fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

23. január 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Tento týždeň sa o medzinárodný úspech Slovenska postaral náš podpredseda a europoslanec Michal Šimečka - stal sa podpredsedom Európskeho parlamentu. Okrem toho sme v piatok v hnutí privítali nového člena – environmentálneho aktivistu Michala Saba a naša predsedníčka Irena Bihariová otvorila tému odluky cirkví od štátu.

Podpredsedovi nášho hnutia a europoslancovi Michalovi Šimečkovi sa podaril naozaj veľký úspechStal sa historicky prvým Slovákom vo vedení Európskeho parlamentu. Na post podpredsedu ho v utorok zvolilo až 494 poslancov a poslankýň. Deň na to už spoza predsedníckeho pultu EP po prvýkrát zaznela slovenčina. Michal po zvolení poskytol aj viacero rozhovorov, vypočuť si ho môžete napríklad u Braňa Závodského, pozrieť v Rozhovoroch ZKH či prečítať v Denníku N.

Michalovi srdečne gratulujeme, jeho úspech dokazuje európsku úroveň Slovenska a aj to, že poctivá, kvalitná a odborná práca sa oplatí. Teraz bude mať naša krajina v Bruseli ešte silnejší hlas, Michal zároveň plánuje európske témy prinášať domov a pomôcť tak naplniť víziu liberálneho, sociálne spravodlivého a zeleného Slovenska.

Na piatkovej tlačovke sme predstavili našu novú zelenú posiluMichal Sabo má za sebou úspešnú kariéru v médiách, svoj spoločenský vplyv v posledných rokoch pretavil do aktivizmu v oblasti životného prostredia. Vo svojich podcastoch sa venoval klimatickej kríze, usporiadal celoslovenský zber odpadkov, stal sa predsedom petičnej komisie Klíma ťa potrebuje a dlhodobo upozorňuje na konkrétne prípady znečisťovania či skládok po celom Slovensku.

Veríme, že u nás nájde platformu, kde bude môcť zelené riešenia aplikovať do praxe, spoločne s ďalšími členmi a členkami, ktorí/é sa k nám pridali nedávno. Ako Michal sám zdôraznil, naše hnutie si vybral preto, že ako jediné na Slovensku zdôrazňuje akútnu potrebu riešenia environmentálnych problémov. Tešíme sa, že naše rady sa opäť rozširujú!

Už dnes o 20:00 si môžete pozrieť livestream na Instagrame nášho europoslanca Martina Hojsíka, kde s Michalom zodpovedia aj vaše otázky.

Výsledky sčítania ľudu v oblasti vierovyznania mnohých prekvapili. Zásadne pribudlo ľudí, ktorí sa nehlásia ku žiadnemu náboženstvu, ich počet sa oproti poslednému sčítaniu takmer zdvojnásobil.

K téme sa vyjadrila aj naša predsedníčka Irena Bihariová, zdôraznila, že ľudia bez vyznania sú dnes druhou najpočetnejšou skupinou a tvoria skoro tretinu obyvateľov Slovenska. Irena s ohľadom na tieto čísla priblížila, že nestačí diskusia o zmene financovania, treba definitívne rozviazať putá medzi štátom a cirkvami, najmä tou rímskokatolíckou.

Tému odluky cirkvi od štátu bude rozoberať aj náš poslanec Tomáš Valášek s členom predsedníctva Ondrejom Prostredník vo svojom pravidelnom pondelkovom livestreame o 18:00.

Iniciatívou za zákaz nebezpečnej pyrotechniky europoslanca Martina Hojsíka a členky PS Tamary Stohlovej sa zaoberá aj parlament. Vďaka vašim vyše 42 000 podpisom o ňom budú rokovať na pracovnej skupine pod záštitou predsedu výboru pre životné prostredie. Ak ste petíciu ešte nepodpísali, môžete tak stále urobiť tu.

Člen PS Martin Pekár, náš odborník na dopravu napísal o nedostatku rušňovodičov, ktorý môže do budúcnosti predstavovať veľký problém.

Vo štvrtok sme oslávili štyri roky od nášho ustanovujúceho snemu. Za tento čas prišlo množstvo úspechov ale aj nejaké neúspechy, neopustili sme však naše základné hodnoty liberalizmu a citlivého prístupu ku slabším skupinám a naďalej pracujeme s víziou moderného a férového Slovenska.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

5. marca 2023

Progresívny týždeň

26. februára 2023

Progresívny týždeň

19. februára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť