fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

12. septembra 2021

Začiatok mesiaca september bol ťažkou ranou pre nádej na sľubovanú zmenu. Rozhodnutia Generálnej prokuratúry mnohým pripomenuli časy Dobroslava Trnku, čo sa potvrdilo aj nevpustením novinárov a novinárok na tlačovku vedenia prokuratúry. Treba pripomenúť, že Maroš Žilinka je nominantom vlády, ktorá bola zvolená kvôli sľubom o boji proti netransparentnosti a systému “našich ľudí“.

Kým sa krajina pripravovala na návštevu pápeža, Progresívne Slovensko pracovalo na plánoch ako pomôcť marginalizovaným skupinám ľudí (na ktoré často práve hlava katolíckej cirkvi upozorňuje): na septembrovú schôdzu sme prostredníctvom Tomáša Valáška predložili zákon, ktorý umožní motivovať zamestnancov zaočkovať sa výmenou za deň voľna, zákon o životných partnerstvách, chceme tiež pomôcť bezdetným vdovám a vdovcom, či uzákoniť povinnosť pre firmy informovať o platových rozdieloch medzi mužmi a ženami.

Prvý návrh zákona vypracovaný Zuzanou Nitschneiderovou a predkladaný poslancom Tomášom Valáškom má občanov motivovať k očkovaniu benefitmi. Zamestnávateľom ponúka 3 možnosti ako ich využiť a zvýšiť tak bezpečnosť na pracovisku, prípadne sa vyhnúť dlhým PN-kám a výpadkom vo firme. Prvý inštitút by využívali zamestnanci a zamestnankyne - ide o nárokovateľný deň voľna v dni očkovania, ako pri darovaní krvi. Iné možnosti, už plne v kompetencii zamestnávateľa, sú jednorazový finančný príspevok do 275 €/rok alebo 1 až 5-dňová dovolenka. Zákon by sa vzťahoval na všetky preukázateľne zaočkované osoby rovnako, bez ohľadu na druh vakcíny či dátum očkovania.

Zákon o životných partnerstvách bol predstavený na samostatnej tlačovke, informácie o ňom nájdete aj v našom poste. Ďalšie naše návrhy, jeden upravujúci vdovský dôchodok, druhý platovú rovnosť, predstavíme v najbližších dňoch na našich stránkach.

Predsedníčka PS Irena Bihariová v septembri poskytla rozhovor trochu netradičnému médiu - konzervatívnemu denníku Postoj, konkrétne ich redaktorovi Martinovi Leidenfrostovi. Po tom, ako „progresívnej mládeži“ adresoval otvorene kritický text, mu naša predsedníčka odpovedala blogom, ktorý ho zaujal natoľko, že trval na debate naživo. Ako na svoj Facebook napísala sama Irena, tento rozhovor so svojim tímom dlho zvažovala. Prevládlo presvedčenie, že s demokraticky zmýšľajúcimi ľuďmi má zmysel diskutovať aj keď majú diametrálne odlišné názory.

V rozhovore sa dotkli mnohých ťažkých tém, do hĺbky prebrali morálne dilemy, ale padli aj sprofanované otázky na možnosť vybrať si pohlavie či hriešnosť interrupcií. Riešili témy LGBTI komunity, našich voličov a voličky, katolícku náuku o čistote, Európsku úniu či nadnárodný kapitalizmus. Skrátka, každý si v tomto rozsiahlom rozhovore nájde to svojeNáš program, ktorého sa značná časť debaty týkala, si môžete prečítať sami a dozvedieť sa, že ministerstvo pravdy, ktoré pán Leidenfrost akosi nevie pustiť z hlavy, naozaj nechystáme.

Europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík absolvovali rokovanie v Elyzejskom paláci, kde debatovali aj s francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom. Spolu s ďalšími členmi a členkami europarlamentnej frakcie Renew Europe prebrali témy pandémie, klimatickú krízu a pri ich riešeniach zdôraznili potrebu Európskej jednoty, ale tiež spoluprácu a úlohu progresívnych strán pomáhať občanom.

Na konci týždňa sme mohli vidieť aj čerstvý prieskum preferencií politických strán, ktorý tentokrát priniesla agentúra FOCUS. Agentúra síce využíva iné metódy zberu dát, no aj u nej sa potvrdil náš rastúci trend a dokonca sme prvýkrát dosiahli hranicu 7 %. Za Vašu podporu sme Vám vďační.

Poslanec NR SR Tomáš Valášek prišiel do TA3 prebrať situáciu v Afganistane, vyjadril sa tiež ku rozpadu strany Za ľudí.

Člen PS Jakub Kuruc získal ocenenie Osobnosť Petržalky 2021 za jeho aktivity v oblasti životného prostredia a kultúry. 

Martin Hojsík a Michal Šimečka s ďalšími kolegami a kolegyňami požiadali Európsku komisiu aby preskúmala nezmyselne vysoké tresty za marihuanu na Slovensku.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť