fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

25. február 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

24. február sa navždy zapíše do dejín ako deň, kedy sa v Európe v 21. storočí začal otvorený vojenský konflikt. Ukrajina je suverénny štát a Putinov režim sa svojvoľne rozhodol pre inváziu, bombardovanie a teror obyvateľstva. O život už prišli desiatky vojakov aj civilistov. My v Progresívnom Slovensku jednoznačne odsudzujeme agresiu ruského diktátora a stojíme za Ukrajinou.

Progresívny týždeň, napriek tomu, že tento týždeň vôbec progresívny nebol – naopak, vraciame sa k hrôzam 20. storočia – bude výlučne o vojne na Ukrajine. Prinesieme vám naše stanovisko k vládnym krokom, priblížime odborné pohľady nášho poslanca Tomáša Valáška či podpredsedu EP a PS Michala Šimečku. Upozornili sme tiež na dezinformácie šírené opozíciou v súvislosti s vojnou

V tlačovej správe sme médiá informovali, že stojíme za vládou v akejkoľvek snahe pomôcť Ukrajine. Slovenská reakcia musí byť rázna, náš sused potrebuje okamžitú humanitárnu a finančnú pomoc, potrebuje prostriedky na obranu. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, pretože na Ukrajine sa bojuje aj za nás a našu budúcnosť.

Vítame tiež prípadnú pomoc našich spojencov z NATO a ich prítomnosť na Slovensku. Progresívne Slovensko za Ukrajinou stojí, budeme podporovať všetku pomoc smerujúcu Ukrajincom a Ukrajinkám, ktorí/é budú hľadať útočisko na Slovensku. Rovnako podporujeme čo najtvrdšie sankcie namierené proti Putinovmu režimu, vrátane medzinárodnej a obchodnej izolácie.

Náš poslanec a člen zahraničného výboru NR SR Tomáš Valášek v mimoriadnej relácii TA3 priblížil konflikt na Ukrajine z pozície odborníka na bezpečnosť a bývalého veľvyslanca pri NATO. Pripomenul, že toto je tretíkrát za posledných 14 rokov, čo Rusko zaútočilo na cudzie územie, ale aj fakt, že Putin vo svojich prejavoch spochybňoval existenciu Ukrajiny už dlhšie. Prítomnosť vojsk NATO na našom území je podľa Tomáša nevyhnutná prinajmenšom ako signál pre Ruskú federáciu, že naši spojenci za nami stoja a útok na naše územie by znamenal útok na celú Alianciu. V tejto súvislosti pripomenul Putinove decembrové ultimátum, v ktorom žiada, aby sa Slovensko (okrem iných) vzdalo svojho práva na obranu v rámci NATO.

Michal Šimečka, podpredseda EP aj PS v relácii NA ROVINU povedal, že sa musíme pripraviť na najhoršie, pretože tento konflikt môže zásadne otriasť stabilitou Európy. Paralelou môže byť vojne v Juhoslávii či Sýrii, hrozí silná utečenecká vlna, ale aj to, že Rusko Ukrajinu ovládne a stane sa našim novým susedom. Musíme sa zo všetkých síl snažiť týmto scenárom zabrániť a Ukrajine pomôcť.
Michal ďalej hovoril o jednotnom postupe Európskej únie a jej partnerov, sankciách a nevyhnutnej izolácii Ruska. To sprevádza pomoc Ukrajine vo viacerých oblastiach, nesmieme ostať len pri vyjadreniach. Michal tiež informoval, že na najbližšej plenárnej schôdzi EP bude podporovať čo najtvrdšie sankcie proti Rusku, vrátane odpojenia od platobného systému SWIFT.

Už v stredu na zahraničnom výbore Národnej rady náš poslanec Tomáš Valášek pred ruským veľvyslancom jasne odsúdil správanie poslancov Smeru, ktorí bezostyšne obhajovali či spochybňovali Putinovu agresiu voči nášmu susedovi. Upozornil, že ide pri ruskom konaní ide aj o ohrozenie suverenity Slovenska a história si zapamätá, na ktorej strane títo prisluhovači cudzej mocnosti stáli. „Hanba vám!“ zakončil debatu s nimi Tomáš.

Michal s Tomášom vo videu upozorňujú aj na lži úmyselne šírené predstaviteľmi Smeru a Hlasu. Do poslednej chvíle spochybňovali možnosť vojny a ruskú agresiu, vyzývali na nenávisť voči všetkým, čo stáli na strane Ukrajiny. Ukázalo sa, že išlo o bohapusté klamstvá, s ktorými však neskončili. Najnovšie budú brojiť proti prítomnosti vojakov NATO na našom území a spochybňovať, že je Rusko pre nás reálnou hrozbou. Nenechajte sa prosím oklamať, týmto ľuďom ide o jediné – polarizovať spoločnosť a dostať sa naspäť k moci, nie nutne demokratickou cestou.

Členovia a členky Progresívneho Slovenska sa zúčastnili sviečkového protestu na podporu Ukrajiny. Dnes (v piatok) o 17:00 tiež Mladí Progresívci usporiadajú protest pred veľvyslanectvom Ruskej federácie, vyjadrujú tým podporu obyvateľom a obyvateľkám Ukrajiny.

Podpredsedníčka PS Zora Jaurová napísala o potrebe radikálnej zmeny vo fungovaní RTVS. Verejnoprávna televízia dáva priestor dezinformáciám a propagande, po vypuknutí vojny u našich susedov pokračovala v bežnom programe a verejnosť neinformovala. Šéf spravodajstva medzičasom odstúpil.

Nový člen PS Michal Sabo vo štvrtok večer usporiadal livestream s detskou psychologičkou Petrou Arslan Šinkovou, kde priblížili, ako sa s deťmi rozprávať o vojne.

Situácia je vážna. Obyvatelia a obyvateľky Ukrajiny teraz prežívajú najhoršie chvíle svojho života. Buďme empatickí, zaujímajme sa a neobracajme sa chrbtom tým, čo nás potrebujú. Ak chcete utečencom a utečenkyniam poskytnúť ubytovanie, prihlásiť sa môžete tu. Humanitárnu pomoc poskytujú viaceré slovenské organizácie, napríklad Človek v ohrození či Magna. Podporiť môžete Ukrajinský Červený kríž a ukrajinských vojakov cez Vráť sa živý. Za každú pomoc vám ďakujeme.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť