Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

19. december 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Týždeň pred sviatkami, než začnete kupovať posledné darčeky, vo veľkom upratovať či zháňať kapra na štedrovečerný stôl, vám prinášame prehľad aktivít, na ktorých sme ostatné dni pracovali.

V prvom rade sme sa zastali protestujúcich zdravotníkov a zdravotníčok, odmietame aj nezmyselný nápad na lockdown pre ľudí nad 60 rokov. Martin Hojsík v europarlamente otvoril tému divokých zvierat v cirkusoch a v Národnej rade Tomáš Valášek pomohol presadiť dôležité reformy.

Keď v utorok pred parlamentom protestovali zdravotníci a zdravotníčky kvôli nenaplneným sľubom tejto vlády, minister financií a neskôr aj premiér ich neváhali hodiť do jedného vreca s Ficom a fašistami, ignorovať ich požiadavky a nechať políciu proti nim zasiahnuť. My sme zdravotníkom a zdravotníčkam vyjadrili podporu a dlhodobo im ďakujeme, že našu krajinu držia nad vodou a pomáhajú zvládať pandémiu napriek tomu, že im vláda hádže polená pod nohy. O našej podpore zdravotnému personálu sa dočítate aj nižšie.

Ministerstvo, ktoré vedie pán Matovič, vypracovalo rozpočet vedúci ku tomuto protestu. Čas a energiu ale minister financií neinvestuje do riešenia problémov či blížiacej sa inflácie, má totiž potrebu sa opäť montovať do rezortu zdravotníctva a prichádza s ďalším bombastickým nápadom. Najnovšie chce poslať do lockdownu ľudí nad 60 rokov - očkovaných, neočkovaných, všetkých.

Naša predsedníčka Irena Bihariová sa k tomu vyjadrila pomerne jasne: “Nápad je zvrátený, nezmyselný a pravdepodobne aj protiústavný.“ Celoplošné testovanie, Sputnik, lotéria či naposledy 300-eurová motivácia - všetko neefektívne a drahé. Irena zdôraznila potrebu povinného očkovania, ktorú podporuje aj odborná obec. Výzvu na prijatie takéhoto kroku môžete podpísať aj vy na www.zapovinneockovanie.sk

Náš europoslanec Martin Hojsík s organizáciou Zvierací ombudsman viac ako rok pracoval na ukončení súkromného chovu šeliem na Slovensku, okrem iného aj petíciou Klietka nie je záchrana. A podarilo sa! Národná rada návrh zákona nedávno schválila a súkromný chov tigrov, ohrozených šeliem, medveďov a primátov bude teda zakázaný.

Martin však ako europoslanec pracuje aj na ďalších spôsoboch, akými by bolo možné ochrániť divoké zvieratá. Tentokrát sa zameral na cirkusy, ktoré sú často neslávne známe neľudskými podmienkami, v ktorých zvieratá prežívajú, sú presúvané a trénované pre pobavenie publika. Na základe prieskumu si až 68 % Európanov a Európaniek toto uvedomuje a sú presvedčení/é, že slony, šimpanzy, tigre a ďalšie divožijúce zvieratá by nemali trpieť len pre našu zábavu v cirkusoch. V pléne Európskeho parlamentu preto Martin vyzval Európsku Komisiu, aby začala konať a prijala opatrenie, ktoré tieto nehumánne a zastaralé praktiky zakáže na celoeurópskej úrovni.

Eduard Heger ohlásil reformnú jeseň, z nej napokon zišlo a máme tu reformnú zimu. Dohodu s Borisom Kollárom sa mu napriek tomu dosiahnuť nepodarilo, a preto bol osud reforiem naviazaných na Plán obnovy a odolnosti neistý. Bez prijatia potrebných zákonov by Slovensko prišlo o svoj podiel z balíka peňazí.

Náš poslanec Tomáš Valášek dlhšie avizoval, že reformy podporí napriek výhradám, pretože zdravotníctvo aj národné parky potrebujú zmenu fungovania už roky. Naša vládna koalícia je tak neschopná akejkoľvek dohody, že oba zákony prešli iba vďaka poslancom, ktorí sa už neradia ku parlamentným stranám, teda aj vďaka Tomášovi. “Poďakoval“ sa mu Matovič, svojimi paranoidnými rečami o komplote progresívcov proti jeho chránencovi a kamarátovi mafiánov Kollárovi.

Tomáš pri hlasovaní v parlamente pozerá na prospešnosť zákona pre krajinu a nie na svoje ego, je ale jasné, že pri budúcom rozhodovaní o hlasovaní za koaličné návrhy (a že ho ešte určite potrebovať budú) pouvažuje, či má jeho ochota zmysel.

Naši členovia a členky po celom Slovensku sa pripájajú k iniciatíve pomoci zdravotníkom a zdravotníčkam – prinášajú im občerstvenie, vodu, prehodia pár slov a poďakujú za obetavú prácu. Aj my ďakujeme našim členom a členkám buniek v Senici, Galante, Bratislave, Banskej Bystrici, Orava-Liptov, Martine a vo Zvoleneza ich aktívnu pomoc.

Europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík vyzývajú ľudí k podporeniu hromadnej pripomienky k novele trestného zákona týkajúceho sa trestov za marihuanu. Viac o pripomienke a možnosť podpísať ju nájdete tu

Europoslanec Michal Wiezik poskytol rozhovor portálu Euraktiv. Hovoril o svojom prestupe do Progresívneho Slovenska a frakcie Renew Europe, o umiestení v rebríčku najaktívnejších europoslancov a samozrejme aj o zelených témach.

Dnes na našich sociálnych sieťach prinášame aj video - obzretie sa za uplynulým rokom, ktoré zároveň spúšťa našu crowdfundingovú kampaň. Prinášame prehľad dôležitých aktivít roku 2021, zhrnutie našej práce a úspechov. Aby sme mohli naplno pokračovať aj ďalší rok, môžete nás podporiť na progresivne/podporte.

Na záver by sme Vám chceli zaželať pokojné prežitie vianočných sviatkov, čo najmenej zbytočného stresu a aby sa Vám splnili Vaše želania. Ďakujeme, že nás čítate a zaujímate sa o aktivity Progresívneho Slovenska.

Veríme, že ste aj vy prežili úspešný rok a tešíme sa na Vás v tom novom. ;)

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

22. máj 2022

Progresívny týždeň

13. máj 2022

Progresívny týždeň

9. máj 2022

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť