fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

17. októbra 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Stúpajúce čísla nakazených, čoraz viac čiernych okresov a samozrejme výhovorky vlády. Tá má dosť svojich problémov s jedným zo svojich členov – Boris Kollár sa opäť vyhráža odchodom z koalície, čo po dvanásty raz pôsobí už naozaj komicky. My sme tento týždeň naplno pracovali – plánovali sme unikátnu protestnú akciu. Nášmu europoslancovi Michalovi Šimečkovi výbor EP schválil návrh na posilnenie kritickej infraštruktúry Európskej únie a náš poslanec Tomáš Valášek sa vyjadril ku podpore reformy zdravotníctva, jeho hlas totiž môže byť rozhodujúci.

Tento týždeň sme plánovali jedinečný protest. Našim cieľom je zabrániť prijatiu interrupčného zákona z dielne ultrakonzervatívcov a ukázať, že Slovenky a Slováci skutočne nechcú, aby sa im poslanci a poslankyne starali do reprodukcie a sexuálnych práv. Ženy na rozmyslenie čas nepotrebujú, ani pôvodných 96, ani 72 hodín, ktorými sa nás parlament snaží obmäkčiť. Ženy naopak potrebujú prístup ku pravdivým a úplným informáciám a takisto právo na súkromie. Na obe tieto slobody parlament siaha a to za pomoci fašistov. Naozaj ako spoločnosť nie sme v stave, kedy by sme dopustili, že o našich právach budú rozhodovať ľudia premávajúci sa v uniformách Hlinkovej gardy. Tento zákon má mnoho ďalších problematických a najmä nebezpečných aspektov, viac o nich napísala Lucia Plaváková.

Na akcii sme pracovali celý týždeň (popri našich bežných aktivitách), nachystať je potreba všetko od techniky cez komunikačnú stratégiu až po grafický dizajn. Napriek tomu, že zatiaľ nemôžeme odhaliť viac odporúčame sledovať naše sociálne sietewebové stránky, prípadne Youtubový kanál PSVeríme, že našu akciu podporíte a spoločne vytvoríme tlak na to, aby zákon prijatý nebol.

Náš europoslanec Michal Šimečka od začiatku roka pracoval na európskej smernici na posilnenie ochrany kritickej infraštruktúry, ktorú mu tento týždeň schválil Výbor LIBE. Michal v Európskom parlamente okrem poslaneckého mandátu zastáva aj funkciu hlavného spravodajcu EP a veľmi sa mu darí – dôkazom je, že jeho návrh schválili takmer všetci členovia a členky Výboru, s výnimkami ako je Milan Uhrík. Návrh je odpoveďou na riziká, ktoré predstavujú napríklad pandémia, terorizmus, prírodné katastrofy či hybridné útoky. Michal poukázal na rezervy, ktoré členské štáty, ale aj EÚ ako taká má v oblasti kritickej infraštruktúry – hrozí, že inštitúcie nebudú schopné adekvátne a dostatočne rýchlo reagovať na hrozby a to môže viesť ku výpadkom služieb, ekonomickým škodám či dokonca stratám na životoch. Stál preto pred neľahkou úlohou vypracovať návrh, ktorý by tieto riziká zmiernil až eliminoval.

Kritická infraštruktúra potrebuje posilnenie a týka sa to nielen štátnych inštitúcií, ale aj nemocníc, letísk, mobilných operátorov a dátových centier. Návrh predpokladá vytvorenie spoločného rámca pre vyhodnocovanie rizík a posilní celkovú spoluprácu v prípade nečakanej udalosti (ohrozujúcej bezpečnosť). Zjednoduší sa krízová komunikácia a zrýchli sa vzájomné informovanie o bezpečnostných hrozbách, ale kritická infraštruktúra sa po novom rozšíri aj na oblasti ako zásobovanie pitnou vodou, zdravotníctvo či bankovníctvo. So schváleným návrhom sa teraz pôjde na vyjednávanie k Rade EÚ.

Náš poslanec Tomáš Valášek vysvetlil, prečo podporí plánovanú reformu zdravotníctva. Vnímame vyjadrenia Borisa Kollára, ktorý strategicky z Vranova nad Topľou odkazuje, že jeho rodina potrebnú reformu nepodporí. Rovnakú populistickú rétoriku ponúka aj Smer, či jeho klon Hlas, ktorého predseda Peter Pellegrini takmer identický plán stratifikácie presadzoval, kým bol pri moci.

Hlavným dôvodom, pre ktorý sa Tomáš rozhodol reformu zdravotníctva podporiť je, že Slovensko potrebuje zdravotníctvo nielen dostupné, ale aj kvalitné. Reforma by zabezpečila, aby konkrétne úkony riešili lekári a lekárky s potrebnou praxou. Nemocnice sa budú špecializovať a naše zdravotníctvo sa bude môcť dostať na špičkovú úroveň a my sa nebudeme báť, že nám personál z dôvodu nedostatku skúseností ublíži. Slovensko je kvalitou svojich nemocníc na chvoste EÚ, väčšinu vrcholových politikov (a političiek) to ale netrápi, pretože oni a ich rodiny sa beztak liečia v zahraničí. V téme stratifikácie zavádzajú a strašia rušením nemocníc, nezáleží im na kvalite zdravotnej starostlivosti bežných ľudí a snažia sa len cynicky vytrieskať politické body.

Ak bude táto reforma predložená do parlamentu, jej prijatie môže do veľkej miery závisieť práve od hlasu Tomáša Valáška. Aby urobil kvalifikované rozhodnutie, absolvoval brífing k reforme s jedným z jej autorov, Oskarom Dvořákom.

Lucia Plaváková poukázala na absurdné vyjadrenia pani poslankyne Hatrákovej, o ktorej sa hovorí ako o nominantke na post komisárky pre deti. Pani Hatráková sa sama svojim konaním na tento post úplne diskvalifikovala.

Jana Hanuliaková, Denisa Holečková, Ingrid Kosová, Simona Petrík, Veronika Šrobová, Attila Forgács, Tibor Forró cez víkend školili kolegov a kolegyne z Progresívneho Slovenska pre potenciálnu kandidatúru v komunálnych voľbách. Za organizáciu ďakujeme PSF v spolupráci s Komunálnou platformou.

Beáta Jurík priblížila, v čom spočíva pomoc“ tehotným ženám v zákone pani Záborskej a poukázala na zavádzanie poslancov a poslankýň, ktorí/é sa ňou oháňajú.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť