fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

4. september 2022

Presne dva mesiace sme boli svedkami niečoho, čo si už v skutočnosti nezaslúži komentár, ale diagnózu. Ako občania sme sa ocitli v akejsi nezmyselnej časovej slučke ultimát, invektív, vyťahovania starých hriechov (vrtuľník pre Geissenovcov!) a napokon prehadzovania si zodpovednosti za blížiaci sa pád vlády. Kým v prvých týždňoch sa hralo o interpretáciu toho čo bolo, v ostatných týždňoch sa už hrá o interpretáciu toho, čo bude. Vládna koalícia, ktorá začínala s 95 poslancami dokázala nemožné - od pondelka sa s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote stane menšinovou.

Človek so záľubou v politike by sa na tom mohol aj zabaviť, no v čase, keď na východ od nás zúri vojna a (aj kvôli tomu) na západ od nás energetická kríza, nie je tento koaličný kabaret vôbec zábavný. Aj v dobrých časoch by boli tieto škriepky nepochopiteľné, no teraz sú z pohľadu občana absolútne neakceptovateľné. Áno, hlavným vinníkom je jeden človek, ktorý akousi zhodou nešťastných náhod vyhral voľby, ale zodpovední za jeho vyčíňanie sú všetci tí, ktorí mu od začiatku jeho výčiny tolerovali. Od prvého nerozvážneho rozhodnutia zobrať ho na kandidátku, cez dlhoročnú spoluprácu v opozícii, až po napríklad veľmi hlúpe rozhodnutie umožniť mu aj po jeho páde z premiérskeho kresla obsadiť druhý najdôležitejší post vo vláde. Teraz vidíme, aké to má všetko dôsledky.

Hovorí sa, že krajina má presne takú vládu, akú si zaslúži. No menšinovú koalíciu, ktorá bude vládnuť od utorka, si Slovensko naozaj nezaslúžilo. Spolok až príliš obyčajných ľudí na čele s veľmi neobyčajným predsedom, rodinu ponášajúcu sa na talianske klany v 20. storočí a skupinku zanedbateľného počtu poslancov (slovom troch) a jednej ministerky - to je až príliš krutý trest za jedny nevydarené voľby. Čakajú nás útrpné mesiace kultúrnych vojen, kŕčovitého rozhadzovania peňazí na všetky strany a napokon nevyhnutného konca tejto smutnej kapitoly našich dejín.

Aby sme však neskončili v mólovej tónine, tak jedno pozitívum toto hrozné obdobie bude mať: všetky tri vyššie uvedené subjekty v najbližších voľbách za svoje pôsobenie zaplatia, pretože volič si pamätá. Slovensko za to však zaplatí ďalšou stratou nádeje, že sa to dá robiť aj inak. Verme, že nie natrvalo a dá si ešte jednu šancu.

1. Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka vyjadril postoj hnutia k vládnej kríze a povedal, že je v záujme Slovenska túto agóniu čím skôr ukončiť. Varuje pred návratom Fica v spolupráci s fašistami.

Aj podpredseda PS a poslanec NR SR Tomáš Valášek vyzýva, aby vláda prestala z ľudí robiť hlupákov a poukazuje na problémy, o ktoré sa bude zaujímať počas hodiny otázok vláde. Podpredseda  Michal Truban tak isto píše, že už stačilo a je na čase, aby Matovič podal demisiu.

2. O pálčivom probléme s energiami hovorí podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík. Usilovať sa podľa jeho slov máme o oddelení cien elektriny a plynu na úrovni EÚ, zároveň však vláda musí konať na domácom poli. Hojsík navrhuje viaceré riešenia no pripomína, že zodpovední musia v prvom rade prestať riešiť samých seba.

3. Otvorený list výzvy Voda pre všetkých odovzdali Jana Hanuliaková a Michal Sabo na podateľni Ministerstva investícií a regionálneho rozvoja. Na iniciatívu už rezort ministerky Remišovej zareagoval, rovnako aj Envirofond Ministerstva životného prostredia, dotknuté obce však stále potrebujú komplexné riešenie. Výzvu na bezpečný prístup k pitnej vode na Slovensku môžete stále podpísať na www.vodaprevsetkych.sk.

4. Podpredseda PS Tomáš Valášek v komentári pre Denník N vysvetľuje, že krajiny Západu musia posilniť svoju odolnosť a začať využívať výhody, ktoré majú.

5. Litva schválila tabletkovú formu interrupcie, kedy sa pridá Slovensko? Píšu podpredsedníčka Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Simona Petrík.

6. Beáta Jurík upozorňuje snahu o zákaz nedeľného predaja z dielne OĽaNO, ktorý sa dotkne peňaženiek mnohých študentov a študentiek.

7. Simona Petrík osobne podporila Františka Majerského v kandidatúre na primátora Popradu v koalícii PS-SaS-KDH a STANK.

8. SNP si podpredsedovia PS Martin Hojsík a Tomáš Valášek pripomenuli návštevou hrobky generála Viesta aj pamätníku na Námestí SNP v Bratislave.

9. Tamara Stohlová merala teploty rôznych povrchov v oblasti Bratislavy a upozorňuje, že mestá a obce sa musia snažiť eliminovať ich prehrievanie.

10. Komunálna kampaň je v plnom prúde a v ďalších týždňoch vám vždy v sobotu predstavíme kandidátky a kandidátov PS v 8 krajoch Slovenska. Začali sme včera, kandidátkou Trenčianskeho kraja.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť