fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

3. júl 2022

Po rokoch vo vedení RTVS končí Jaroslav Rezník a na východ príde nová automobilka, čo sú pre Slovensko dobré správy. Zatieňujú ich však nekonečné výstupy ministra financií, ospravedlnenia nasledované ďalšími urážkami a neistota, čo bude po lete. Alebo počas leta.

Tento týždeň sme predstavili kandidáta PS na starostu bratislavského Starého Mesta Mateja Vagača. Navrhli sme tiež riešenie kauzy mýtneho systému a náš podpredseda a poslanec Tomáš Valášek v súvislosti so summitom NATO poskytol viacero rozhovorov.

V pondelok sme na spoločnej tlačovke predstavili kandidáta PS na starostu Starého Mesta, Mateja Vagača. Podporu má aj od Teamu Bratislava, dlhé roky za Staré Mesto bojoval ako aktivista a dnes je mestským poslancom. Pri ohlásení svojej kandidatúry vyzdvihol najmä potrebu spolupráce s magistrátom a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

Náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka pripomenul, že Matej Vagač zosobňuje hodnoty, ktoré sú pre naše hnutie kľúčové. “Dlhodobo sa zasadzuje za zelené, fungujúce a bezpečné Staré Mesto. Spája nás pozitívna energia, úprimná chuť meniť veci k lepšiemu aj viera, že sa to dá,” povedal.

Na kauzu mýtneho systému Skytoll sme upozornili pred pár týždňami a venujeme sme sa jej aj naďalej. Na tlačovke náš odborník na dopravu Martin Pekár popísal doterajší postup NDS, vrátane schválenia zbytočného dodatku za 11 miliónov. Podpredseda PS a poslanec Tomáš Valášek sa na Výbore pre hospodárske záležitosti pýtal riaditeľa NDS na zvýhodňovanie Skytollu, no dostal veľmi nepresvedčivé odpovede.

Riešenie podľa nás spočíva v zrušení zbytočného dodatku aj spackaného verejného obstarávania a vypísaní nového VO. Takmer 11 miliónov by malo ísť naspäť do infraštruktúry, s čím súhlasí aj predseda Únie autodopravcov Stanislav Skala. Na našej tlačovej besede avizoval, že pokiaľ sa nič nezmení, od 1.1. 2023 idú do ulíc: “Skytoll nás tu 12 rokov v podstate terorizuje, toto mýto je neefektívne a nevýhodné pre krajinu.”

Podpredseda PS a poslanec NR SR Tomáš Valášek ako bývalý veľvyslanec a odborník na zahraničnú politiku tento týždeň poskytol viacero rozhovorov v súvislosti so samitom NATO v Madride. V relácii Na rovinu vysvetlil, že Západ nemôže ustupovať, ani Ukrajine nanútiť zlý mier. Putinovi by sme tým dali najavo, že stačí dostatočne zatlačiť a môže si v podstate dovoliť, čo chce. S moderátorom prebrali aj potrebu cielenej pomoci ľuďom pri zvyšovaní cien, možné predčasné voľby a prípadnú stratégiu PSBezpečnosť Európy v súvislosti s Ruskom objasnil v komentári pre SME. O dôsledkoch summitu neskôr hovoril v Téme dňa a viac priblížil aj v rozhovore pre Denník N.

Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka informoval o podpore Diany Javorčíkovej v kandidatúre na post primátorky Banskej Bystrice. Súčasťou jej tímu sú aj viacerí členovia a členky Progresívneho Slovenska, sama je občianskou aktivistkou s množstvom úspešných projektov na konte.

Podpredsedníčka a kancelárka PS Lucia Plaváková v komentári píše o zrušení federálneho práva na interrupcie v USA a o tom, ako sa konzervatívci postupujú u nás na Slovensku. Lucia sa tiež stala sa ambasádorkou Rainbow Platform, ktorá sa zameriava na podporu diverzity a reprezentácie LGBTI ľudí v politike.

Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík upozorňuje na vysoké teploty, ktoré sú ohrozením prírody, ale aj nás a nášho zdravia. Poukázal tiež na toxické látky, ktorým je každý/á z nás vystavený/á. Na ich prítomnosť sa dal otestovať, o výsledku a rizikách hovoril pre Plus 7 dní.

Podpredseda PS Michal Truban napísal o príchode nového závodu na výrobu elektromobilov do Košíc. Podľa jeho slov ide o dobrú správu, ktorá dokazuje, že zelená transformácia nie je hrozbou, ale príležitosťou.

Členka predsedníctva PS Zora Jaurová napísala o zvolení nového šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj o tom, čo sa so slovenskými verejnoprávnymi médiami stalo za vedenia Jaroslava Rezníka.

Člen predsedníctva PS Michal Sabo upozornil na jedinečný prieskum o klimatickej zmene. Vyplýva z neho, že väčšina ľudí na Slovensku chce, aby politici a političky začali čo najskôr riešiť klimatickú zmenu a prijímať opatrenia proti nej.

Člen predsedníctva PS Michal Wiezik a členka predsedníctva PS Tamara Stohlovása tento týždeň venovali situácii s kontaminovanou riekou Slaná, zo studní v rizikových oblastiach vzali vzorky na komplexný rozbor.

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík v blogu vysvetlila, že ako ateistka od politikov a političiek očakáva rešpekt aj ku absencii vierovyznania. Zákony nemôžu vychádzať z náboženského presvedčenia jednej skupiny a vzťahovať sa na všetkých obyvateľov/ky.

Členka predsedníctva PS Tamara Stohlová vysvetlila, že súčasné horúčavy súvisia aj s extrémnym suchom, ktoré sa v Strednej Európe rozširuje čoraz viac. Alarmujúcim nedostatkom vody už trpia viaceré obce východného a stredného Slovenska.

Člen predsedníctva PS Branislav Vančo napísal o ďalšom rozhodnutí amerického Najvyššieho súdu, ktoré znamená, že tamojší Úrad pre ochranu životného prostredia nemôže prijímať dostatočné opatrenia nevyhnutné pre účinný boj s klimatickou krízou.

Pred Národnou radou sme vytvorili dúhu, aby sme sa postavili proti zákonu Gyimesiho a Tarabu, ktorým chceli dúhovú vlajku zakázať. Hlasovanie nakoniec presunuli na september.

Na záver vám chceme zaželať pekné leto, prázdniny, dovolenky a aspoň zopár dni oddychu. Progresívny newsletter bude v lete vychádzať raz mesačne, najbližšie sa na Vás s novinkami z PS tešíme 31. júla!

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

1. október 2022

Progresívny týždeň

25. september 2022

Progresívny týždeň

18. september 2022

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť