fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

5. jún 2022

Na pondelkovej debate Denníka N prišiel minister financií s konkrétnym dátumom, kedy sa koalícia podľa neho rozpadne. Okrem tohto politici na Slovensku vytiahli ďalší “zásadný problém”, akým je téma zákazu dúhových vlajok a objavil sa aj nový spor o vyrokované podmienky pre Slovnaft v rámci sankcií EÚ voči Rusku. 

V PS sme poukázali na kauzu Skytollu, ktorá sa týka už tejto koalície, venovali sme sa aj výnimke z ropného embarga a jej príležitostiam či hrozbám pre Slovensko. Náš predseda sa tiež zúčastnil ustanovujúceho snemu mestskej strany Team Bratislava.

V utorok na tlačovej konferencii podpredseda PS Michal Truban a náš odborník na dopravu Martin Pekár poukázali na novú kauzu Skytollu. Michal pripomenul, že ide o jednu z najväčších káuz vlád Smeru, ktorá pokračuje aj za tejto koalície. Igor Matovič si na mýtnom systéme vybudoval PR protikorupčného bojovníka, no teraz ide zo štátneho rozpočtu zaplatiť 11 miliónov. Opäť Skytollu, bez súťaže a za systém, ktorý mal podľa zmluvy dostať zadarmo. Viac o celej kauze napísal v príspevku.

Martin zase vysvetlil, že vláda nebola schopná vysúťažiť nového dodávateľa mýtneho systému, pričom zmluva so Skytollom vyprší na konci tohto roka.

Žiadame preto, aby Igor Matovič nedovolil zaplatiť 11 miliónov eur zo štátneho rozpočtu zbytočne. Žiadame aj odvolanie riaditeľa NDS, ktorý tento dodatok podpísal, prípadne odchod ministra dopravy Doležala (Sme rodina), ktorý je za situáciu zodpovedný.

Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík vysvetlil situáciu s embargom na ruskú ropu, na ktorom sa Európska únia dohodla v pondelok. Slovensko a Maďarsko z neho majú výnimku - Slovnaft teraz ruskú ropu nakupuje lacno, no predáva za trhovú cenu. Martin preto navrhuje tarifu na dovoz ruskej ropy vo výške 110 %. Tieto peniaze by sa podľa neho mali ísť ľuďom ohrozeným energetickou chudobou.

Náš poslanec a podpredseda Tomáš Valášek zase zo zahranično-politického hľadiska nepovažuje za najšťastnejšie spájanie našej krajiny s Orbánom. Pokiaľ nezačneme čo najrýchlejšie konať a nezameriame sa na iné zdroje energie ako tie ruské, v podstate otvorene nahrávame Putinovi.

Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka vystúpil ako hosť na zakladajúcom sneme mestskej strany Team Bratislava. Vo svojom príhovore pripomenul začiatky PS a vyzdvihol, čo Matúš Vallo dokázal s pomocou svojho teamu v Bratislave vybudovať a zlepšiť. Poďakoval za profesionalitu a korektnosť pri vyjednávaní o spolupráci do komunálnych volieb. Koalícia PS, Team Bratislava a SaS ponúka množstvo kvalitných kandidátov a kandidátok. Novej strane poprial veľa šťastia a súdržnosti pri napĺňaní ambicióznych plánov.

Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka a podpredsedníčka PS Lucia Plaváková vo videu priblížili náš návrh na rozšírenie príspevku na príspevok na bývanie. Vysvetlili, v čom spočíva jeho adresnosť, na koho je cielený a vyzvali koalíciu na jeho podporu. Aj člen predsedníctva Dávid Dej sa vo svojom príspevku venuje téme stúpajúcich cien nehnuteľností.

Europoslanec a člen predsedníctva PS Michal Wiezik sa na rieke Slaná stretol s maďarskou europoslankyňou Annou Donáth. Zhodli sa, že že Úrad Európskej prokuratúry by sa mal v rámci boja proti environmentálnej kriminalite venovať aj prípadu kontaminácie rieky Slaná.

Členka predsedníctva PS Simona Petrík napísala pre .týždeň článok o modernej rodinnej politike tak, ako si ju predstavuje PS. V jej centre by mala byť spokojnosť všetkých foriem rodín s deťmi, v praxi ide o kombináciu finančnej podpory, služieb a flexibilného manažovania času.

Člen predsedníctva PS Ondrej Prostredník upozornil na nového Komisára pre deti, ktorý schvaľuje fyzické tresty pri výchove. Tie sú mimoriadne ubližujúce a škodlivé podľa nespočetných výskumov aj medzinárodných organizácií. O jeho šírení homofóbie a predsudkov zase písala podpredsedníčka Lucia Plaváková.

Podpredseda PS Tomáš Valášek v Teleráne hovoril o investíciách do slovenskej armády, aj o húfniciach Zuzana, z ktorých prvá várka smeruje na Ukrajinu.

Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková, podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík a členka predsedníctva PS Beáta Jurík sa cez víkend zúčastnili Kongresu ALDE v Dubline. O ich programe a stretnutiach sme informovali tu.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť