fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

18. marec 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Ukrajina sa naďalej hrdinsky bráni agresorovi, ktorý za svojho nepriateľa označil aj Slovensko. Naše spravodajské služby tento týždeň odhalili časť špionážnej siete Ruskej federácie u nás a obvinili ľudí ochotných zapredať svoju krajinu za pár stovák. Neprekvapí, že peniaze vedú k portálu Hlavné správy a ĽSNS.

Náš podpredseda Michal Šimečka ako zástupca Európskeho parlamentu navštívil Ukrajinu, europoslanec Martin Hojsík vyzýva na rozvoj zelenej energie v rámci boja proti Putinovej agresii na Ukrajine a naša predsedníčka Irena Bihariová napísala o dnešných kolaborantoch s vojnovým zločincom.

Podpredseda EP a PS Michal Šimečka v piatok 11.3 navštívil Ukrajinu ako súčasť delegácie Európskeho parlamentu. Prijali pozvanie ukrajinských partnerov, pričom Michal poukazuje, že fyzická prítomnosť je dôležitý signál podpory. V Ľvove sa zúčastnil rokovania s podpredsedníčkou ukrajinskej vlády Yuliou Svyrydenko, stretol sa s poslankyňami a poslancami parlamentu, s primátorom mesta Ľvov Andriyom Sadovyim, s veliteľmi regionálnej vojenskej správy aj armády. Hovoril tiež s ukrajinskými novinárkami, aktivistami, študentmi a predstaviteľmi univerzít.

Od svojho návratu Michal o situácii u našich susedov hovoril napríklad pre Denník NTA3, ale aj britskú BBC. Napísal o nej aj na svojich sociálnych sieťach. Michal vysvetlil, že Ukrajinci a Ukrajinky sú vďační/é za pomoc, ktorú od EÚ, ale aj Slovenska dostávajú a sú odhodlaní/é sa nevzdať. Do Bruselu sa Michal vracia s konkrétnym zoznamom vecí, čo momentálne najviac potrebujú. Ukrajinu zasiahla obrovská humanitárna kríza a základné veci ako jedlo a pitná voda sú na mnohých miestach nedostupné.

Europoslanec Martin Hojsík zvyšuje povedomie o možnostiach Slovenska znížiť spotrebu fosílnych palív prichádzajúcich z Ruska. Našimi platbami za plyn a ropu dotujeme Putinovu vojnu na Ukrajine, a pritom existuje niekoľko vecí, ktoré by sme mohli spraviť hneď, aby sme prestali energiou plytvať a posunuli sa k jej čistejším zdrojom.

Martin hovorí najmä o znížení byrokratickej záťaže  pre firmy pokúšajúce sa prejsť na zelenú energiu. Pripomína tiež potrebu využiť peniaze od znečisťovateľov, ale aj tie z Environmentálneho fondu - finančné zdroje za emisie, ktoré sa môžu vrátiť naspäť ľuďom. Investícia do zelenej energie nie je len investíciou do zdravého životného prostredia a energetickej nezávislosti, je to aj investícia do našej bezpečnosti, zdôraznil Martin.

Naša predsedníčka Irena Bihariová na výročie vzniku fašistického Slovenského štátu pripomenulaže kolaboranti a ľudia ochotní zapredať vlastnú krajinu sú tu dnes takisto, ako za druhej svetovej vojny. Len o pár hodín neskôr médiami prebehli informácie o akcii proti ruskej špionážnej sieti na Slovensku.

Irena poukázala, že Fico, Blaha a Uhrík zo seba ešte robia obete, pričom úmyselne šíria propagandu z Ruska, spochybňujú základné fakty, len aby vyvolali informačný chaos a do verejnej mienky vnášajú lož a nenávisť. Veria, že prekrúcanie reality a nadbiehanie Putinovmu režimu im pomôže dostať sa k moci a navždy pochovať akékoľvek demokratické procesy u nás. To nemôžeme dopustiť.

V novom prieskume agentúry AKO sme narástli na 8,9 %! Vašu neustále rastúcu podporu si vážime a vnímame, že hodnoty, za ktorými od začiatku stojíme, sú v týchto dňoch ešte dôležitejšie. Pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou je pre nás samozrejmosťou, rovnako ako ochrana zvrchovanosti Slovenska, ktorú sa snažia narúšať ruskí agenti a ich miestni prisluhovači. Smer, Hlas aj Republika v najnovšom prieskume klesli, preto veríme, že vojna na Ukrajine mnohým ľuďom otvorila oči a pochopili, kto chce pre Slovensko bezpečnosť a kto by ho radšej videl v pazúroch Putinovho režimu.

Člen predsedníctva Peter Brozman minulý týždeň ako zástupca PS v Banskobystrickom kraji vyjadril podporu nezávislému kandidátovi Ondrejovi Lunterovi. S Petrom sme na túto tému urobili aj krátky rozhovor, ktorým začíname rubriku Komunálne voľby. V nej vám budeme každú nedeľu prinášať rozhovory s našimi kandidátmi a kandidátkami, či zástupcami a zástupkyňami v regiónoch.

Europoslanec Martin Hojsík a bývalý ekoaktivista Michal Sabo informovali, že Výbor pre poľnohospodárstvo a životné prostredie posunul náš návrh na vyhlásenie stavu klimatickej núdze na prerokovanie do pléna parlamentu.

Členka vedenia Simona Petrík upozornila na informačný materiál o možnostiach ukončenia nechceného tehotenstva na Slovensku pre ľudí na úteku. Materiál vytvorili organizácie Možnosť voľby, ASPEKT a Nebudeme ticho, je dostupný aj v ukrajinskom jazyku.

Simona spoločne s členkou predsedníctva Luciou Plavákovou informovali aj o voľbe Komisárky pre deti, kde sa parlament opäť vyslovil proti zvoleniu poslankyne Hatrákovej.

Poslanec NR SR a člen predsedníctva Tomáš Valášek ako odborník na bezpečnosť a bývalý veľvyslanec pri NATO poskytol rozhovor Denníku N. Neskôr v Téme dňa na TA3 reagoval na rozloženie ruskej špionážnej siete a priblížil, čo by mohli znamenať zistenie, že ľudia pracujúci pre Ruskú federáciu posúvali dary politickým stranám na Slovensku.

Kancelár a expert PS na reformu justície Branislav Vančo v komentári pre SME napísal, že podpísať zmluvu o spolupráci s Putinovou prokuratúrou pred vojnou na Ukrajine bolo prinajmenšom hanbou, no človek, ktorý dnes nie je schopný túto kolaboráciu jednoznačne a rázne ukončiť, nemá vo funkcii generálneho prokurátora čo hľadať.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť