fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

24. októbra 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Tento týždeň sa pre nás niesol v znamení boja proti zákonu o “pomoci ženám“ z dielne Anny Záborskej. Prinášame preto špeciálne vydanie Progresívneho týždňa, v ktorom sa zameriame na náš štafetový protest a petíciu, zhodnotíme ich priebeh a vyzdvihneme všetko, čo by Vám nemalo ujsť.

Tlačovou besedou sme v utorok odštartovali 72 hodín trvajúci protest, a tiež petíciu. Naša predsedníčka Irena Bihariová na úvod predstavila dôvody, pre ktoré sme sa do toho rozhodli ísť: je nemysliteľné, aby parlament ženám diktoval kedy, koľko a ako sa majú rozhodovať. Ženy sú svojprávne a rovnoprávne a to, že ich niektorí poslanci či poslankyne za také nepovažujú, je ich problém. 

V Progresívnom Slovensku vnímame ženské práva ako ľudské práva a budeme bojovať proti zákonom, ktoré sa ich snažia umenšiť.

Protestu sa zúčastnilo viacero ľudí. Stand-up komici a komičky ako Simona Salátová, Jakub Gulík, Marek Makovický či Jakub Zitron Ťapák vniesli do smutnej situácie trochu humoru sebe vlastného, pretože úporné snahy členov a členiek poslaneckého zboru pôsobia nanajvýš komicky. 

Akcie sa zúčastnili aj iné verejne známe osobnosti, ktoré nesúhlasia so smerom, ktorým krajinu pani Záborská ťahá. Herečka Lujza Garajová Šrameková, poetka Mirka Ábelová alebo umelkyňa Ivana Šáteková, všetky tieto ženy Národnej rade odkázali, že už naozaj stačilo. Ľudskoprávna aktivistka Zuzana Števulová o štvrtej nadránom v mrazivom počasí čítala ústavné nálezy, známe už roky, ktoré ale nášmu parlamentu neprekážajú pri nekonečnom predkladaní protiinterrupčných zákonov. Zúčastnil sa aj aktivista Michal Sabo, alebo DJ-ka a publicistka Matia Lenická, známa ako B-complex. Tá poslancom a poslankyniam odkázala zopár silných, ale slušný slov, ktoré boli vzhľadom na situáciu opodstatnené.

Naši členovia a členky ticho stáli, alebo diskutovali s okoloidúcimi, čítali dôležité texty, ale aj recepty. Lucia Plaváková a Zora Jaurová citovali Ústavu či dokonca Bibliu. Spolu viac ako 72 ľudí obetovalo hodinu zo svojho dňa, aby sa postavili za práva žien a my sme im za to veľmi vďační.

Vďační sme tiež už takmer 35 000 ľuďom, ktorí podpísali našu petíciu na www.totovamneprejde.skPetíciu je stále možné podpisovať, pridať môžete svoj vlastný príbeh či odkaz poslancom a poslankyniam. Tomáš Valášek niektoré z nich prečíta v pléne Národnej rady a pripomenie všetkým, ktorý pôjdu o zákone hlasovať. Posledná hodina nášho livestreamu sa takisto niesla v duchu týchto vašich odkazov, členovia a členky PSF platformy čítali mnohé ťažké príbehy, ľudské tragédie, výpovede o arogantnom prístupe zdravotníckeho personálu a podobne.

Neskôr na záverečnej tlačovej besede predsedníčka Irena Bihariová poďakovala všetkým účastníkom a účastníčkam, tým, čo podporili petíciu, ale aj organizačnému tímu. Tlačovka je stále dostupná na našich sociálnych sieťach, vypočuť si môžete aj slová Lucie Plavákovej, Simony Petrík či Zuzany Nitschneiderovej.

Ukončenie protestu neznamená ukončenie nášho boja za ľudské práva. Okrem pokračujúcej petície ideme apelovať na poslancov a poslankyne, ktorí/é sú ochotní/é počúvať odborné stanoviská aj názor verejnosti. Našou snahou je zabrániť nielen tomuto, ale aj ďalším zákonom obmedzujúcim ženské práva, ktoré by v budúcnosti nasledovali.

Europoslanci a europoslankyne z Belgicka, Holandska, Maďarska, Nemecka a Švédska, ako aj líderky poľských protestov "Strajk Kobiet", podporili náš protest proti zásahom do práv žien. Našu akciu a problematický zákon im priblížili europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík.

Europoslanec Martin Hojsík vyzval na podporu petície za reformu národných parkov a systémových zmenien v ochrane prírody na Slovensku. Na medzinárodný deň stromov upozornil, že v našich národných parkoch sa vyťaží dvakrát viac dreva ako mimo nich a vláda práve v tento deň vláda stiahla pripravovanú reformu národných parkov. Petíciu môžete podporiť aj vy.

Mnoho členov a členiek PS a PSF podporilo aj pondelkový občiansky protest Nebudeme ticho!

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť