fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

18. september 2022

Koalícia začínajúca s ústavnou väčšinou tento týždeň nebola schopná ani otvoriť parlamentnú schôdzu. Prekáračky poslancov a poslankýň už ale nikto počúvať nechce. Ľudí zaujíma, čím zaplatia v zime energie a ako sa popasujú s infláciou, nie to, na koho zase Matovič vo svojom statuse zaútočil. Z čoho sa ale veľmi tešíme, sú úspechy ukrajinskej armády. Veríme, že budú pokračovať!

Náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka s europoslancami Martinom Hojsíkom a Michalom Wiezikom naplno makali v Európskom parlamente a k témam sa vyjadrili aj pre média. Beáta Jurík s Luciou Plavákovou a Simonou Petrík zase informujú o dianí v Maďarsku.

1. Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka poukázal na čas, ktorý Hegerova vláda premrhala neriešením energetickej krízy a na to, že opačný postup zvolili v Európskom parlamente. Rokovali o dôležitých návrhoch a výsledkom by malo byť 140 miliárd eur pre občanov EÚ na zvládnutie cien energií aj ďalšie opatrenia. Pre TA3 zo Štrasburgu hovoril o razantných európskych riešeniach, ale aj správe o stave EÚ. Vyjadril sa aj k novým ministrom a ich kľúčových úlohám, no pripomenul, že chýbajúci minister školstva je veľkým podcenením situácie.

2. Ku novej smernici EP o obnoviteľných zdrojoch sa vyjadrili europoslanci Martin Hojsík a Michal Wiezik. Vyjadrili sklamanie z kompromisného riešenia, ktoré otvára dvere biomasakru. Podporuje totiž dotácie na pálenie dreva a radí ho medzi obnoviteľné zdroje energie. Smernicu považujú za dobre nastavenú, no v tomto bode ide podľa ich slov o biznis s biomasou natretý na zeleno. V EP pritom tento týždeň schválili zákon za účelom zastavenia globálneho odlesňovania.

3. Beáta Jurík s Luciou Plavákovou a Simonou Petrík píšu o najnovšom dekréte maďarskej vlády, ktorá ženám pred vykonaním interrupcie nariaďuje počúvať “tlkot srdca” plodu. Nech je nám Orbánovo konanie výstrahou, varujú. O podobnú, spiatočnícku úpravu zákona sa u nás totiž pokúšala už Dankova SNS. Naopak my sme teraz do parlamentu predložili progresívny zákon, ktorý sa venuje dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre ženy.

4. V prieskume agentúry AKO máme 10 %! Za podporu vám ďakujeme a ideme makať, aby sme napredovali ďalej. O veľkom záväzku píše aj náš predseda, pár slov pridal aj Michal Truban.

5. O zlyhaní vlády a zle nastavenom systéme vyplácania 500 eurových odmien zamestnancom/kyniam škôlok, umeleckých škôl a ďalších hovorí Ingrid Kosová.

6. Lucia Plaváková a Beáta Jurík píšu o možnej úprave paragrafu o znásilnení a o nezavedení prečinu sexuálneho obťažovania do prípadnej novely trestného poriadku.

7. Branislav Vančo priblížil, čo môžeme očakávať, respektíve neočakávať od nového ministra spravodlivosti Karasa.

8. Martin Hojsík organizuje diskusie vo Svidníku, Prešove, Bytči a Pezinku na tému klimatickej a energetickej krízy, hovoriť bude aj o ochrane zvierat.

9. Tomáš Valášek popísal pondelkovú schôdzu parlamentu a to, čo predvádzajú predstavitelia koaličných a opozičných strán.

10. Tento víkend sme po pandemických rokoch išli na Chatu PS. Potešili sme sa stretnutiu známych tvárí z celého Slovenska, diskutovali sme o plánoch, komunálnej kampani či o novinkách v platformách hnutia.

Vidíme sa aj na východe!

V pondelok o 16:00 môžete ísť v Spišskej Novej Vsi na pivo s predsedom PS Michalom Šimečkom. Miesto stretnutia je v reštaurácii Dallas na Šafárikovom námestí 4

O 19:00 bude Michal v Poprade na diskusii s Ferom Majerským, kandidátom na primátora. Diskusia prebehne v Mamut Pube na Moyzesovej 28. Hovoriť budú okrem iného o tom, ako EÚ prispieva k rozvoju Slovenska a prečo sú mladí pre budúcnosť krajiny kľúčoví.

V utorok nášho predsedu môžete stretnúť v Michalovciach, kde o 18:00 diskutuje s kandidátom na primátora Milanom Kaplanom. Miesto je Zemplínske osvetové stredisko, galéria Michalovce, Gorkého 1 a témou bude aj plán obnovy či čerpanie eurofondov samosprávami.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

27. november 2022

Progresívny týždeň

20. november 2022

Progresívny týždeň

13. november 2022

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť