fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

19. septembra 2021

Tento týždeň Slovenskom rezonovala nielen očakávaná návšteva pápeža, ale aj viacero prekvapivých zatknutí a výstupov kompetentných. V spleti vzájomných obvinení a sporov je pre verejnosť už veľmi ťažké sa v tom vyznať.

My sa Vám pokúsime priniesť menej znepokojujúce správy, v podobe reflexie Ireny Bihariovej na návštevu pápeža Františka či vyjadrenia Tomáša Valáška k odvolávaniu ministra vnútra. Dozviete sa viac o prejave europoslanca Martina Hojsíka na tému spravodlivosti riešení klimatickej krízy alebo o novom volebnom prieskume.

Predsedníčka Irena Bihariová sa spolu s ďalšími členmi Progresívneho Slovenska zúčastnila stretnutia s pápežom v záhrade prezidentského paláca. Svoje reflexie z jeho návštevy zhrnula vo svojom vyjadrení, kde sa zamerala najmä na pápežove slová o chýbajúcich hodnotách, ktoré v sebe musíme hľadať napriek dobe silného individualizmu. Priblížila, čo slová hlavy katolíckej cirkvi priniesli jej, vyzdvihla podobenstvo s delením chleba - spravodlivé delenie nielen materiálna, ale aj zákonov a práva nás neochudobnie, práve naopak, posunie našu krajinu ako celok, nielen pár vybraných jednotlivcov.

Pápež František svojimi slovami podľa nej demaskoval vyprázdnenosť slovenskej sociálnej demokracie, dlhé roky reprezentovanej Smerom, prípadne dcérskou stranou Hlas, ktoré tu nielenže nezabezpečili potrebnú rovnosť pred zákonom, ale ani ich sociálna politika nepripomínala hodnoty, ku ktorým sa hlásia skutočné ľavicové strany v zahraničí. V prejave pápeža však vnímala aj kritiku cirkvi, sama pociťuje odklonenie mnohých predstaviteľov RKC na Slovensku od podstaty Kristovho učenia a snahy o jeho redukovanie na ideologický boj proti dúhovým rodinám a „hrozbám“ liberalizmu.

Poslanec Tomáš Valášek sa vyjadril ku plánovanému odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca. Vysvetlil, že nemá v úmysle hlasovať za návrh Smeru, pretože je podľa neho jasným zámerom Fica dostať sa späť k moci a  zmariť vyšetrenie všetkých káuz jeho ľudí. Zdôraznil ale, že Roman Mikulec by mal napriek svojim nepochybne dobrým úmyslom odísť. Je jasné, že situáciu nezvládol tak, ako bolo potrebné a za rok a pol, kedy mal pod sebou rezort polície, sa nedokázal vysporiadať s mafiou vo vnútri bezpečnostných zložiek.

Europoslanec Martin Hojsík na pôde Európskeho parlamentu vystúpil s prejavom apelujúcim na to, aby sa pri riešení klimatickej krízy nezabúdalo na najslabších a na to, aby bol prechod na zelenú energiu spravodlivý. Hovoril o zvyšovaní cien energií, pred ktorým stojíme, či o povinnosti znečisťovateľov znášať náklady spojené s bojom proti zhoršujúcej sa klíme. Spomenul tiež zelenú energiu, ktorá musí ísť ruku v ruke s energetickou bezpečnosťou. Dôležitosť spravodlivého riešenia klimatickej krízy na druhý deň vyzdvihla aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo svojej Správe o stave Únie.

Ďalší prieskum verejnej mienky od agentúry AKO nám nameral 8,7 %. Toto číslo je ukazovateľom, že napriek tomu, že sme mimoparlamentná strana a média našim aktivitám zďaleka nevenujú takú pozornosť - čo je pri aktuálnom stave v polícii a na prokuratúre pochopiteľné – ľudia do nás vkladajú dôveru. Aj vďaka Vašej podpore môžeme naďalej predstavovať rozumnú alternatívu pre Slovensko.

Europoslanci Martin HojsíkMichal Šimečka v Európskom parlamente hlasovali za uznesenie vyzývajúce členské štáty, aby navzájom uznávali manželstvá a partnerstvá uzatvorené v inom štáte Únie, nevynímajúc zväzky párov rovnakého pohlavia.

Obaja tak isto hlasovali za rozhodnutie Európskeho parlamentu smerované ku Komisii, aby zaradila rodovo podmienené násilie do zoznamu závažných trestných činov.

Europoslanec Michal Šimečka zo svojej pozície spravodajcu Európskeho parlamentu rokoval s komisárkou EÚ pre vnútorné záležitosti Ylvou Johansson ohľadom bezpečnostnej politiky a odolnosti kritickej infraštruktúry.

Podpredseda Michal Truban sa vyjadril ku návrhu z dielne ministerstva vnútra, ktorý by umožnil radovým policajtom a policajtkám nahliadnuť na bankové informácie občanov bez obmedzenia. Progresívne Slovensko takýto zásah do práv občanov považuje za neprijateľný a bude tlačiť na to, aby neprešiel.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť