fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

26. jún 2022

V stredu poslanci a poslankyne koalície za pomoci fašistov prehlasovali veto prezidentky a schválili Matovičov megalomanský balíček za 1,2 miliardy. K spolupráci sa pridali aj samozvaní “liberáli” z OĽaNO a bez okolkov hlasovali s ľuďmi, čo popierajú základné hodnoty demokracie a ľudských práv.

V PS sme reagovali na novú hnedú koalíciu, naša podpredsedníčka Lucia Plaváková a členka predsedníctva Simona Petrík napísali dôležitý komentár o dôchodkovej reforme a predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka sa stretol s lídrami a líderkami z Renew Europe.

Nová hnedá koalícia po týždni váhania schválila Matovičov nápad na rozvrat verejných financií

Náš poslanec a podpredseda Tomáš Valášek po hlasovaní napísal: “Pozeráme sa na vznik konzervatívno-fašistickej koalície, aká vo vyspelých demokraciách nemá obdoby. Do dnešného dňa bolo na Slovensku nemysliteľné, aby mali fašisti rozhodujúci hlas v tak závažnej veci.”

Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka zase vo videu upozornil, že Matovičov populizmus ničí verejnú debatu, zaťažuje budúce generácie, ohrozuje fungovanie samospráv a ponecháva väčšinu ľudí postihnutých zdražovaním vlastne bez pomoci.

Podpredsedníčka a kancelárka PS Lucia Plaváková a členka predsedníctva Simona Petrík napísali komentár pre SME. Vysvetľujú v ňom nedostatky dôchodkovej reformy z dielne ministra Krajniaka a navrhujú opatrenia, ktoré by pomohli odstrániť sociálnu nespravodlivosť dôchodkov.

Ministrovi ponúkajú pomoc s riešením situácie žien, ktoré sa starali o deti aj s ukončením diskriminácie vdov, ktoré vychovali len jedno alebo žiadne dieťa. Simona a Lucia pripomenuli, že rôzne nástroje progresívnej rodinnej politiky roky fungujú v iných krajinách, niekde dokonca zvrátili negatívny demografický trend.

O riešení inflácie, prístupe ku klimatickej kríze aj o hrozbách zo zahraničia sa náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka rozprával na stretnutí s lídrami a líderkami z frakcie Renew Europe. Hovoril s francúzskym prezidentom Macronom, šéfom Európskej rady Charlesom Michelom, s premiérmi Holandska, Belgicka či premiérkou Estónska. Progresívne Slovensko podľa Michalových slov vnímajú ako jasný proeurópsky hlas, ktorý prináša riešenia namiesto konfliktov. 

Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík upozornil na rozsudok Európskeho súdu. Ten potvrdil, že Slovensko nedokázalo zabezpečiť dostatočnú ochranu hlucháňa a jeho prirodzeného prostredia z dôvodu rozsiahlej ťažby.

Podpredseda PS Michal Truban priblížil, ako Matovičov balíček spôsobí, že samosprávy budú mať ešte menšie možnosti čerpania eurofondov, pretože ich oberie o dôležité financie. 

Doplatia na to aj rodiny, ktoré budú mať menej drahších škôlok, ihrísk alebo sociálnych služieb.

Podpredseda PS a poslanec NR SR Tomáš Valášek bol hosťom relácie Téma dňa v TA3. Hovoril najmä o možnom kandidátskom statuse do EÚ pre Ukrajinu, ktorý sa medzičasom stal realitou. Priblížil aj očakávaný postup krajín EÚ, vrátane Maďarska, ale aj ten ruský.

Člen predsedníctva PS a europoslanec Michal Wiezik odpovedal na vaše otázky v debate o odstrele medveďov na Slovensku. Problematiku širšie popísal aj v komentári pre SME.

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík poukázala, že Ukrajina nedávno ratifikovala Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor).

Člen predsedníctva PS Michal Sabo pri príležitosti Show your stripes day upozorňuje na nárast priemernej teploty - globálnej aj slovenskej. Graf, ktorý znázorňuje ako teplota rastie v čase a podľa miesta, si môžete pozrieť tu.

Členka predsedníctva PS Jana Hanuliaková pripomína, že ľudia po celom Slovensku majú veľké problémy s prístupom k pitnej vode. Na základe svojich návštev obcí naprieč krajinou priblížila najčastejšie problémy, ktorým čelia.

Členka predsedníctva Tamara Stohlová priniesla užitočné rady, ako znížiť teplotu v dome či byte aj bez použitia klimatizácie. 

Členka predsedníctva PS Zora Jaurová vyzdvihla, že Bratislava má po rokoch plán pre kultúru - Koncepciu udržateľného rozvoja kultúry Bratislavy 2030.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

5. marca 2023

Progresívny týždeň

26. februára 2023

Progresívny týždeň

19. februára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť