správu, ktorá dokazuje, že zelená transformácia nie je hrozbou, ale príležitosťou.

Členka predsedníctva PS Zora Jaurová napísala o zvolení nového šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj o tom, čo sa so slovenskými verejnoprávnymi médiami stalo za vedenia Jaroslava Rezníka.

Člen predsedníctva PS Michal Sabo upozornil na jedinečný prieskum o klimatickej zmene. Vyplýva z neho, že väčšina ľudí na Slovensku chce, aby politici a političky začali čo najskôr riešiť klimatickú zmenu a prijímať opatrenia proti nej.

Člen predsedníctva PS Michal Wiezik a členka predsedníctva PS Tamara Stohlovása tento týždeň venovali situácii s kontaminovanou riekou Slaná, zo studní v rizikových oblastiach vzali vzorky na komplexný rozbor.

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík v blogu vysvetlila, že ako ateistka od politikov a političiek očakáva rešpekt aj ku absencii vierovyznania. Zákony nemôžu vychádzať z náboženského presvedčenia jednej skupiny a vzťahovať sa na všetkých obyvateľov/ky.

Členka predsedníctva PS Tamara Stohlová vysvetlila, že súčasné horúčavy súvisia aj s extrémnym suchom, ktoré sa v Strednej Európe rozširuje čoraz viac. Alarmujúcim nedostatkom vody už trpia viaceré obce východného a stredného Slovenska.

Člen predsedníctva PS Branislav Vančo napísal o ďalšom rozhodnutí amerického Najvyššieho súdu, ktoré znamená, že tamojší Úrad pre ochranu životného prostredia nemôže prijímať dostatočné opatrenia nevyhnutné pre účinný boj s klimatickou krízou.

Pred Národnou radou sme vytvorili dúhu, aby sme sa postavili proti zákonu Gyimesiho a Tarabu, ktorým chceli dúhovú vlajku zakázať. Hlasovanie nakoniec presunuli na september.

Na záver vám chceme zaželať pekné leto, prázdniny, dovolenky a aspoň zopár dni oddychu. Progresívny newsletter bude v lete vychádzať raz mesačne, najbližšie sa na Vás s novinkami z PS tešíme 31. júla!

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť