fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

11. marec 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Začiatkom tretieho týždňa vojny na Ukrajine vidíme nepredstaviteľné hrôzy, bombardovanie pôrodníc, strieľanie na ľudí a deti utekajúce humanitárnymi koridormi. Zlo, ktoré už nikto nemal prežívať a ktoré Európa po druhej svetovej vojne odmietla, dúfajúc, že navždy. Toto zlo sa však vrátilo a je našou úlohou pomôcť Ukrajincom a Ukrajinkám dostať sa do bezpečia. 

My naďalej podporujeme Ukrajinu a jej obyvateľov, tím europoslanca Martina Hojsíka na hraniciach zriadil hotspot pre zvieratá utekajúcich ľudí a pre zmluvu s ruskou prokuratúrou vyzývame tiež Maroša Žilinku na odchod z postu generálneho prokurátora.

Na Medzinárodný deň žien sme sa rozhodli podporiť Ukrajinu a ukrajinské ženy. V rámci výzvy Kiry Jarmuš sme usporiadali pochod solidarity a pripomenuli si tým všetky ženy, ktoré teraz bojujú a bránia svoju vlasť, ale tiež tie, ktoré utekajú stovky kilometrov, aby svoje deti dostali do bezpečia. Preč od Putinových vojakov strieľajúcich do civilistov, preč od rakiet dopadajúcich na nemocnice. Obetiam tejto nezmyselnej vojny sme pred Ukrajinskou ambasádou zapálili sviečky.

Náš europoslanec Martin Hojsík v EP pokračoval v snahe o znižovanie energetickej závislosti Únie od Ruska. Aj europoslanec Michal Wiezik poukazuje, že my platíme za dovoz plynu a ropy, Putinov režim potom našimi peniazmi dotuje ničenie Ukrajiny. Martin zase pre TV JOJ vysvetlil, že máme jedinečnú príležitosť spojiť ochranu klímy s bezpečnosťou a mierom a že najlepšia energia pre Slovensko je tá slovenská.

Tím europoslanca Martina Hojsíka spoločne s tímom poslanca Jaromíra Šíbla, Zvieracím ombudsmanom a Zelenou linkou zriadili na hraniciach hotspot pre zvieratá ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. Spolupracujú aj so slovenskými útulkami a zvieratám poskytujú nevyhnutnú veterinárnu starostlivosť, čipovanie, krmivo a potrebné informácie majiteľom a majiteľkám. Viac o tomto projekte a realite na hraniciach sa dozviete od člena Martinovho tímu a koordinátora Jána Vozárika.

Projekt je dôležitý, nakoľko pre mnoho ľudí predstavuje práve domáci miláčik kúsok domova a krajšie spomienky. Starostlivosť o zvieratá na hraniciach je náročná na dobrovoľnícke sily aj financie, preto pokiaľ máte možnosť hotspot podporiť, budeme radi, ak tak urobíte tu.

V utorok naša predsedníčka Irena Bihariová s členom predsedníctva a odborníkom na justíciu Braňom Vančom vyzvali Generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby vypovedal zmluvu o spolupráci s Generálnou prokuratúrou Ruskej federácie. Už jej samotné podpísanie bolo problematické, no jej nevypovedanie po invázii Ruska na Ukrajinu nemôžeme tolerovať. Ruská generálna prokuratúra stojí za potláčaním ľudských práv a demokracie, stíha ľudí, čo správne pomenúvajú dianie na Ukrajine slovom “vojna” a hrozí im až 15 ročným väzením. Od tohto sa musí Žilinka rázne dištancovať, ospravedlniť sa za svoje predchádzajúce kroky a prestať svojimi kontaktmi s ľuďmi na sankčnom zozname robiť hanbu Slovensku aj EÚ.

Keďže Maroš Žilinka zmluvu vypovedať odmieta, Mladí Progresívci ho spoločne s Mladými SaSkármi v stredu vyzvali na odchod z postu Generálneho prokurátora. Vysvetlili, že na čele prokuratúry nemôže byť človek, čo špiní morálnosť inštitúcie, ktorá má chrániť pravdu a spravodlivosť. Iniciatívu môžete svojim podpisom podporiť aj vy.

Podpredseda EP a PS Michal Šimečka v pléne Európskeho parlamentu poďakoval všetkým, čo na hraničných priechodoch pomáhajú ľuďom utekajúcim pred vojnou. Požiadal Európsku komisiu o zabezpečenie zdrojov pre krajiny susediace s Ukrajinou, aby sme dokázali týchto ľudí dôstojne prijať a poskytnúť im pomoc. 

Poslanec NR SR Tomáš Valášek vo svojom blogu priblížil, ako je to s ochranou nášho vzdušného priestoru a možnosťou poskytnúť Ukrajine naše MIGy. Tam by ich totiž vedeli použiť okamžite, problémom zostáva najmä ich dodanie.

Členka predsedníctva Lucia Plaváková napísala o "zaskočení" vlády, ktorým je tentokrát utečenecká vlna z Ukrajiny. V minulosti ich podobne zaskočila pandémia, očkovanie aj neochota sa očkovať. Štát musí prebrať zodpovednosť a začať konať.

Voliči a voličky PS v prieskume Focusu spomedzi všetkých strán na Slovensku vyjadrili najväčšiu solidaritu s ľuďmi utekajúcimi pred vojnou na Ukrajine. Vo svojom susedstve by ich prijalo až 87 % z vás a 94 % z vás si myslí, že ich naša krajina má prijať.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť