fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

22. apríl 2022

Slovensko tento týždeň zažilo bezprecedentnú udalosť, keď NAKA v stredu obvinila bývalého premiéra a ministra vnútra. Fico a Kaliňák mali ovládať zločineckú skupinu a zneužívať políciu a finančnú správu na diskreditáciu oponentov. Vyjadrili sa už viacerí naši členovia a členky, všetci veríme, že polícia má dostatok dôkazov aby dokázala, že za únosom právneho štátu boli naozaj títo dvaja. Na to si však budeme musieť ešte počkať.

Medzičasom by však nemali ostať zatienené veľké veci z prostredia Progresívneho Slovenska. Už o dva týždne sa uskutoční snem hnutia, na ktorom sa bude voliť nové predsedníctvo. Poznáme mená kandidátov a kandidátok a v tomto špeciálnom vydaní vám ich predstavíme.

Súčasná predsedníčka Irena Bihariová sa o miesto nebude znova uchádzať. Oznámila to v utorok s tým, že bude kandidovať na miesto podpredsedníčky hnutia, odkiaľ sa chce venovať najmä sociálnej agende. Irene sa po prehratých parlamentných voľbách podarilo hnutie stabilizovať a udržať v povedomí ľudí aj napriek nepriaznivým podmienkam pandémie a pochopiteľne oslabenej podpore. Za tie dva roky PS nielenže ukázalo svoju súdržnosť, ale privítali sme aj nových členov a členky a vyšplhali sa v prieskumoch na úroveň zabehnutých strán - ako jediné mimoparlamentné hnutie na Slovensku sme ostali nad hranicou 5 % (v ostatnom prieskume agentúry AKO má PS 8,7 %). Irena na poste predsedníčky odviedla poctivú robotu, za ktorú jej členovia a členky PS poďakovali. 

V utorok oznámil svoju kandidatúru na predsedu hnutia Michal Šimečka, súčasný podpredseda PS a tiež podpredseda Európskeho parlamentu. Je zároveň jediným kandidátom, ktorý sa o post uchádza, preto mu bude na zvolenie stačiť nadpolovičná väčšina hlasov všetkých delegátov a delegátok. Michal vysvetlil, že Slovensko čaká náročné obdobie - geopolitická neistota, zdražovanie základných potrieb aj energií a PS musí byť jasnou a silnou alternatívou v polarizovanej spoločnosti. Liberálna, klimaticky citlivá a prozápadne orientovaná strana odborníkov a odborníčok, schopná spolupráce. Viac o svojom rozhodnutí kandidovať a plánoch v hnutí vysvetlil aj pre SME, Pravdu alebo TA3.  

Michal má za sebou štúdium politických vied a medzinárodných vzťahov na Oxforde a úspešnú profesijnú dráhu v oblasti európskej a zahraničnej politiky. Vo voľbách do EP bol lídrom kandidátky PS/Spolu, stal sa europoslancom a nedávno bol ako prvý Slovák zvolený na post podpredsedu Európskeho parlamentu. 

Podpredsedníckych kresiel je v PS päť, uchádzajú sa o ne traja kandidáti a tri kandidátky. Pre bližšiu predstavu o ich práci, víziách pre Slovensko či plánoch v hnutí odporúčame sledovať ich sociálne siete (link nájdete kliknutím na meno).

Progresívne Slovensko je jediná politická strana na Slovensku, ktorá má ako svoju prioritu boj proti klimatickej kríze. Je to najmä zásluhou nášho europoslanca Martina Hojsíka, ktorý sa opätovne uchádza o znovuzvolenie na miesto podpredsedu PS. Martin patrí v Európe medzi najdôležitejších politikov venujúcich sa ochrane klímy a životného prostredia. Za tri roky pôsobenia v Európskom parlamente pomohol presadiť prelomovú celoeurópsku legislatívu na podporu klímy a zelených energií a súčasne stál na čele boja proti chemickému znečisteniu a za ochranu zvierat.

Obhajovať svoje miesto bude aj podpredseda PS Michal Truban, bývalý predseda a spoluzakladateľ hnutia, ktoré od jeho vzniku podporoval aj finančne, IT podnikateľ, zakladateľ WebSupport. Má za sebou viacero úspešných startupov, zameriava sa aj na mentoring. V hnutí sa dlhodobo venuje boju proti korupcii v IT sektore, digitalizácii verejnej správy a znižovaniu byrokracie v štáte. Počas koronavírovej krízy navrhoval účinné spôsoby pomoci a odškodnenia podnikateľov/liek, ale upozorňoval aj na stavebný zákon z dielne Sme rodina či problémy v SIS.

Kandidatúru na podpredsednícke miesto oznámil aj súčasný člen predsedníctva a poslanec NR SR Tomáš ValášekTomáš je odborníkom s nespočetnými skúsenosťami v oblasti zahraničnej politiky, bezpečnosti a obrany. Bol veľvyslancom pri NATO a ako poradca skupiny expertov Madeleine Albright pomáhal tvoriť strategickú koncepciu Aliancie. Bol tiež poradcom Snemovne Lordov vo Veľkej Británii a šéfoval inštitútom zameraným na zmienené oblasti naprieč Európou. V Národnej rade je členom Zahraničného výboru a členom Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO. Študoval v Bratislave, Francúzsku, Belgicku a USA; jeho články boli publikované o.i. vo Financial Times a Wall Street Journal.

Kandidatúru Ireny Bihariovej sme už priblížili, v krátkosti ešte nadviažeme o jej práci. Irena je právnička, dlho sa venovala oblasti extrémistickej kriminality a protirómskym náladám v spoločnosti. Viedla občianske združenie Ľudia proti rasizmu, má skúsenosti s problematikou nenávistných prejavov voči menšinám na verejnosti aj internete.  

Svoju pozíciu bude obhajovať podpredsedníčka Zora JaurováZora je odborníčkou na kultúru a kreatívny priemysel doma i v zahraničí. Bola zástupkyňou Slovenska vo Výbore pre kultúrne záležitosti Rady EÚ a tiež viceprezidentkou organizácie Culture Action Europe. Dnes pôsobí ako filmová producentka, poradkyňa primátora Bratislavy Valla a prezidentka slovenského Fóra kreatívneho priemyslu. Patrí ku skupine zakladajúcej Progresívne Slovensko, v ktorom pôsobí od jeho vzniku.

Kandidátkou na podpredsedníčku je aj Lucia Plaváková, momentálne členka predsedníctva PS, právnička, ľudskoprávna aktivistka a odborníčka na verejné obstarávanie. Vedie Legislatívny tím PS a stojí za formálnou (a často aj obsahovou) zložkou väčšiny návrhov zákonov, ktoré predkladáme do Národnej rady. V čase pandémie podávala infožiadosti a informovala verejnosť o opatreniach a očkovaní. Lucia sa venuje téme rovnosti a dôstojnosti, najmä právam LGBTI ľudí a rodovej rovnosti. Spoluzakladala OZ Dúhové rodiny a je členkou Výboru pre práva LGBTI ľudí.

Počet členov a členiek predsedníctva PS je 12, kandidátov a kandidátok 30. Tu sú ich mená a odkazy na sociálne siete (tých a tie, čo sme predstavili vyššie, vynechávame):

Ivan Štefunko

Beáta Jurík

Branislav Vančo

Simona Petrík

Michal Wiezik

Tamara Stohlová 

Ondrej Prostredník

Jana Hanuliaková

Dávid Dej

Zuzana Nitschneiderová

Michal Sabo

Ingrid Kosová

Peter Brozman

Miroslava Vermeiren

Miroslav Kocúr

Martin Pekár 

Marek Gabonay 

Dávid Šingovský 

Adam Sarlós

Milan Bučko

Peter Gregor

Ondrej Halama

Ivan Hudcovský

Kandidátom a kandidátkam prajeme vo voľbách veľa šťastia. Vás budeme naďalej informovať o aktivitách našich členov a členiek, o priebehu snemu, ale aj o výsledkoch volieb do predsedníctva. 

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť