fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

9. máj 2022

Špeciálne snemovné vydanie Progresívneho týždňa je tu! Túto sobotu sme si v Bratislave na Sneme PS 2022 zvolili nového predsedu, podpredsedníčky a podpredsedov, ale tiež členky a členov predsedníctva. Teraz vám ich všetkých predstavíme, zameriame sa aj na ich skúsenosti a vízie a priblížime aj priebeh snemu.

Na začiatok treba vyzdvihnúť, že stretnutie delegátov a delegátok sa po dvoch rokoch konečne mohlo konať naživo! Snem sme otvorili videom Progres nezastavíš a svojimi príhovormi pokračovali bratislavský primátor Matúš Vallo, župan Bratislavského kraja Juraj Droba, kandidát na starostu Starého mesta Matej Vagač, zahraniční hostia a hostky a dnes už bývalá predsedníčka Irena Bihariová. Pred samotnou voľbou predsedu strany mal svoj kandidátsky príhovor Michal Šimečka.

Na minuloročné internetové hlasovanie sme nadviazali aj teraz a už sa z toho stáva nová tradícia. Voľba predsedu dopadla úspešne, Michal Šimečka získal 152 hlasov zo 157 hlasov prítomných delegátov a delegátok. Stal sa tak naším novým predsedom!

Michal vo svojom prejave a neskôr aj na tlačovej konferencii poďakoval svojej predchodkyni Irene Bihariovej a všetkým, čo PS svojou kvalitnou prácou posledné dva roky držali nad vodou. Aj s ohľadom na aktuálne politické dianie na Slovensku nový predseda chce, aby naše hnutie predstavovalo jasnú alternatívu. “Mojím cieľom bude ukázať, že sa to dá robiť aj inak. Dá sa kompetentne a civilizovane riadiť štát, bez divadla a hádok. Dá sa nekradnúť, a popritom aj robiť dôležité systémové zmeny. Dá sa manažovať krízy, a popritom aj posúvať Slovensko k tomu, čo sme vždy chceli - k európskej kvalite života pre všetkých,” zdôraznil Michal.

Viac o vízií nového predsedu sa dozviete z tlačovej konferencie, na ktorej odpovedal aj na otázky novinárov a novinárok. 

Michalovi k úspechu gratulujeme a želáme veľa šťastia pri napĺňaní jeho vízie!

Irena Bihariová

Novou podpredsedníčkou hnutia sa stala Irena Bihariová! Za poctivú prácu, ktorú na poste predsedníčky odvádzala doteraz, jej poďakoval náš novozvolený predseda Michal Šimečka a ďalší členovia a členky PS. Za dva roky sa jej PS ako jedinú mimoparlamentnú stranu podarilo stabilizovať nad hranicou 5 % v prieskumoch, ale aj povedomí voličov a voličiek. Naše hnutie navyše preukazuje vysokú mieru súdržnosti, čo sa ukázalo aj na sneme, kde vládla priateľská a prajná atmosféra. 

Irena už vopred avizovala, že sa chce venovať téme sociálnej spravodlivosti. Na tlačovke zdôraznila, že život prežila trochu ako obojživelník - v dvoch sociálnych skupinách. “Dnes vnímam, že obidve strádajú. To ich ale nestavia do protichodných táborov, práve naopak, dokážu byť na jednej lodi,” upozornila nová podpredsedníčka.

Irena je právnička, pred vstupom do politiky viedla občianske združenie Ľudia proti rasizmu a profesne sa venovala extrémistickej kriminalite či nenávistným prejavom voči menšinám. 

Gratulujeme!

Lucia Plaváková

Novou podpredsedníčkou sa stala aj advokátka, ľudskoprávna aktivistka a odborníčka na verejné obstarávanie Lucia Plaváková, ktorá doteraz pôsobila ako členka predsedníctva. Venuje sa témam rovnosti a dôstojnosti, najmä právam LGBTI ľudí, spoluzakladala OZ Dúhové rodiny a je členkou Výboru pre práva LGBTI ľudí. Lucia vedie aj náš Legislatívny tím a stojí za formálnou (často aj obsahovou) zložkou zákonov, ktoré do parlamentu predkladáme. “Mojim cieľom je, aby Slovensko z výziev vyťažilo pozitívnu zmenu a neviem si predstaviť lepšiu partiu ľudí, s ktorými toto dosiahnuť,” vyzdvihla Lucia vo svojom príhovore. 

Gratulujeme!

Martin Hojsík

Podpredsednícke kreslo obhájil náš europoslanec Martin Hojsík, ktorý témy ochrany životného prostredia a klímy presadzuje v Bruseli aj u nás. Aj vďaka nemu je má naše hnutie jednu z hlavných priorít práve boj proti klimatickej kríze, čo nemá žiadny iný politický subjekt na Slovensku. Ako jeden z najaktívnejších členov Európskeho parlamentu pomohol Martin za tri roky svojho pôsobenia presadiť prelomovú celoeurópsku legislatívu na podporu klímy a zelených energií, súčasne sa angažuje aj v boji proti chemickému znečisteniu a za ochranu zvierat.

PS je silné aj vďaka tomu, že dokáže ponúknuť ľuďom možnosť byť súčasťou zmien v spoločnosti. Riešenie klimatickej krízy je o slobode, o progresivizme aj o tom, že tieto zmeny musia byť spravodlivé,” uviedol Martin.

Gratulujeme!

Michal Truban

Staronovým podpredsedom PS bude aj Michal Truban, bývalý predseda a spoluzakladateľ hnutia. V PS sa venuje oblasti digitalizácie verejnej správy, minimalizácii byrokratického zaťaženia v štáte a boju proti korupcii v IT sektore. V čase pandémie Covid-19 navrhoval účinné opatrenia na odškodnenie podnikateľov/liek.

Michal je zakladateľom portálu Websupport a podnikateľ v IT, rozbehol viacero startupov a venuje sa aj mentoringu v tejto oblasti. “Obetujeme náš čas a našu energiu, lebo nám to nie je jedno! Záleží nám na Slovensku, na ľuďoch v tejto krajine, na spravodlivosti, aj na našej planéte,” pripomenul.

Gratulujeme!

Tomáš Valášek

Poslanec NR SR Tomáš Valášek, jeden z najväčších slovenských odborníkov na zahraničnú a bezpečnostnú politiku sa k nášmu hnutiu pridal len minulý rok, no svojim nasadením členov a členky hnutia presvedčil, že na poste podpredsedu odvedie kvalitnú prácu. Tomáš má množstvo skúsenosti zo zahraničia, bol veľvyslancom Slovenska pri NATO, ako  poradca skupiny expertov Madeleine Albright pomáhal tvoriť strategickú koncepciu Aliancie, šéfoval inštitútom zameraným na oblasti bezpečnosti a zahraničnej politiky naprieč Európou. 

Slovensko svoje členstvo v EÚ bohužiaľ vníma tak trochu do počtu. Pre našu budúcnosť a európsku identitu je dôležité, aby ľudia, ako my v PS, ukázali doma aj vo svete, že to tak nie je,” vyhlásil,” povedal Tomáš.

Gratulujeme!

Členovia a členky predsedníctva boli dnes predstavení/é na našich sociálnych sieťach, k ich menám preto prikladáme link, kde sa dozviete viac o ich aktivitách a skúsenostiach. 

Členkami predsedníctva budú Simona Petrík, Beáta Jurík, Zora Jaurová, Ingrid Kosová, Tamara Stohlová a Jana Hanuliaková. Členmi predsedníctva sa stali Ivan Štefunko, Michal Wiezik, Branislav Vančo, Dávid Dej, Ondrej Prostredník a Michal Sabo

Všetkým novým členom a členkám predsedníctva gratulujeme a prajeme veľa úspechov!

Tohtoročný snem priniesol aj jednu dôležitú zmenu - rodovo vyváženejšie predsedníctvo. Ženy aj muži mali garantované minimálne 40-percentné zastúpenie na podpredsedníckej úrovni a na úrovni členov a členiek predsedníctva. Naše hnutie je tak prvým politickým subjektom, ktorý úspešne zapojil nástroje a politiky rodovej rovnosti do výberu svojho vedenia. 

Snem sme uzavreli krátkou panelovou diskusiou o budúcnosti Slovenska a potom už sa delegáti a delegátky pobrali - či už osláviť nové predsedníctvo na Majáles, alebo oddýchnuť si po napínavých voľbách domov a na hotel. 

Na záver ostáva zablahoželať úspešným kandidátom a kandidátkam, neúspešným popriať veľa šťastia do budúcnosti a poďakovať všetkým, ktorí a ktoré sa na príprave tohto skutočne vydareného Snemu PS 2022 podieľali. 

Ďakujeme a vidíme sa zase nabudúce!

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny júl

31. júl 2022

Zmení prelomenie Roe v. Wade svet pre ženy?

Lucia Plaváková, Simona Petrík, Beáta Jurík

História interrupcií na Slovensku a vývoj pokusov o ich sprísnenie

Simona Petrík

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť