fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

9. október 2022

Vláda tento týždeň naplno odhalila, že o inú podporu ako tú fašistickú sa ani neuchádza; Matovič ostáva na ministerstve a extrémistom prechádzajú zákony. Obavy, ako túto kombináciu prežije naša demokracia a rozpočet, rastú každým dňom.

K Matovičovej podpore od fašistov sa vyjadril aj náš predseda. V PS sme prišli so spôsobom, ako ochrániť reprodukčné práva žien aspoň na 6 mesiacov a náš podpredseda Hojsík priblížil príčiny a riešenia vysokých cien energií.

1. Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka o neodvolaní Igora Matoviča píše, ako o prekročení červenej čiary. Pomenoval nespočet zlyhaní, pre ktoré by bol minister financií v každej vyspelej krajine už dávno odvolaný a pripomenul, že Matovič za zotrvanie na poste vďačí fašistickým poslancom. Týmto im otvoril dvere k moci, spravil z nich partnerov vo vláde a nenávratne poškodil meno Slovenska v zahraničí.

2. Zákon o pomoci ženám sme do parlamentu predložili na už septembrovú schôdzu, Anna Záborská neskôr predložila svoju verziu toho istého zákona. Takú, čo má za cieľ ubližovať a obmedziť prístup k interrupciám. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková vo videu priblížila spôsob, akým ženy pred ultrakonzervatívcami môžeme ochrániť aspoň na 6 mesiacov. Spoločne s Beátou Jurík a Simonou Petrík vysvetlili okolnosti a náš postup podrobnejšie s tým, že rozhodnutie majú v rukách poslanci a poslankyne.

3. Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík sa celý tento týždeň vo svojich príspevkoch venuje téme cien energií. Vysvetľuje, prečo ceny rastú a upozorňuje, že štát musí ísť v úspore energiami príkladom a informovať o možnostiach. Navrhuje napríklad zaviesť tzv. cenový tlmič aj zníženie DPH za elektrinu a plyn, a mnoho ďalších opatrení. Pracoval na nich spoločne s odborníkmi a všetky podrobnosti sa dozviete tu.

4. V parlamente tento týždeň náš podpredseda a poslanec Tomáš Valášek vysvetlil, ako náš zákon o životných partnerstvách môže reálne pomôcť ľuďom. Zákon o zákaze dúhových vlajok podľa neho naopak podporuje nenávisť a nerovnosť.  

5. Europoslanci Martin Hojsík a Michal Wiezik upozorňujú, že ochrana prírody je ohrozená novým zákonom Sme rodina. V EP tiež odhlasovali používanie jednotných nabíjačiek už od roku 2024.

6. Podpredseda PS Michal Truban píše o Kollárovom ovládnutí moci a o mafii, ktorá sa vrátila do čela Slovenska.

7. Na nedostatky v zákone o rodičovskom bonuse z dielne ministra Krajniaka upozornila podpredsedníčka Lucia Plaváková.

8. O koalícii proti spravodlivosti, ktorá neprijala náš návrh na úpravu paragrafu 363, napísal Branislav Vančo.

9. Simona Petrík poukázala na to, že otcovské voľno sme mohli mať v zákone skôr a lepšie, stačilo schváliť náš návrh. Beáta Jurík zase upozorňuje, že naši ministri si pripisujú zásluhy na jeho schválení, pričom išlo o smernicu EÚ.

10. S Ingrid Kosovou spúšťame nový eduseriál Progresívne školy. Prvý diel sa rovnako, ako pondelková Eduglosa, venuje problematike známkovania.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť