fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

11. december 2022

Slovensko sa posledné dni intenzívne zaoberá otázkou pádu vlády a možných scenárov po ňom. Na odpovede si ešte musíme počkať, preto v PS makáme ďalej.

Tento týždeň sme za vami prišli na východ, hovorili sme aj o aktuálnom dianí. Náš poslanec a podpredseda Tomáš Valášek sa vyjadril ku hlasovaniu o nedôvere vláde a predkladáme tiež zákon zakazujúci nebezpečnú pyrotechniku.

1.  Stretli sme sa s vami na východe! Nejde o žiadny progresívny puč, prišli sme počúvať, pýtať sa a diskutovať. A užiť si skvelú atmosféru s ľuďmi, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska. V Košiciach ste mohli stretnúť nášho predsedu a podpredsedu EP Michala Šimečku, podpredsedníčku PS Luciu Plavákovú a Tamaru Stohlovú. Neskôr ich čakala exkurzia v košickom ZEVO. V Prešove ste sa mohli stretnúť s Michalom Sabom, Simonou Petrík a Dávidom Dejom, do Rožňavy zavítali Zora Jaurová, Ingrid Kosová a Branislav Vančo. V Poprade ste diskutovali so Štefanom Kiššom, Ivanom Štefunkom a Janou Hanuliakovou. Na východe sme tiež navštívili projekty zamerané na pomoc ľuďom v ťažkých situáciách. 

Plánujeme aj ďalšie návštevy po celom Slovensku - možno sa vidíme aj vo vašom meste!

2. O pokračovaní vlády sa hlasuje už v utorok a náš podpredseda a poslanec Tomáš Valášek k situácii zaujal jasné stanovisko. Bude hlasovať za vyslovenie nedôvery. Jej spolupráca s bývalými poslancami za ĽSNS prekračuje všetky hranice a chaos, ktorý je v parlamente iba nahráva Ficovi a fašistom. Igor Matovič a Boris Kollár svojim konaním ohrozujú budúcnosť Slovenska a podkopávajú dôveru ľudí v demokraciu. Aj z toho dôvodu chce Tomáš po prípadnom páde vlády podporiť zmenu ústavného zákona, ktorý umožní predčasné voľby. Tomáš svoj pohľad priblížil v relácii V politike na TA3.

Poslanec NR SR TomᚠValášek poèas rokovania 75. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 8. november 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

3. Prešiel rok a nezmenilo sa vôbec nič. Nebezpečná pyrotechnika je stále bežne dostupná, minulý rok sa pritom za jej zákaz vyslovilo viac ako 43-tisíc ľudí. Svojím podpisom môžete podporiť výzvu na prijatie nášho návrhu zákona a vytvoriť tlak na poslancov a poslankyne. Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík a odborníčka na životné prostredie Tamara Stohlová na jeho tvorbe spolupracovali s organizáciou Zvierací ombudsman a predkladajú ho do parlamentu. Ukončime zbytočné utrpenie, vyzýva Martin.

4.  Na absurdné zmluvy na nájomné byty upozornil Štefan Kišš. V relácii Braňo Závodský naživo hovoril o rozpočte, výdavkových limitoch či vládnom balíčku pomoci. 

5. Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík viedol delegáciu Európskeho parlamentu na konferencii o obchodovaní s ohrozenými druhmi. Prináša odtiaľ dobré správy

6. Matovič a Fico sú si vo vzťahu k Orbánovmu režimu podobní, píše predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka.

7. Na snahu o oslabenie ochrany ohrozených zvierat na úrovni EÚ upozornil europoslanec Michal Wiezik vo svojom komentári pre SME.

8. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková a Beáta Jurík poukázali na návrh nariadenia Európskej komisie o uznaní rodičovstva medzi členskými štátmi.

9. Tomáš Hellebrandt v rozhovore pre Trend hovorí o svojich skúsenostiach a práci na ministerstve financií aj o ambíciách do budúcna.

10. Parlament neschválil náš návrh na flexibilný rodičovský príspevok, upozornili podpredsedníčka PS Lucia Plaváková a Simona Petrík.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

5. marca 2023

Progresívny týždeň

26. februára 2023

Progresívny týždeň

19. februára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť