fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

12. jún 2022

Kríza vo vládnej koalícii (ak je možné toto zoskupenie ešte nazývať koalíciou) sa stupňuje každým dňom. Učiteľky a učitelia sa v ich spore ocitli v pozícii rukojemníkov. Pozornosť sa obrátila aj ku prezidentke, ktorá vetovala Matovičov nápad za 1,2 miliardy eur.

V PS prichádzame s výzvou Zaslúžia si to - kampaňou za zvýšenie platov učiteľov a učiteliek. Avizovali sme aj náš postoj k Ficovmu referendu, naši zástupcovia sa v EP zase venovali balíku Fit for 55.

Vládna koalícia postavila svoj najnovší spor a vzájomné obviňovanie na platoch učiteľov a učiteliek. Tí sa tak stali rukojemníkmi spolu s deťmi, ktoré sú ukracované o kvalitné vzdelávanie. Učitelia a učiteľky zvýšenie platov potrebujú, preto sme spustili našu petíciu Zaslúžia si to. Pripojili sme k nej aj zoznam požiadaviek, ktoré by pomohli riešiť akútne problémy slovenského školstva.

Situácia učiteľov a učiteliek je neudržateľná a ak vláda nebude konať, doplatia na to v budúcnosti naše deti a celá krajina. Okrem podpisu petície môžete na zasluziasito.sk poslať odkaz Vláde SR či ministrom financií či školstva.

Robert Fico odštartoval novú kampaň za svoje referendum. My sa s ním odmietame akokoľvek spájať a referendum nepodporímeVo videu to priblížil náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka

Zároveň však platí, že táto vláda - riadená de facto Igorom Matovičom - už našu podporu stratila. Opakovane traumatizuje verejnosť a preukazuje, že nezvláda základné úlohy. Riešením je podľa Michalových slov odchod Matoviča, ktorý blokuje protiinflačnú pomoc či zvýšenie učiteľských platov. Vyzvali sme preto Eduarda Hegera, aby konečne nabral odvahu a odvolal ho z postu ministra financií.

Naša delegácia v Európskom parlamente sa tento týždeň venovala prelomovému hlasovaniu Fit for 55. Ide o balík ambicióznych zákonov, ktoré povedú ku klimatickej neutralite do roku 2050. Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík priblížil kľúčové ciele pre naše hnutie, on sám má na starosti zákon, čo rieši zachytávanie uhlíka v lesoch a pôde.

Michal Wiezik pripomenul potrebu riešiť klimatickú krízu a krízu biodiverzity v spolupráci s prírodou a jej ekosystémami.

Predseda PS Michal Šimečka napísal o rozumnom úsudku a odvahe, čo Zuzana Čaputová ukázala svojím rozhodnutím vrátiť časť miliardového balíčka parlamentu. 

Podpredsedníčka a kancelárka PS Lucia Plaváková upozornila na ďalšie odloženie voľby Verejného ochrancu práv. Ľudia ostávajú bez riadnych inštitúcií a pomoci iba kvôli opakovaným zlyhaniam koalície. 

Členka predsedníctva PS Simona Petrík píše o publikácii Pôrodníctvo prof. MUDr. Jozefa Záhumenského, PhD a kolektívu 85 autorov a autoriek. Kapitolu Etické otázky reprodukčného zdravia napísal člen predsedníctva PS Ondrej Prostredník. Učebnica je určená študentom a študentkám medicíny, ale aj lekárskemu personálu či zdravotníckym inštitúciám, jej súčasťou je aj ľudskoprávna rovina pôrodníctva.

Členka predsedníctva PS Tamara Stohlová upozornila, že Istrochem nebol kvôli nečinnosti Ministerstva životného prostredia zaradený do novej priorizácie envirozáťaží. Tá určuje poradie sanácie znečistených oblastí.

Členka predsedníctva PS Ingrid Kosová napísala o Rómoch z Moldavy nad Bodvou, ktorých prípad je dôkazom, že v slovenskom súdnictve sa nedarí domôcť sa spravodlivosti.

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík upozornila na “register tehotenstiev” v Poľsku, ktorý nám musí byť odstrašujúcim príkladom, nie inšpiráciou. Informácie o tehotenstvách totiž môže neskôr proti ženám použiť polícia a prokuratúra.

Člen predsedníctva PS Branislav Vančo pripomenul, že Maroš Žilinka opäť zneužíva paragraf 363, tentokrát na to, aby zrušil obvinenie guvernérovi Národnej banky Slovenska Petrovi Kažimírovi.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť