fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

25. marec 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Vojna na Ukrajine trvá už mesiac, konflikt sa neustále vyvíja a my pokračujeme v pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou. Na Slovensku parlament schválil reformu vysokých škôl, proti ktorej akademická obec bojovala a náš poslanec Tomáš Valášek za ňu nehlasoval.

My sme tento týždeň získavali podporu pre náš návrh na vyhlásenie klimatickej núdze. Podpredseda EP a PS Michal Šimečka sa stretol s premiérom Eduardom Hegerom a naša predsedníčka Irena Bihariová poďakovala Márii Patakyovej za jej prácu ombudsmanky.

Náš europoslanec Martin Hojsík od vypuknutia vojny na Ukrajine bojuje za odstrihnutie sa od fosílnych palív z Ruska. Sú to totiž práve naše peniaze, ktorými Putin financuje zabíjanie civilistov a používanie zakázaných zbraní. Martin teraz prišiel s výzvou Ani euro Putinovi, môžete ju podpísať aj vy. Cieľom výzvy je ukázať, že občania a občianky Slovenska majú záujem na tom, aby vláda s parlamentom začali pracovať na znižovaní dovozu plynu a ropy z Ruska a postupne Slovensko preorientovali na zelené zdroje energie. Potrebujeme konať čo najrýchlejšie, nerastné suroviny od Putina nielenže dotujú vojnu a ohrozujú aj našu bezpečnosť, ale sú neudržateľné aj z environmentálneho hľadiska.

V Národnej rade sa v stredu bude hlasovať o našom návrhu na vyhlásenie stavu klimatickej núdze, ktorý sme predložili cez nášho poslanca Tomáša Valáška. Hlasovať sa malo už dnes, no Národná rada rozhodnutie posunula. Veríme, že viac času na rozmyslenie pomôže poslancom a poslankyniam pochopiť, aké dôležité je uznesenie prijať a začať konať. Výhovoriek už naozaj stačilo.

Verejná objednávka na vyhlásenie stavu klimatickej núdze existuje a dokazuje to aj najnovší prieskum, podľa ktorého si 71 % ľudí na Slovensku uvedomuje klimatickú krízu a jej zásadné dopady na ľudstvo v prípade, že nezmeníme naše správanie. Voliči a voličky Progresívneho Slovenska toto vnímajú najviac spomedzi voličov/iek všetkých politických strán.

Podpredseda PS Michal Šimečka v Bruseli ako podpredseda Európskeho parlamentu prijal slovenského premiéra Eduarda Hegera. Hovorili o európskej perspektíve pre Ukrajinu, ktorú premiér háji na Európskej rade a Michal zase v EP. Za dôležitú tému obaja považujú silnejší hlas Slovenska v Európe, najmä v situácii, keď hneď za našimi hranicami zúri vojna. Rozprávali sa tiež o právnom štáte a ochrane novinárov a novinárok.

Michal sa v utorok stretol aj s moldavským vicepremiérom a ministrom zahraničných vecí. Nicu Popescu s Michalom hovoril o situácii v Moldavsku, kam prišlo už vyše 400-tisíc utečencov a utečenkýň z Ukrajiny aj o tom, ako môže EÚ pomôcť.

Naša predsedníčka Irena Bihariová napísala o práci a zásluhách Márie Patakyovej, ktorá v týchto dňoch končí v úrade Verejného ochrancu práv. Irena s ňou má aj osobnú skúsenosť a poďakovala sa jej za všetko, čo pre práva ľudí na Slovensku za uplynulých 5 rokov spravila. Vyzdvihla napríklad Patakyovej zasadzovanie sa o dodržiavanie ľudských práv pri štátnej karanténe, aj to, že otvorila nepopulárnu tému podmienok väzení a hovorila o stave pôrodníckeho systému v krajine. Ako ombudsmanka nezabúdala ani na menšiny, deti v detských domovoch či ľudí s duševným ochorením alebo obmedzenou mobilitou.

Aj ďalší naši členovia a členky poďakovali Márii Patakyovej, naša členka predsedníctva Lucia Plaváková mala možnosť tak urobiť aj osobne. Pripomenula, že Verejná ochrankyňa práv sa vždy zastávala aj práv LGBTI ľudí. S ombudsmankou sa stretol aj podpredseda EP a PS Michal Šimečka.

Členka vedenia Simona Petrík pripravila návrh zákona, ktorého cieľom je zavedenie dvoch týždňov voľna pre otca alebo inú osobu po narodení dieťaťa. Viac o návrhu sa dozviete z jej videa. Zákon parlamentom bohužiaľ neprešiel. 

Člen predsedníctva Ondrej Prostredník napísal o novele zákona o náboženskej slobode, Navrhovanú dvojstupňovú registráciu cirkví dal do kontextu aj so situáciou ľudí, čo utekajú pred vojnou na Ukrajine. Novela zákona takisto neprešla.

Poslanec NR SR a člen predsedníctva PS Tomáš Valášek v stredu vzdal úctu zosnulej Madeline Albright a napísal, ako jej robil poradcu pri tvorbe (dodnes platnej) stratégie NATO. O jej zásluhách a osobnosti prišiel porozprávať aj do podcastu Dobré ráno

Europoslanec Michal Wiezik vysvetlil, že potrebujeme udržateľný potravinový systém, ktorý bude potrebný pre potravinovú bezpečnosť do budúcna. Naše plytvanie potravinami a zneužívanie situácie agrolobby potravinovej bezpečnosti ubližuje.

Podpredseda PS Michal Truban priblížil developerský zákon hnutia Sme rodina s tým, že tento zákon, proti ktorému všetci protestujú, nesmie cez Národnú radu prejsť. 

Kancelár a člen predsedníctva PS Branislav Vančo napísal o Putinovom ministrovi Lavrovovi, ktorý chce Slovensku prikazovať, či môže alebo nemôže Ukrajine odovzdať systém S-300.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť