fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

14. novembra 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Tento týždeň nás slovenský parlament prekvapil v dobrom, keď najprv neprijal zákon Anny Záborskej, ktorý by obmedzil prístup k interrupciám a následne v prvom čítaní prešla dôležitá reforma nemocníc. Oba zákony (ne)prešli len o jeden hlas, náš poslanec Tomáš Valášek tak zohral v Národnej rade zásadnú úlohu a zdá sa, že nie naposledy, keďže si koalícia začína zvykať na vládu bez Borisa Kollára a jeho rodiny.

My sme sa úvodom týždňa venovali aktivitám pre neprijatie Záborskej zákona, vytvorili sme iniciatívu proti nevkusným výrokom poslanca Blahu na adresu prezidentky a vyzvali sme Igora Matoviča na odmenu 1000 € pre zdravotný personál.

Vo štvrtok večer sme všetci v napätí čakali, ako dopadne hlasovanie v parlamente o zákone, ktorý by obmedzil dostupnosť interrupcií. Mysleli sme na všetky ženy, ktoré by sa k bezpečnému zákroku nemuseli dostať, na situáciu v Poľsku, ktorá by sa mohla stať realitou u nás a dúfali sme, že poslanci a poslankyne, ktorí a ktoré rozhodujú o ľudských právach, nebudú váhať so správnym rozhodnutím.

Podarilo sa! Naše snahy neboli márne: 72-hodinový nepretržitý protest pre Národnou radou, všetky neprespaté noci, vytvorenie a šírenie petície Toto vám neprejde!, ale aj čítanie vašich často ťažkých príbehov a odkazov, ich rozšírenie medzi ľuďmi a formou brožúrok aj medzi poslancami a poslankyňami. Nakoniec aj rozloženie kartónov s odkazmi z protestu pred kanceláriu Anny Záborskej. Bez vašej podpory by sme to nedokázali a možno ani parlament by nezistil, aká veľká nevôľa voči tomuto zákonu v slovenskej spoločnosti je. Spolu sme mu dali najavo, že obmedzovanie ženských práv nedopustíme ani dnes, ani o polroka. Zhrnutie našich aktivít, ale aj poďakovanie vám všetkým, si môžete vypočuť na našej tlačovke.

V Progresívnom Slovensku zdôrazňujeme dôležitosť slušnej politickej diskusie a konštruktívnych argumentov v nej. To, čo predviedol poslanec Ľuboš Blaha nemá s menovanými hodnotami vôbec nič spoločné, jeho prejav je dlhodobo spŕškou nechutných urážok, bohapustých klamstiev a nadávok na úrovni krčmovej debaty tesne pred začiatkom bitky.

Najnovšie sa rozhodol zaútočiť na prezidentku a opäť naplno ukázať svoj primitivizmus. Jeho označenia na adresu hlavy štátu, ktoré tu nie je potrebné reprodukovať a kaziť si tým náladu, považujeme za neakceptovateľné a absolútne nevhodné do diskusie v modernej demokratickej krajine, akou sa Slovensko snaží byť. Blahu preto vyzývame na ospravedlnenie sa prezidentke a na následné upravenie svojho prejavu, pretože ním deštruuje nielen domácu politickú kultúru, ale aj obraz Slovenska v zahraničí. Pokiaľ sa diskusie budú viesť na úrovni (rodovo podmienených) urážok a bez rozumných argumentov založených na faktoch, nikam sa ako krajina neposunieme. Našu iniciatívu, ktorou sa snažíme na problém nedôstojnosti politického boja upozorniť, môžete podporiť svojim podpisom na ospravedlnsa.sk. Môžete tam napísať aj svoj odkaz a europoslanec Michal Šimečka ho potom doručí pani prezidentke osobne.

Zdravotníci a zdravotníčky si zaslúžia našu podporu a ocenenie ich ťažkej práce, pripomenula naša predsedníčka Irena Bihariová. Čelili už dvom vlnám pandémie a valí sa na nich tretia, do toho musia znášať urážky a nadávky od ukričanej menšiny populácie a štát im doteraz neprejavil skutočnú podporu. Aj preto prichádzame s návrhom na odmenu 1000 eur pre každého zdravotníka a zdravotníčku, ako prejav vďačnosti spoločnosti, ale možno aj odmeny za ťažké týždne, ktoré ich čakajú. Ako Irena podotkla, keď peniaze vyplatíme všetkým, stále to bude menej ako štát doslova vyhodil za očkovaciu lotériu, ktorá nemala nijaký efekt.

Europoslanec Martin Hojsík poďakoval poslancom a poslankyniam, ktorí/é hlasovali za ukončenie súkromného chovu šeliem. V téme sa angažuje už viac ako rok, vznikla aj petícia Klietka nie je záchrana. 

Členka vedenia Lucia Plaváková priniesla informácie o 3. dávke vakcíny proti koronavírusu. Prečítajte si ako postupovať, akých skupín obyvateľstva sa primárne týka a ktoré vakcíny sa podávajú.

Poslanec NR SR Tomáš Valášek v parlamente hlasoval za reformu nemocníc. Podľa vlastných slov tak urobil pre naliehavú potrebu situáciu zdravotníctva riešiť, aby sme ako krajina mali nemocnice na úrovni moderného štátu.

Naša predsedníčka Irena Bihariová popísala, ako vníma súčasnú situáciu v parlamente a vo vláde s ohľadom na neustále posúvanie hlasovaní o dôležitých zákonoch.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť