fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

16. október 2022

Slovenskom otriasla tragická udalosť. Matúš Horváth a Juraj Vankulič, dvaja mladí ľudia, prišli o život iba preto, kým sú. Boli súčasťou LGBTI komunity, ktorá na Slovensku dlhodobo čelí útokom a prejavom nenávisti. Táto nenávisť v stredu v noci zabíjala. 

Matúš Horváth a Juraj Vankulič, nikdy na ich mená nezabudnime.

1. V piatok sme sa spoločne postavili nenávisti voči LGBTI ľuďom. Náš predseda Michal Šimečka ako zástupca Európskeho parlamentu vystúpil s prejavom. “Nie ste v tom sami,” zdôraznil Michal s tým, že chce, aby o čine na budúci týždeň rokovalo aj plénum Európskeho parlamentu. Skutočné prijatie queer ľudí však podľa neho znamená uznanie ich práv. Vyjadril sa tiež pre Denník N a vo štvrtok napísal, že politikom a političkám na Slovensku zúfalo nedochádza, čo sa stalo.

2. Podpredsedníčka PS, právnička, ľudskoprávna aktivistka aj spoluorganizátorka piatkového pochodu Lucia Plaváková vyzýva na zastavenie nenávisti. Hovorí o strate dvoch mladých životov, ale aj o strate bezpečného miesta LGBTI ľudí na Slovensku. Pre TA3 jasne pomenovala, že útok bol vyvrcholením homofóbnych a transfóbnych prejavov, ktoré zaznievajú z parlamentu, ministerstiev, kostolov, ale aj našich rodín. “Všetci chceme zo Slovenska dobré miesto pre život. Na to však nestačí byť ticho. Násiliu a nenávisti sa treba postaviť,” pripomenula.

3. Podpredsedníčka Irena Bihariová píše o dôsledkoch rušenia protiextrémistických oddelení OČTK a Branislav Vančo vyzval generálneho prokurátora, aby prestal s alibizmom a svoje rozhodnutie napravil. Zora Jaurová vyzýva tých, ktorí šíria nenávisť voči LGBTI komunite, aby si tento deň zapamätali, lebo krv je aj na ich rukách. Ondrej Prostredník pripomína homofóbnym kresťanom a kresťankám, že Matúš a Juraj boli zavraždení aj v ich mene. Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík a Beáta Jurík si pamiatku zavraždených uctili v Bruseli, Martin poukázal, že v našej krajine strácame pocit bezpečia.

4. Na opätovnú neschopnosť otvoriť schôdzu parlamentu upozorňujú náš predseda Michal Šimečka aj podpredseda a poslanec Tomáš Valášek, ktorý sa opozičnej obštrukcie nezúčastnil.  

5. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková a Ondrej Prostredník pripravili už 100. vydanie Pestrých správ - dozviete sa v ňom aj to, že Slovinsko schválilo manželstvá a adopcie aj pre páry rovnakého pohlavia.

6. V Analýzach Na hrane a v Rozhovoroch ZKH náš podpredseda Tomáš Valášek priblížil vývoj vojny, bombardovanie ukrajinských miest a dianie v zahraničnopolitickej oblasti.

7. Podpredseda PS Michal Truban píše problémoch štátnej IT firmy v Košiciach, pred ktorými varoval už v čase jej zakladania v roku 2020. 

8. Naši kandidáti a kandidátky v Bratislave sa zúčastnili symbolickej plavby loďou so županom Bratislavského kraja Jurajom Drobom a Martinom Eichtingerom, vicežupanom dolnorakúskeho regiónu.

9. Ingrid Kosová s Jurajom Droppom v livestreame hovorila o vyučovaní bez známkovania. Upozornila tiež na akútny nedostatok asistentov a asistentiek na školách.

10. Beáta Jurík vo svojom blogu píše o rešpekte voči ženám, ktoré sa rozhodnú pre interrupciu, aj o tom, čo tieto ženy potrebujú a čo rozhodne nie.

Pozvánka do Košíc!

Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka bude v Košiciach debatovať o výzvach, ktorým čelí (nielen) východné Slovensko a o budúcnosti tohto regiónu. Tešíme sa na vás vo štvrtok, 20.októbra, na adrese Bačíkova 3023, 040 01 Staré Mesto.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť