fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

26. jún 2022

V stredu poslanci a poslankyne koalície za pomoci fašistov prehlasovali veto prezidentky a schválili Matovičov megalomanský balíček za 1,2 miliardy. K spolupráci sa pridali aj samozvaní “liberáli” z OĽaNO a bez okolkov hlasovali s ľuďmi, čo popierajú základné hodnoty demokracie a ľudských práv.

V PS sme reagovali na novú hnedú koalíciu, naša podpredsedníčka Lucia Plaváková a členka predsedníctva Simona Petrík napísali dôležitý komentár o dôchodkovej reforme a predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka sa stretol s lídrami a líderkami z Renew Europe.

Nová hnedá koalícia po týždni váhania schválila Matovičov nápad na rozvrat verejných financií

Náš poslanec a podpredseda Tomáš Valášek po hlasovaní napísal: “Pozeráme sa na vznik konzervatívno-fašistickej koalície, aká vo vyspelých demokraciách nemá obdoby. Do dnešného dňa bolo na Slovensku nemysliteľné, aby mali fašisti rozhodujúci hlas v tak závažnej veci.”

Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka zase vo videu upozornil, že Matovičov populizmus ničí verejnú debatu, zaťažuje budúce generácie, ohrozuje fungovanie samospráv a ponecháva väčšinu ľudí postihnutých zdražovaním vlastne bez pomoci.

Podpredsedníčka a kancelárka PS Lucia Plaváková a členka predsedníctva Simona Petrík napísali komentár pre SME. Vysvetľujú v ňom nedostatky dôchodkovej reformy z dielne ministra Krajniaka a navrhujú opatrenia, ktoré by pomohli odstrániť sociálnu nespravodlivosť dôchodkov.

Ministrovi ponúkajú pomoc s riešením situácie žien, ktoré sa starali o deti aj s ukončením diskriminácie vdov, ktoré vychovali len jedno alebo žiadne dieťa. Simona a Lucia pripomenuli, že rôzne nástroje progresívnej rodinnej politiky roky fungujú v iných krajinách, niekde dokonca zvrátili negatívny demografický trend.

O riešení inflácie, prístupe ku klimatickej kríze aj o hrozbách zo zahraničia sa náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka rozprával na stretnutí s lídrami a líderkami z frakcie Renew Europe. Hovoril s francúzskym prezidentom Macronom, šéfom Európskej rady Charlesom Michelom, s premiérmi Holandska, Belgicka či premiérkou Estónska. Progresívne Slovensko podľa Michalových slov vnímajú ako jasný proeurópsky hlas, ktorý prináša riešenia namiesto konfliktov. 

Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík upozornil na rozsudok Európskeho súdu. Ten potvrdil, že Slovensko nedokázalo zabezpečiť dostatočnú ochranu hlucháňa a jeho prirodzeného prostredia z dôvodu rozsiahlej ťažby.

Podpredseda PS Michal Truban priblížil, ako Matovičov balíček spôsobí, že samosprávy budú mať ešte menšie možnosti čerpania eurofondov, pretože ich oberie o dôležité financie. 

Doplatia na to aj rodiny, ktoré budú mať menej drahších škôlok, ihrísk alebo sociálnych služieb.

Podpredseda PS a poslanec NR SR Tomáš Valášek bol hosťom relácie Téma dňa v TA3. Hovoril najmä o možnom kandidátskom statuse do EÚ pre Ukrajinu, ktorý sa medzičasom stal realitou. Priblížil aj očakávaný postup krajín EÚ, vrátane Maďarska, ale aj ten ruský.

Člen predsedníctva PS a europoslanec Michal Wiezik odpovedal na vaše otázky v debate o odstrele medveďov na Slovensku. Problematiku širšie popísal aj v komentári pre SME.

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík poukázala, že Ukrajina nedávno ratifikovala Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor).

Člen predsedníctva PS Michal Sabo pri príležitosti Show your stripes day upozorňuje na nárast priemernej teploty - globálnej aj slovenskej. Graf, ktorý znázorňuje ako teplota rastie v čase a podľa miesta, si môžete pozrieť tu.

Členka predsedníctva PS Jana Hanuliaková pripomína, že ľudia po celom Slovensku majú veľké problémy s prístupom k pitnej vode. Na základe svojich návštev obcí naprieč krajinou priblížila najčastejšie problémy, ktorým čelia.

Členka predsedníctva Tamara Stohlová priniesla užitočné rady, ako znížiť teplotu v dome či byte aj bez použitia klimatizácie. 

Členka predsedníctva PS Zora Jaurová vyzdvihla, že Bratislava má po rokoch plán pre kultúru - Koncepciu udržateľného rozvoja kultúry Bratislavy 2030.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

1. október 2022

Progresívny týždeň

25. september 2022

Progresívny týždeň

18. september 2022

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť