fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

21. novembra 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Týždeň, v ktorom si Slovensko pripomenulo hodnoty slobody a demokracie sa bohužiaľ niesol aj v znamení nových pandemických obmedzení, spojených s preplnenými nemocnicami a tisíckami nakazených denne. Vyzvali sme preto vládu na zavedenie povinného očkovania. Priniesli sme tiež návrh na podporu domácností zasiahnutých zvyšovaním cien energií – klimatický šek a pripomenuli si 17. november.

Sme v situácií, kedy už nemáme na výber. Musíme preočkovať čo najväčšiu časť populácie a aj keď sa zdá, že už je neskoro, stále máme možnosť predísť najhoršiemu. Pozitívna motivácia nefungovala a reštrikcie takmer nikto nekontroluje. Zdravotný personál je na pokraji svojich síl a Slovensko bude musieť každú chvíľu žiadať o humanitárnu pomoc. Povinné očkovanie pre dospelých (s výnimkou tých, čo sa očkovať nemôžu) je našou nádejou na utlmenie tretej, ale aj štvrtej či piatej vlny, ktorá hrozí krajinám s nízkou preočkovanosťou.

Okrem obrovských strát na životoch môžeme zabrániť aj stratám ekonomickým - zatvorené prevádzky či úplný lockdown - ďalšie rany pre podnikateľský sektor, ktorý sa ani zďaleka nestihol pozviechať z predchádzajúcich vĺn. Nemôžeme zabúdať na už teraz vyčerpaných zdravotníkov a zdravotníčky, z ktorých veľa zvažuje úplný odchod. Odkladajú sa dôležité operácie a prestávajú vykonávať potrebné zákroky. Zachrániť môžeme ešte množstvo životov, preto vyzývame vládu, aby zaviedla povinné očkovanie čo najskôr. Je to krok, ktorý si vyžaduje množstvo odvahy, ale je nevyhnutný.

Tento týždeň sme predstavili riešenie ľudí, ktorých sa dotknú rastúce ceny energií. Energetická chudoba je a bude reálny problém, ktorý ale naša vláda začne riešiť ako vždy až vtedy, keď už bude neskoro. My ponúkame náš návrh teraz, najmä preto, že potreba zelenej politiky je čoraz väčšia a klimatická kríza sa začína stále vypuklejšie premietať do životov bežných ľudí.

Klimatický šek, s ktorým prichádzame, je efektívna a spravodlivá forma finančnej podpory a kompenzácie vyšších cien energií. Určená je pre všetkých - pomôže najmä rodinám a domácnostiam s nízkymi a stredne vysokými príjmami, pretože je vyplácaná jednotlivcom, vrátane detí. Hlavným cieľom je zabrániť tomu, aby sa ľudia prepadli do energetickej chudoby. Podľa prepočtov by sa každému obyvateľovi/ke Slovenska vrátila suma vo výške 127 eur ročne. Suma bude pre všetkých jednotná, bez byrokratického zaťaženia a vyplácaná bez ohľadu na to, či je osoba zamestnaná, na rodičovskej dovolenke alebo podniká. Spočiatku bude nižšia, každým rokom sa ale bude navyšovať.

Je to spravodlivá možnosť ako dosiahnuť, aby náklady spojené s riešením klimatickej krízy neniesli jednotlivci a domácnosti s minimálnou uhlíkovou stopou, ale tí, ktorí sa na zhoršení klímy zásadným spôsobom podieľajú. Táto téma je už dnes veľmi dôležitá a viac sa o nej môžete dozvedieť či už z krátkeho postu, kde klimatický šek vysvetľujeme, alebo sledovaním práce nášho europoslanca Martina Hojsíka.

V Deň boja za slobodu a demokraciu sme sa opýtali našich členov a členiek, čo by robili a ako by sa im žilo, keby sa Nežná revolúcia nestala. Nielenže by mohli zabudnúť na akúkoľvek politickú činnosť, ale tiež na možnosť vzdelávať sa v zahraničí či pracovať na europoslaneckom poste. Náš Martin Hojsík si napríklad nevie predstaviť, že by sa vzdal ekologického aktivizmu, ktorý ale režimu pochuti nebol. Predsedníčka Irena Bihariová zas hovorila o neprijateľnej propagande a revolte proti nej, Simona Petrík sa pridala s pripomienkou porušovania ľudských práv, nedostatkom potravín a dnes už pravdepodobne aj cenzúrou internetu. Vyjadrili sa aj ďalší a ďalšie, všetci s jasnou myšlienkou: žilo by sa nám tu veľmi zle.

Žiadny spomienkový optimizmus ani pozostatky vtedajšej propagandy nemôžu zakryť skutočnosť, že 17. november znamenal pre Slovensko slobodu, otvorenie hraníc a možností. Ďakujeme všetkým tým, ktorí a ktoré toto pre nás pred 32 rokmi vybojovali.

Europoslanec Michal Šimečka navštívil zdravotníkov a zdravotníčky infekčnej kliniky na Kramároch, kde sa rozprával s primárkou oddelenia o ich aktuálnych podmienkach. Po Michalovi ľudí poprosila, aby sa dali zaočkovať a pomohli im situáciu zvládnuť.

Členka vedenia Lucia Plaváková takisto vyzvala ľudí na očkovanie v rámci kampane #spoluprácapreSlovensko. Zdôrazňovala, že nie je hanba zmeniť názor a možno aj týmto prístupom sa jej podarilo zmeniť názor pár odporcov očkovania.

Europoslanec Martin Hojsík podporil kampaň Movember 2021 a pripomenul mužom, aby si našli čas na preventívnu prehliadku u urológa. Zapojiť sa môžete do súťaže www.dalsom.sk, v ktorej vám známe tváre Slovenska “vrátia“ čas strávený na preventívke.

Poslanec Tomáš Valášek vo svojom pravidelnom pondelkovom livestreame riešil okrem iného tému bezpečnostnej situácie v Európe v súvislosti s krízou na poľských, lotyšských a litovských hraniciach.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť