fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

1. apríl 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Parlament tento týždeň preukázal, že klimatická kríza ho ani v najmenšom nezaujíma, náš poslanec Tomáš Valášek hlasoval za odvolanie ministra vnútra a predsedníčka Irena Bihariová upozornila na nebezpečný zákon, ktorý môžu obce využiť na odstrihnutie rómskej časti obyvateľstva.

Pri príležitosti 1. apríla si v Špeciálnom Progresívnom týždni dovolíme menšie odviazanie sa. V zátvorkách (kurzívou) nájdete komentáre členov a členiek komunikačného oddelenia, čo pravidelný súhrn aktivít PS pripravujú už nejaký ten piatok. Poznámky, ktoré by inak (pre dobro všetkých) skončili stratené v zoomových algoritmoch, si teraz dovolíme zdieľať s vami a budeme dúfať, že sa aspoň pousmejete a my nedostaneme výpoveď :)

Na marcovú schôdzu sme predložili viacero návrhov, medzi nimi aj uznesenie o vyhlásení stavu klimatickej núdze, ktorého garantom je europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík. Informovali sme o ňom na tlačovej besede, kde sme Národnú radu poprosili (už je to tak zlé, že musíme prosiť), aby pri svojom hlasovaní myslela na budúce generácie (nielen deti Borisa Kollára), ale aj na vojnu, ktorú Putin rozpútal na Ukrajine a ktorú pomáhame financovať peniazmi za plyn a ropu z Ruska (to by ale “dobrí chlapci” v parlamente najprv museli uznať, že na Ukrajine je vojna a nie špeciálna vojenská operácia, ako im diktujú diplomati z Ruska. Po ich vyhostení očakávame masové zakladanie kont Telegramu a VKontakte z Národnej rady).

Bývalý ekoaktivista (áno, takto nášho greenfluencera voláme) a spoluiniciátor návrhu Michal Sabo pripomenul, že verejná objednávka konať je na Slovensku už dlho. Vysvetľovali sme, diskutovali, apelovali (a prosili). V parlamente za uznesenie hlasovalo 14 ľudí. Štrnásť ľudí zo 150-člennej Národnej rady je ochotných zdvihnúť ruku pre tak zásadnú vec, akou je klimatická kríza (fakt sme od nich čakali niečo iné? PSku sa dá vyčítať všeličo, ale optimizmus mu teda nechýba). Martin Hojsík pripomenul, že ministrovi životného prostredia sme viackrát pomohli s jeho iniciatívami, vďaka Tomášovi Valáškovi tiež prešla reforma národných parkov. Podpora návrhu bola vyslovená zo strany ministra Budaja aj premiéra Hegera (sila slova predsedu vlády: 14 hlasov). Napokon sa väčšina poslancov a poslankýň koalície pri hlasovaní zdržala (veď kto by už len mal názor na takú banalitu, akou je prehrievajúca sa planéta). Michal Sabo varoval pred blížiacim sa Dňom Zeme, kedy sa sociálne siete aj týchto “zdržaných” zaplavia výzvami na triedenie plastov a nosenie si vlastných kelímkov (obzvlášť sa tešíme na Tiktoky poslankyne Tabak).

Náš poslanec Tomáš Valášek (a ktorý iný?) v stredu hlasoval za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca. Keď sa začala vojna na Ukrajine, všetci upozorňovali na nápor ľudí, ktorí na, alebo cez Slovensko určite budú utekať. Ako inak, realita zastihla náš štát nepripravený a kompetentní boli znova raz prekvapení (:o ale ..veď oni sú čestní a nekradnú! Vy chcete návrat mafie?!) Minister vnútra (skôr šéf polície) Roman Mikulec po dvoch rokoch v úrade namiesto upratovania rezortu dokáže iba ukazovať prstom na vlády SMERo-Hlasu (Radičovej vláda si konečne môže vydýchnuť).

Tomáš vysvetlil, že najväčším problémom ani nie je absencia riadneho výberového konania a zákazka pre spriaznenú firmu, problémom je samotná potreba najať si firmu na riadenie krízy, keď pod ministerstvo vnútra spadá sekcia krízového manažmentu. (Túto dlhú vetu mi niekto ofrfle.)  Dva roky Slovensko prekvapovala pandémia, dva roky mali čas vymeniť nekompetentných ľudí (môžu dať výpoveď sami sebe?) a neurobili - nič (kto nič nerobí, nič neukradne? Lebo pokazili toho dosť). Poslanci a poslankyne ministra vnútra neodvolali (#RomanToDal), ale jeho zotrvanie je dlhodobo neudržateľné (niečo ako klíma na tejto planéte). Slovensko si pri ďalšej kríze nemôže dovoliť byť znovu len prekvapené.

Naša predsedníčka Irena Bihariová upozornila na pochybný zákon, ktorý prešiel v prvom čítaní parlamentom. Navrhovaná legislatíva by umožnila časti obce usporiadať si referendum a odtrhnúť sa od inej časti. Možnosť zúčastniť sa na hlasovaní by pritom mali len obyvatelia/ky iba tej časť obce, ktorá sa chce odstrihnúť (že by sa predkladateľ zákona inšpiroval Putinovým referendom na Kryme?Irena poukazuje, že ide o veľmi príhodný nástroj pre tie obce, ktoré chcú zo svojej samosprávy vylúčiť rómsku časť obyvateľstva a ponechať ju bez samosprávy a usporiadania. Skvelá príležitosť pre oživenie rasizmu a segregácie (túto časť nepísal Kotleba, ide o tzv. iróniu), navyše zákon umožní obciam rozkladať sa úplne bez rozmyslu a logiky (ako poslanecký klub Za ľudí). (Pán poslanec Pollák, ktorý sa hlasovania nezúčastnil, prišiel v komentári Irene vysvetliť, že klame a zákon je vlastne neškodný, ale on s ním vôbec nesúhlasí a v druhom čítaní zákon v žiadnom prípade nepodporí... Dobre.)

Podpredseda EP a PS Michal Šimečka priblížil, akú významnú rolu môže Slovensko a EÚ hrať v prípade zaseknutia Putinovej invázie na Ukrajine. Michal hovorí o diplomatickej role, o podpore požiadaviek stanovených prezidentom Zelenským a udelení kandidátskeho statusu Ukrajine (z tohto sa sranda nerobí).

Členka predsedníctva PS Lucia Plaváková už niekoľko dní poskytuje právne služby ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. Priblížila, čo so sebou prinášajú jednotlivé služby a upozornila na nové Asistenčnom centre pomoci na Bottovej, kam sa právna pomoc presunula (ani z tohto). 

Členka vedenia PS Simona Petrík pripomenula, že vojna na Ukrajine so sebou prináša sexuálne násilie a že počet znásilnených žien denne narastá. Akútne tak potrebujú núdzovú antikoncepciu a prístup ku bezpečným interrupciám, Simona preto opäť upozornila na aktivity organizácií ASPEKT a Možnosť voľby. (Tentokrát si už Veronika Remišová odpustila fňukanie o progresívcoch, čo riešia len potraty a keďže Simona o týchto témach stále informuje, skupinová modlitba za jej obrátenie nezabrala.)

Člen predsedníctva Ondrej Prostredník napísal o fínskej političke Paivi Räsänenovej, ktorú súdili za homofóbne výroky a ktorú podporovali mnohí slovenskí konzervatívni politici a predstavitelia cirkví (nenávisť spája <3). Prvostupňový súd ju síce oslobodil, pripomenul však, že takéto konanie ubližuje dôstojnosti ľudí a nie je bezhraničné.

Europoslanec Michal Wiezik pripomenul, že dnes vstupuje do platnosti reforma národných parkov, náhle zmeny však nemôžeme čakať. Celý proces plánuje (na jeho prechádzkach lesom) pozorne sledovať a upozorňovať na prípadné pochybenia (ak chytí wifi).

Členka PS a odborníčka na vzdelávanie Ingrid Kosová poďakovala učiteľom a učiteľkám k ich medzinárodnému dňu a navrhla opatrenia, ktoré zmenia slovenské školstvo k lepšiemu. (Schválne, koľko z vás si dnes prečítalo sekciu Aktivity po prvýkrát?)

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Ak ste to dočítali až sem, ďakujeme za pochopenie a budúci týždeň sa na vás teší nový komunikačný tím. :)

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť