Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

10. októbra 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Začiatkom októbra sme boli svedkami, čoho je schopný náš konzervatívny parlament. Zákony, ktoré predkladá a schvaľuje, nebyť pandémie, platia už dávno. Dnes je jasné, že už sa nejdú na nič hrať a Slovensko sa pod ich vedením vydá priamo na cestu Poľska. Progresívne Slovensko je hnutie, ktoré si za liberálnymi hodnotami naozaj stojí, preto sa agende ultrakonzervatívcov a fašistov, namierenej proti ženám aj LGBT+ komunite, budeme brániť. Tento týždeň sme reagovali tlačovkou k zákonu obmedzujúcemu interrupcie a vyjadrili sme aj sa ku našim návrhom, ktoré Národná rada zmietla zo stola. Viac sa dozviete aj o rozhovore našej predsedníčky Ireny Bihariovej pre TA3 alebo o novele zákona o štátnej službe, ktorú náš poslanec Tomáš Valášek rozobral v relácii Braňa Závodského na Exprese.

V stredu po hlasovaní v Národnej rade sme usporiadali tlačovú konferenciu, na ktorej sme sa vyjadrili ku zákonu o “pomoci“ tehotným ženám. Predsedníčka Irena Bihariová začala poukázaním na slová premiéra Eduarda Hegera o “reformnej jeseni“, ktoré nekorešpondujú s hlasovaním vládnej koalície. To, čo v spolupráci s fašistami presadila sa podobá skôr sa regres a vykročenie smer stredovek, čo je o to smutnejšie, keď si uvedomíme, že súčasťou koalície je aj strana SaS, ktorá na svoje liberálne hodnoty už asi úplne rezignovala. Ultrakonzervatívci na čele s Annou Záborskou presadili nebezpečný zákon, ktorý ženám ublíži, urobí bezpečné interrupcie ešte nedostupnejšie a je prvým krokom k zásadnému obmedzeniu reprodukčných práv žien. Viac o problematických aspektoch tohto zákona sa dozviete z našej tlačovky, kde sa k téme vyjadrila aj naša členka Simona Petrík, ktorá sa téme rodiny a žien venuje dlhodobo. Zákon prešiel zatiaľ do druhého čítania, ešte je teda možné situáciu zvrátiť. Nemáme tak silné páky, aké by mohla použiť vládna strana SaS, sme ale odhodlaní*é zabrániť tomu, aby bol prijatý. Veríme, že v tomto úsilí a v našich aktivitách nás podporíte.

V druhej časti tlačovej konferencie sme sa venovali zákonom, ktoré do NR SR predložil Tomáš Valášek. Napriek tomu, že tieto návrhy boli postavené na pevných základoch, kvalitne vypracované a najmä sa snažili riešiť existujúce problémy Slovákov a Sloveniek, ich parlament neprijal. Ani spravodlivé vdovské dôchodky, ani transparentné zverejňovanie platových rozdielov mužov a žien neprinútili poslancov a poslankyne hlasovať za zákony z dielne Progresívneho Slovenska. Od začiatku pandémie ignorujú situáciu matiek samoživiteliek, prepady ľudí do chudoby, ale aj žalostnú situáciu s očkovaním, no čo dokážu bez problémov presadiť, aj to v kooperácií s fašistami, je obmedzenie práv žien. Navyše v deň, kedy sme opäť zaznamenali rekordné čísla nakazených, parlament zmietol zo stola náš návrh, ktorý by umožnil zamestnávateľom odmeniť svojich pracovníkov a pracovníčky či už finančnou odmenou, alebo dovolenkou. Dnes takáto pozitívna motivácia možná nie je a vďaka vládnym poslancom a poslankyniam ani nebude.

Lucia Plaváková nakoniec priblížila postup parlamentu pri našom návrhu zákona o životných partnerstvách. V pléne padol návrh na využitie inštitútu “poslať na dopracovanie“, pretože vládna koalícia chcela prísť s vlastným návrhom. Snažili sa umlčať LGBT+ komunitu zákonmi, ktoré by dvom ľuďom umožnili navzájom nahliadať do zdravotných záznamov a dediť. Okrem toho, že ide o nedôstojný prístup, ktorý nijakým spôsobom páry rovnakého pohlavia nespája do zväzku, ide o bežne dostupnú možnosť v ktorejkoľvek notárskej kancelárii. Na Slovensku chýba akákoľvek právna ochrana dúhových rodín a detí v nich a to, že dvaja ľudia uzatvoria zmluvu situáciu absolútne nerieši. Napokon neprešiel ani návrh na dopracovanie, ani samotný návrh zákona, takže vďaka ultrakonzervatívnej väčšine sa tejto téme nebude môcť parlament venovať najbližších 6 mesiacov.

Rannú reláciu TA3 navštívila naša predsedníčka Irena Bihariová. S moderátorom preberali tému žien v politike, systémových prekážok ale aj kvót. Zamerali sa na problém vulgarizácie verejnej debaty na Slovensku a výstupy niektorých poslancov a poslankýň v Národnej rade, kde Irena zdôraznila hodnoty progresívnych síl, ktorými sú aj tolerancia a kultivovaný prístup, prinášanie racionálnych argumentov. Ukážkou nezvládnutia verejnej debaty bol aj manažment pandémie, kde sme videli, že do popredia sa dostávali dezinformácie a útoky, namiesto faktov a rozumu. Irena hovorila aj o Pláne obnovy, ktorý by sa mal zamerať na poddimenzované oblasti, napríklad na vzdelávanie, ktoré dnes skôr brzdí ľudský kapitál a chýbajú v ňom systémové riešenia. Plán obnovy by mal reflektovať aj hrozby, ktoré nás bezprostredne čakajú v blízkej budúcnosti – napr. spravodlivé klimatické riešenia. Rozoberali aj naše súčasné aktivity a zákony, ktoré predkladáme do parlamentu.

Poslanec NR SR Tomáš Valášek v relácii Braňo Závodský Naživo vysvetlil, prečo nesúhlasí s novelou zákona o štátnej službe z dielne OĽaNO. Pripúšťa, že úmysly novely nie sú zlé, ako to už ale s touto koalíciou býva, jej prevedenie je nezvládnuté a môže mať fatálne následky. Poukázal, že ak OĽaNO chcelo prepustiť zamestnancov a zamestnankyne, ktoré nominovala predchádzajúca vláda a ktorých práca nie je kvalitná, mohli tak urobiť už dávno, štandardným spôsobom, pretože pri moci už sú viac ako rok a pol. Dôsledky takejto novely môžu byť politické čistky na úradoch každé 4 roky, čo hrá do karát najmä Robertovi Ficovi, ktorý bude môcť po prípadnom návrate do vedenia krajiny štátnu správu ovládnuť už naozaj dokonale. Hrozí tiež, že kvalitní odborníci a odborníčky úplne rezignujú na prácu v štátnej správe, pretože pri každej snahe o spätnú väzbu, kritiku či konanie, ktoré je síce legitímne, no nemusí sa páčiť nadriadenému, im bude hroziť výpoveď.

Podpredsedníčka PS Zora Jaurová bola hostkou v livestreame poslanca NR SR Tomáša Valáška, rozobrali aktuálnu situáciu v parlamente, dotácie maďarskej vlády na Slovensku, situáciu etnických menšín a mnohé ďalšie témy.

Predsedníčka Feministickej platformy PS Beáta Jurík vysvetlila, v čom Anna Záborská pri svojich snahách obmedzovať reprodukčné a sexuálne práva žien zavádza a klame.

Členka predsedníctva Lucia Plaváková poukázala na päť zákonov namierených proti LGBT+ komunite, ktoré sú aktuálne predložené v parlamente, urobila tiež prehľadné zhrnutie 40. schôdze Národnej rady.

Europoslanec Martin Hojsík vystúpil v Európskom parlamente s prejavom apelujúcim na prerozdelenie peňazí z emisií na zelené riešenia a na klimatickú dividendu, ktorá by sa vracala ľuďom.

Europoslanec Michal Šimečka poukázal na status Ľuboša Blahu, ktorý ľudí odsúdených na dlhé roky väzenia kvôli marihuane nazval akváriovými rybičkami. Michal zdôraznil, že za odsúdenými sú konkrétne príbehy a zničené životy mnohých nevinných ľudí.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

23. január 2022

Progresívny týždeň

16. január 2022

Návod: Ako dostávať Progresívny týždeň do hlavnej pošty?

Progresívne Slovensko

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť