fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

16. január 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Slovensko tento týždeň zaujímala najmä obranná dohoda s USA, ako aj kontroverzná návšteva generálneho prokurátora Maroša Žilinku v Rusku. Deti sa konečne vrátili do škôl a uvoľnili sa aj viaceré ďalšie opatrenia.

Náš europoslanec a podpredseda Michal Šimečka bol tento týždeň nominovaný za podpredsedu Európskeho parlamentu. Predsedníčka Irena Bihariová zase zvíťazila na súde s ĽSNS a náš poslanec Tomáš Valášek sa vyjadril k obrannej dohode s USA.

Nášmu europoslancovi Michalovi Šimečkovi sa podaril obrovský úspech. Frakcia Renew Europe ho nominovala za podpredsedu Európskeho parlamentu

Ak bude napokon aj zvolený, bude prvým občanom Slovenska vo vedení Európskeho parlamentu. Jeho úspech je zúročením kvalitnej práce, ktorú odvádza - či už ako hlavný spravodajca EÚ pre ochranu demokracie a právne otázky, ako europoslanec a podpredseda liberálnej frakcie Renew Europe, ale aj ako podpredseda nášho hnutia.

„Nemám najmenšiu pochybnosť, že ak by sa Michal stal podpredsedom Európskeho parlamentu, bol by podobne ako pani prezidentka ďalším silným, kvalitným a uznávaným hlasom, ktorý rezonuje v medzinárodnom prostredí a ktorý dokazuje, ako veľký je v skutočnosti potenciál Slovenska,“ okomentovala Michalov úspech naša predsedníčka Irena BihariováMichalovi všetci gratulujeme a držíme palce vo voľbe, ktorá prebehne už tento utorok.

Ďalší úspech sa podaril našej predsedníčke Irene Bihariovej. Takmer dva roky sa súdila s Kotlebovou ĽSNS pre dezinformácie a rasistické označenia v ich “novinách“. Okresný súd v Banskej Bystrici jej dal za pravdu, ĽSNS sa jej musí ospravedlniť a zaplatiť náhradu 5000 eur. Rozsudok bude ešte potvrdzovať odvolací súd, no Irena už dlhšie avizuje, že sumu plánuje poskytnúť na boj proti dezinformáciám.

Od začiatku bola odhodlaná sa vzoprieť týmto lžiam, jej principiálny boj nakoniec priniesol ovocie a spoločne s ďalšími nedávnymi rozsudkami ukazuje, že nad hoaxami a klamstvami je možné vyhrať. O svojej skúsenosti a ďalších témach hovorila aj v piatok v relácií ZKH.

Tomáš Valášek, ako jeden z najväčších odborníkov na medzinárodnú bezpečnosť na Slovensku vysvetlil okolnosti obrannej dohody s USA. Považuje za potrebné situáciu objasniť, pretože sa opäť začínajú šíriť rôzne nebezpečné konšpirácie. Dôležité je, že táto dohoda je výsledkom iniciatívy našej krajiny, pretože chceme svoju armádu dostať do lepšej kondície. Sme to my, kto v rámci dohody od USA žiada cca 100 miliónov na opravu vojenských letísk a na pravidelné cvičenia našich ozbrojených zložiek.

Tomáš priblížil, že podobnú zmluvu má so Spojenými štátmi podpísaných ďalších 23 krajín, navyše v nej jasne stojí, že Američania sú povinní dodržiavať všetky slovenské zákony a medzinárodné dohody. Aj on má ku zmluve určité výhrady, niektoré podmienky by šlo vyrokovať lepšie, zásadná je ale spolupráca, ktorá je v najlepšom záujme Slovenska.

Na petícii za zákaz nebezpečnej pyrotechniky Tamary Stohlovej a Martina Hojsíka sa vyzbieralo už 40 000 podpisov! Ten svoj môžete pridať aj vy.

Člen predsedníctva Ondrej Prostredník napísal otvorený list biskupovi Haľkovi, v reakcii na biskupove homofóbne video - vyzval ho na ospravedlnenie sa a toleranciu. Ku videu sa vyjadrila aj členka predsedníctva Lucia Plaváková, ktorá Haľkovi pripomenula, že žije v demokratickej krajine, kde diskriminácia nemá miesto.

Europoslanec Michal Wiezik poskytol rozhovor portálu ABS, kde hovoril dopadoch stavebnej činnosti na životné prostredie a možnostiach udržateľného stavebníctva.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť