fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

13. máj 2022

Slováci a Slovenky tento týždeň opäť naživo sledujú spory vládnych predstaviteľov. Vzájomné obviňovanie, ultimáta, tiahnuce sa prekáračky - to všetko cez média, akoby verejnosť mala o takúto reality show záujem, akoby sa nehralo o bezprostrednú budúcnosť Slovenska. Na výsledok si ešte asi počkáme, naše hnutie sa preto medzičasom sústredí na zmysluplnejšie aktivity.

Náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka poskytol profilový rozhovor Denníku N. Predložili sme tiež návrh zákona na pomoc rodinám s deťmi - dostal len 6 hlasov. Poslanec NR SR a podpredseda PS Tomáš Valášek zase napísal o črtajúcom sa vstupe Fínska do NATO.

Predseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka po svojom zvolení do čela hnutia poskytol rozhovor Denníku N. S reportérom hovoril o svojej politickej dráhe aj o tom, že Progresívne Slovensko nestojí a nepadá na jednom človeku, ale na hodnotách a princípoch zdieľaných mnohými ľuďmi. Takými hodnotami je aj proeurópske a zelené smerovanie krajiny. Padla aj otázka, s kým si nový predseda dokáže predstaviť spoluprácu a s kým určite nie, no Michal zdôraznil, že cieľom PS je momentálne dostať sa do Národnej rady

Priblížil aj svoj pohľad na aktuálne dianie vo svete a na Slovensku - Ficove spájanie sa s fašistami, prebiehajúca vojna na Ukrajine, rastúca inflácia a ceny energií.

Súvisí to s vládnou krízou, koalícia svojimi hádkami totiž zablokovala avizovanú pomoc ľuďom zasiahnutým zdražovaním. Vo svojom vyjadrení Michal vysvetlil, že predčasné voľby a politickú krízu by si nemal želať nikto, kto má so Slovenskom dobré úmysly. Zároveň však pripúšťa, že ak majú hádky a neschopnosť vládnuť pokračovať, je rozumnejšie to ukončiť a netraumatizovať spoločnosť.

Členka predsedníctva PS Simona Petrík a podpredsedníčka PS Lucia Plaváková vypracovali návrh zákona na pomoc rodičom škôlkarov/ok, do parlamentu ho predložil náš poslanec a podpredseda Tomáš Valášek. Namiesto chaosu a hádok sme ponúkli efektívne riešenie neľahkej situácie rodín s deťmi vo veku od 3-6 rokov. Finančná pomoc až do výšky 350 eur by navyše nezaťažila štátny rozpočet, peniaze by sa čerpali z momentálne nevyužívaných eurofondov. Rodičia by ich mohli použiť na preplatenie nákladov spojených s umiestnením dieťaťa do škôlky. Kapacity tých štátnych sú často žalostne preplnené a súkromnú škôlku si nemôže dovoliť hocikto. Práve to mohol vyriešiť náš návrh zákona, keby ho v parlamente nepodporili iba šiestimi hlasmi.

Šesť hlasov dali poslanci a poslankyne návrhu, ktorý by rodinám pomohol rýchlo, efektívne a bez nekonečných hádok. 113 sa ich zbabelo zdržalo - ak by hlasovali priamo proti podpore rodín s deťmi, museli by svoje konanie vysvetľovať. A priznať, že to bolo kvôli straníckym tričkám, do toho sa nechce nikomu, najmä v situácii, kedy sa finančná situácia ľudí na Slovensku zhoršuje prakticky každým dňom.

Fínsko a Švédsko, dve historicky neutrálne krajiny, od začiatku vojny na Ukrajine deklarujú vôľu vstúpiť do NATO a Fínsko tento týždeň podniklo zásadné kroky k naplneniu tohto úsilia. Ako poukázal podpredseda PS a poslanec NR SR Tomáš Valášekslávne Putinove strategické premýšľanie sa teraz ukázalo ako mylné. Jeho agresia voči Ukrajine či Gruzínsku, ale aj nároky, ktoré si kladie napríklad na územie Slovenska, sú varovným signálom pre krajiny ako Fínsko a Švédsko. Logicky tak hľadajú zabezpečenie v Aliancii.

Tomáš uviedol, že nie je dôvod na škodoradosť, pretože sa nachádzame v diplomatickom a ekonomickom konflikte s Ruskom a Putin sa nás snaží zatiahnuť späť do minulosti plnej vojen a autokratických vládcov. Preto musíme podporovať nielen obete jeho agresie, ale aj spoluprácu so štátmi akými sú Fínsko a Švédsko, lebo majú rovnaký cieľ ako my - mier a bezpečie v Európe.

Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík zverejnil zoznam návrhov na zníženie byrokracie brániacej efektívnemu rozvoju krajiny, obzvlášť tomu zelenému. Martin hovorí o odstránení konkrétnych administratívnych bariér aj o potrebe implementácie európskej legislatívy Clean Energy Package. Opatrenia musíme prijať čo najskôr, nielen kvôli klimatickej kríze, ale aj kvôli ekonomickým nákladom a energetickej závislosti našej krajiny na fosílnych palivách z Ruska. Viac zistíte aj v Martinovej výzve vláde.

Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková vyzýva na podporu kampane Dúhová stužka, ktorá pripomína Medzinárodný deň boja proti homo, bi, trans a intersexfóbii (17. máj). Kúpou stužky prispejete občianskym združeniam pomáhajúcim LGBTI ľuďom a komunite.

Členka predsedníctva PS Ingrid Kosová priblížila prelomový rozsudok potvrdzujúci segregáciu rómskych detí do špeciálnych tried pre deti s ľahkým mentálnym postihnutím. Ingrid upozorňuje na systémovú segregáciu, na Slovensku je totiž takto vzdelávaných až 71 % rómskych detí z marginalizovaných komunít.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

5. marca 2023

Progresívny týždeň

26. februára 2023

Progresívny týždeň

19. februára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť