fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

12. december 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Nové pravidlá lockdownu - zmätočné a postrádajúce elementárnu logiku - tento týždeň rozhodili nejedného/nu z nás. Navyše, parlament schválil už nie 500, ale 300 eur v hotovosti (pôvodne poukážky). V chaose okolo nezmyselných zákazov a uvoľnení zapadne aj to, aká problematická kandidátka na pozíciu komisárky pre deti neprešla iba o jediný hlas.

My sme tento týždeň podporili snahu premiéra Hegera, náš nový europoslanec Michal Wiezik prešiel do frakcie Renew Europe a Simona Petrík s Luciou Plavákovou vysvetlili, prečo je problém voliť Hatrákovú za detskú ombudsmanku.

Hovoríme to už dlho – povinné očkovanie je jediný racionálny krok, ktorým sa vieme konečne dostať z pandémie. Tento týždeň premiér Eduard Heger čoraz častejšie skloňoval nutnosť zavedenia povinného očkovania pre ľudí nad 60 rokov, a pretože sa ako jediný vo vláde riadi odbornými názormi, naša predsedníčka Irena Bihariová mu vyjadrila plnú podporu.

Jeho vyjadrenia pokladáme za prvý krok správnym smerom, po toľkých pošmyknutiach a pádoch, ktoré nás stáli množstvo verejných financií a bohužiaľ aj ľudských životov. Náš návrh ide ešte o niečo ďalej, do budúcna bude potrebné zaviesť povinné očkovanie pre celú dospelú populáciu (s výnimkou kontraindikovanej), myslíme ale aj na ľudí, ktorí majú množstvo diagnóz a boja sa očkovania kvôli nim. Hádzať všetkých neočkovaných do jedného vreca ako “antivaxerov“ ničomu neprospieva. Váhajúcim ľuďom so zdravotnými problémami by mal štát poskytnúť možnosť vyšetrenia pred samotným očkovaním. Navrhujeme tiež vytvorenie fondu na odškodnenie závažných následkov očkovania – ak niečo štát vyžaduje, mal by prevziať zodpovednosť.

Podporiť našu výzvu môžete na stránke zapovinneockovanie.sk.

Zároveň je nutné riešiť situáciu tu a teraz – odškodnenie za lockdown vláda sľubuje už mesiace, s ničím okrem vnútorných sporov ale neprichádza. Univerzálny odškodňovací zákon z dielne nášho podpredsedu Michala Trubana a Zuzany Nitschneiderovej zaručuje podnikateľom a podnikateľkám rýchlu a jednoduchú kompenzáciu, bez zbytočného byrokratického zaťaženia a nesplniteľných podmienok. Návrh sme zaniesli na Úrad vlády, kde ho teraz môžu v skrátenom legislatívnom konaní predložiť do parlamentu, aby mohol poškodeným začať pomáhať okamžite.

Naši europoslanci Michal Šimečka a Matrin Hojsík tento týždeň vo frakcii Renew Europe privítali nového člena – Michala Wiezika. Michal nedávno s ďalšími kolegami a kolegyňami prišiel do Progresívneho Slovenska, a preto aj v Európskom parlamente prešiel ku liberálom.

Všetci traja spoločne kampaňovali a podarilo sa im zvíťaziť v európskych voľbách v roku 2019, spolupracovali aj v Bruseli – Martin Hojsík a Michal Wiezik sú najaktívnejšími slovenskými europoslancami, navyše ich spájajú témy ochrany klímy a životného prostredia. Odteraz môžu spolupracovať ešte bližšie a zapájať sa do aktivít aj tu na Slovensku.

Lucia Plaváková a Simona Petrík v 10 bodoch vysvetlili, prečo by sa poslankyňa OĽaNO Katarína Hatráková nemala stať detskou ombudsmankou, keďže sa ako favoritka dostala do druhého kola výberu. Okrem jej absurdných vyjadrení na tému domáceho násilia či obhajoby Jána Heráka, podozrivého zo sexuálneho zneužívania maloletých, neváhala Katarína Hatráková niekoľkokrát konať v konflikte záujmov – vrátane svojej voľby. Vystupuje proti LGBTI komunite a podporuje škodlivé zákony, podobné tým maďarským, Simona a Lucia však našli množstvo ďalších diskvalifikačných momentov. Vyzývali ľudí, aby poslancom a poslankyniam zoznam problematických bodov poslali a tí tak nehlasovali ani za jednu kandidátku.

Nakoniec sa podarilo, Hatráková neprešla o jediný hlas! Voľba sa teda bude opakovať. Do prvého kola sa predtým dostalo viacero kvalitných kandidátov a kandidátok, medzi nimi aj náš Ondrej Prostredník - vládna koalícia má teraz šancu napraviť svoj výber a prestať zvýhodňovať svojich ľudí, pretože tí nenapĺňajú ani základné požiadavky. Ondrejovu víziu sme predstavili už minule, nájdete ju aj na jeho stránkach. V novej voľbe mu držíme palce.

Naša predsedníčka Irena Bihariová a kancelár PS Braňo Vančo sa v pondelok stretli s francúzskym veľvyslancom. Hovorili o ekonomických aspektoch vzťahov krajín, klimatickej kríze aj dezinformáciách.

Poslanec NR SR Tomáš Valášek vo štvrtok v relácií Braňo Závodský naživo z pozície skúseného diplomata a bývalého veľvyslanca pri NATO vysvetľoval situáciu na ukrajinsko-ruských hraniciach. Na tému možných scenárov vývoja situácie Tomáš napísal aj článok pre Denník N. Je jedným z najväčších slovenských odborníkov na bezpečnosť a obranu, jeho vysvetlenia sú ale pochopiteľné aj pre laika.

Nová členka PS Tamara Stohlová otvorila problematiku agresívneho správania sa časti poľovníkov, ktorí sa vyhrážajú usmrtením psov, zákony si vykladajú po svojom a neváhajú ľudí zastrašovať zbraňami. Na svojom Instagrame radí, aké sú kompetencie poľovníkov a ako postupovať pri takomto strete.

Europoslanci Michal Šimečka a Michal Wiezik sa objavili v relácií Ťažký týždeň s Jánom Gorduličom, kde popísali dianie v Európskom parlamente a svoju činnosť v ňom. Hovorili o ochrane životného prostredia, ale aj o riešení situácie s Poľskom a Maďarskom.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť