fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

18. február 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Na Slovensku sa ľudia tento týždeň potešili plánovanému rozvoľňovaniu pandemických opatrení aj postupu našich hokejistov do semifinále na Zimných olympijských hrách. Situácia na Ukrajine zatiaľ neeskalovala, no ani sa neukľudňuje, skôr naopak.

My tento týždeň žiadame parlament o vyhlásenie klimatickej núdze. Úspešne sme vyzývali poslancov a poslankyne, aby nehlasovali za Hatrákovú pri voľbe Komisárky pre deti a priblížili sme náš postoj k súdnej mape.

Zelený pilier je jeden z troch najdôležitejších pilierov Progresívneho Slovenska, pretože sa oň opiera celá budúcnosť našej krajiny a životy ľudí v nej. Sme jedinou politickou silou na Slovensku, čo klimatickú zmenu reflektuje a zdôrazňuje, že jej musíme prispôsobiť akýkoľvek ekonomický rast. Čas sedieť so založenými rukami už nemáme, parlament musí prijať uznesenie ku vyhláseniu klimatickej núdze a prispôsobiť mu všetky ďalšie politiky.

Na tlačovke v piatok naša predsedníčka Irena Bihariová zdôraznila, že podporu pre tento krok v Národnej rade vyjednávame už niekoľko mesiacov a teraz sme pripravení návrh predložiť. Je na poslancoch a poslankyniach, či sa rozhodnú začať konečne niečo robiť. Europoslanec Martin Hojsík pripomenul, že pod výzvu na vyhlásenie klimatickej núdze sa minulý rok podpísalo viac ako 120 tisíc ľudí, navyše Slovensko k nemu viažu aj medzinárodné dohody. Náš nový člen, bývalý enviroaktivista Michal Sabo vysvetlil, že ľudia potrebujú počuť od svojich zástupcov a zástupkýň, že ideme konať: tu máme konkrétne dátumy a ciele, situáciu berieme vážne. Poukázal na existujúce výskumy, na dôležité opatrenia, ktoré by zmiernili dopady klimatickej zmeny na životy ľudí. Vysvetlil, čo žiadame, a najmä prečo to žiadame. Slovensko si nemôže dovoliť čakať už ani o deň dlhšie, pretože ide o nás, o naše deti a o budúcnosť.

Naše členky vedenia Lucia PlavákováSimona Petrík už niekoľko mesiacov upozorňujú na kandidátku na post Komisárky pre deti, poslankyňu OĽaNO Katarínu Hatrákovú. Hatráková má za sebou množstvo problematických výrokov a konania, ktoré ju na post prakticky diskvalifikujú a právam detí na Slovensku by skôr škodila, ako pomohla.

V iniciatíve TÁTOvámNeprejde! sme preto vyzvali všetkých z vás, aby napísali poslancom a poslankyniam (ktorých má zmysel osloviť), aby Hatrákovú nevolili. Vytvorili sme aj vzorový email s výpočtom jej pochybení. Iniciatíva mala veľkú odozvu, množstvo z vás skutočne priložilo ruku k dielu a pomohlo zástupcov a zástupkyne v NR SR osloviť.

A spoločne sa nám to podarilo! Parlament zobral do úvahy apel bežnej verejnosti, ale aj odbornej obce a Katarína Hatráková sa ani na druhý pokus nestala Komisárkou pre deti. Dúfame, že tentokrát už pochopí, že o jej “služby“ záujem nie je a nebude svojou kandidatúrou blokovať ďalšiu voľbu. Voľbu Komisárky pre deti budeme samozrejme naďalej sledovať a bojovať o to, aby práva našich detí hájili čo najkompetentnejší ľudia.

Vo štvrtok sme usporiadali tlačovku, na ktorej sme priblížili svoj postoj k tzv. súdnej mape. Progresívne Slovensko vždy stálo na strane reforiem, no s návrhom tejto nie sme spokojní. Naša predsedníčka Irena Bihariová vysvetlila, že je vydestilovaný a nedostatočný. Napráva podľa nej iba deficity z minulosti, ale nič nezlepšuje do budúcnosti. Náš odborník na oblasť práva Braňo Vančo ponúkol ministerke Kolíkovej stretnutie a viacero návrhov, ktoré by skutočne riešili problémy slovenskej justície - dlhé čakacie lehoty, slabú vymožiteľnosť práva či personálnu podvýživenosť súdov. Nechceme kritizovať, ponúkame svoje návrhy. Chceme ukázať, ako sa to dá.

Tomáš Valášek sa napriek výhradám rozhodol v prvom čítaní hlasovať ZA. Návrh nakoniec nezískal dostatočnú podporu koalície a prešla len jeho marginálna časť. Hlasovať sa opäť môže až o pol roka, preto veríme, že pani ministerka čas využije na zapracovanie reálnych riešení, vrátane návrhov, ktoré ponúkame my.

Progresívne Slovensko vyjadrilo podporu a solidaritu s Ukrajinu na Deň jednoty, nový štátny sviatok, ktorý na 16. februára vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj. 

Poslanec NR SR Tomáš Valášek v parlamente podporil zníženie trestov za marihuanu. Túto novelu trestného zákona považujeme za prvý a čisto symbolický krok ku riešeniu absurdnej drogovej politiky na Slovensku. 

Podpredsedníčka PS Zora Jaurová napísala o novele stavebného zákona, na protest proti ktorému symbolicky zhasínajú pamiatky po celom Slovensku. O stavebnom zákone písal aj náš europoslanec Michal Wiezik, zhodnotil ho z environmentálneho hľadiska. 

Podpredseda EP a PS Michal Šimečka usporiadal v Európskom parlamente pietnu spomienku na Eduarda Kukana, slovenského diplomata, ministra zahraničných vecí aj dlhoročného poslanca EP.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť