fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň: Návod na veselú Veľkú noc

14. apríl 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Progresívny týždeň vychádza už vo štvrtok a opäť je tu jeho špeciálna edícia! Tentokrát vám poradíme, ako si užiť veľkonočné sviatky a udržať si duševnú pohodu popri tom všetkom, čo sa okolo nás deje. Nie, nejdeme nikoho navádzať na užívanie nelegálnych látok, o tom, že v PS sú húliči počúvame neustále aj bez toho. ;)

Dajte ban Blahovi. 

Fakt, on na to nemá monopol a dá sa to aj naopak. Nekazte si sviatky znechucovaním sa nad ruskou propagandou v komentároch na Facebooku, lebo nadobudnete pocit, že títo platení trollovia sú reprezentatívnou vzorkou Slovenska. No, nie sú, našťastie. Podľa prieskumu Globsecu podpora Putina u nás klesá a čoraz viac ľudí si uvedomuje dôležitosť NATO pre našu bezpečnosť. 

Poslancovi za Smer Kérymu to podpredseda EP a PS Michal Šimečka nedávno vysvetľoval v relácii Na telo, náš poslanec a člen predsedníctva Tomáš Valášek zase bezpečnosť Slovenska opakovane obhajoval na zahraničnom výbore parlamentu, kde sa niektorí poslanci Smeru pchali do... priazne ruskému veľvyslancovi Bratčikovovi. Toho medzičasom muselo opustiť 35 jeho kolegov, lebo sa ukázalo, že ich práca mala s diplomaciou spoločné len málo.

Zdroj foto: Aktuality.sk

Menej scrollujte, viac pomáhajte

Je ťažké sledovať, čo všetko sa deje na Ukrajine. Rusko u našich susedov pácha tie najhoršie vojnové zločiny, ktoré nemôžu ostať nepotrestané. Aj my však môžeme prispieť svojou troškou a zároveň si zachovať zdravú myseľ. Pomáhajme ľuďom, čo pred vojnou a jej hrôzami utekajú, zamestnajme si ruky a mozgy podporou ukrajinských detí a žien, nevyčerpajme však svoje kapacity. Na slovenskej strane totiž čakajú ultrakonzervatívci, pripravení natlačiť svoje dogmy do každého, kto prekročí hranice. Zastupuje ich “top liga”, kombo Čepčeka a fašistov, 21. storočie má ale na svojej strane silnejšie kalibre - našu Luciu Plavákovú a Simonu Petrík. Tie sú na pozore už od začiatku vojny a informujú o možnostiach pomoci znásilneným ukrajinským ženám (a deťom, bohužiaľ) - napriek útokom predsedníčky sublimujúcej strany Za ľudí, V. Remišovej.

Foto: Simona Petrík, Lucia Plaváková

Ignorujte Sulíka tak, ako on ignoruje klimatickú krízu. 

Slovné spojenie klimatická kríza na nás vyskakuje odvšadiaľ a samozrejme, má vplyv na našu mentálnu pohodu. Zdá sa, že na Slovensku väčšina ľudí rozumie a chce zmenu klímy riešiť. Iba minister hospodárstva žije na ľadovci, ktorý sa roztopí a znovu zamrzne, kde životné prostredie netreba chrániť a za fosílne palivá možno platiť hoc aj peniazmi z hry Monopoly. Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík Sulíkovi za to dosť naložil v tomto článku. Zaslúžene.

Zdroj foto: FB Martin Hojsík

Pre príjemnejšie prežitie veľkonočných sviatkov bude dobré pozrieť sa na to, čo sa robiť dá, nie sa rozčuľovať nad človekom, ktorý popiera základné vedecké fakty, nech je aj minister. Veci sa dejú aj mimo neho (len mu to ešte nikto nepovedal). Napríklad Martin za ochranu klímy lobuje v Európskom parlamente, spoločne ("spolu" je u nás zakázané slovo) s europoslancom Michalom Wiezikom. Okrem nich sa životnému prostrediu v PS venuje aj Tamara Stohlová či Michal Sabo a mnohí ďalší/ie. Prejdite si ich sociálne siete, pozrite sa na čom pracujú a nezúfajte. Makáme a nevzdávame to.

Zasmejte sa na fašistoch

Ku koncu trošku potešujúce témy. Začnime extrémistami. Konečne máme v rukách rozsudok o Kotlebových sympatiách s neonacizmom a môžeme tomu strýkovi alebo tete, čo tak obhajuje týchto “vlastencov”, vmietnuť do tváre, kto je vodca v skutočnosti zač. Ale nie, sranda bokom, toto fakt neradíme. Diskutovať áno, ale kopať do politickej mŕtvoly sa nehodí, aj keď je to fašista. Extrémisti bohužiaľ stihli expandovať, tak sa sústreďme na nich, lebo ešte môžu narobiť šarapatu. 

Naša predsedníčka Irena Bihariová s členom predsedníctva a kancelárom Braňom Vančom tému Kotlebovho súdu pokrývali. Po rozsudku, ktorý ho síce neposlal za mreže, no uznal vinným a zbavil poslaneckého mandátu, vyzvali generálnu prokuratúru na podnet na rozpustenie ĽSNS. Nie, že by Republika bola iná, no jej vocca si stále užíva europoslanecký plat a vypískanie od kolegov a kolegýň v (tom zlom Bruseli) pri každom svojom vystúpení. Jeho delegát na Slovensku Milan Mazurek, sa bude musieť veľmi snažiť udržať svoje nacistické chúťky na uzde, aby nemusel ísť zbierať jablká do Talianska, lebo po tom ako Kotlebovi nenapísal po rozsudku (gratuláciu? kondolenciu?) sa naňho zniesol vodcov hnev. Takže tak, krok číslo 4 je - smejte sa z fašistov. Nič iné si nezaslúžia.

Zdroj foto: TASR

Stretnite sa s najbližšími.

Fakt sa tešíme, že koronavírus ustupuje a tieto sviatky môžeme prežiť návštevami rodiny, blízkych, priateľov a priateliek. Už sa nemusíme báť nastúpiť do MHD-čky, lebo v nej sedí babička s uštrikovaným rúškom, deravejším ako ruská propaganda. A pán, ktorý NIE JE OVCA a nemá žiadne, lebo mu to povedal virológ - IT expert Mizík.  

Ústup pandémie prináša možnosť stretávať sa, diskutovať, byť k vám bližšie. Tešíme sa na všetky aktivity, ktoré nás tento rok spoločne čakajú!

Zdroj foto: Pinterest

Prajeme vám príjemné prežitie veľkonočných sviatkov, zaslúženého voľna, alebo čohokoľvek, čo sa najbližšie dni chytáte robiť. Tešíme sa na vás budúci piatok, opäť s horúcimi novinkami z prostredia PS!

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť