Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

26. septembra 2021

Uplynulý týždeň sa niesol v duchu neutíchajúcej vládnej krízy a odhalení ďalších vnútorných animozít v nej. Slová premiéra Eduarda Hegera o podpore poslancov v parlamente nás prinútili vyjadriť svoj postoj a zdôrazniť, že hlas Tomáša Valáška pre koalíciu nie je samozrejmosť. Pre nás však tento týždeň znamenal predstavenie riešení pre slovenské ženy, tzv. Ženský balík a vyjadrili sme sa tiež ku postupu pri presadzovaní dekriminalizácie marihuany.

V utorok na tlačovej besede Irena Bihariová upozornila, že je neprijateľné, aby bol hlas Tomáša Valáška, člena PS, považovaný za samozrejmosť. Premiér totiž svoje verejne prezentované kalkulácie o možných zmenách v koalícii zakladal práve na tejto variante bez toho, aby mal čokoľvek potvrdené. Zároveň vláde pripomenula, že protikorupčný boj sa s Borisom Kollárom, jeho rodinou a minulosťou, zvádzať naozaj nedá, na čo Progresívne Slovensko dlhodobo upozorňovalo.

Poslanec Tomáš Valášek, ako zástupca PS v parlamente, vyjadril, že z vládnej koalície odišiel pred viac ako polrokom a neplánuje sa do nej vrátiť. Slová premiéra Eduarda Hegera vníma skôr ako nátlak na Borisa Kollára – dnes už je jasné, že jeho politický inštinkt sa nemýlil.

Možnosť odchodu časti koalície je však vždy otvorená (ak nie teraz tak určite v budúcnosti), preto Tomáš Valášek považoval za korektné predostrieť svoj postup, ak sa tak stane. Zdôraznil, že nemá problém zahlasovať za zákony, ktoré sú pre Slovensko prospešné tak, ako to robil doteraz. Tie návrhy, ktoré vyhodnotí ako neužitočné, populistické alebo vyslovene škodlivé nepodporí a ostáva nezaradeným poslancom za stranu Progresívne Slovensko. Naďalej plánuje presadzovať rozumnú opozičnú politiku, pretože v radoch parlamentnej opozície nie sú strany, ktoré by zastupovali liberálne a demokraticky cítiacich voličov a voličky.

Členky Feministickej platformy Progresívneho Slovenska (PSF) Simona PetríkLucia PlavákováBeáta JuríkIngrid Kosová a Zuzana Nitschneiderová, spolu s poslancom Tomášom Valáškom predstavili komplexný balík riešení reálnych problémov žien na Slovensku. Ženský balík prináša opatrenia v oblasti ženského zdravia, práce a rodiny, boja proti násiliu či pomoci ženám zo znevýhodnených regiónov. Je do istej miery reakciou na snahy poslancov a poslankýň obmedzovať práva polovice populácie a našou snahou je najmä poukázať na to, čo skutočne trápi slovenské ženy – navyše riešenia, ktoré ponúkame nie sú založené na moralizovaní a presadzovaní vlastných dogiem, naopak - opierajú sa o štúdie, odporúčania organizácií a dobrú prax v zahraničí.

Či už ide o reformu pôrodníckej starostlivosti, dostupné možnosti plánovaného rodičovstva alebo zrovnoprávnenie na pracovnom trhu (ale aj množstvo ďalších), v Progresívnom Slovensku si uvedomujeme, že nebude ľahké tieto zákony presadiť. Problémy, s ktorými ženy bojujú sú často zakotvené v systéme a nie je veľmi populárne riešiť ich – preto si v parlamente zvyknú vykonštruovať "problém" interrupcií, a následne investovať všetku energiu do jeho "riešenia". Ak však týmto poslancom a poslankyniam skutočne ide o zlepšenie kvality života žien na Slovensku, podporia naše opatrenia, ktoré postupne budeme predkladať.

Viac o jednotlivých oblastiach a návrhoch zákonov sa dozviete na stránke www.zenskybalik.sk.

Tlačovú besedu usporiadali aj europoslanci Martin HojsíkMichal Šimečka a poslanec Tomáš Valášek. Hovorili o tzv. "konopných väzňoch", ktorým hrozia niekoľkoročné tresty za držanie pár gramov marihuany, prípadne za jej pestovanie pre osobnú spotrebu či na medicínske účely. Tieto tresty sú často vyššie ako tie, ktoré hrozia vrahom či zločincom, ktorí sa podieľali na rozvrate právneho štátu na Slovensku.

Progresívne Slovensko určite nechce propagovať užívanie drog, práve naopak. Našou snahou je čo najviac zmierniť tento problém, pretože roky tvrdej praxe ukázali, že vojna proti drogám je neúčinnáMartin Hojsík poukázal na realitu zahraničia, kde je marihuana, keď nie legalizovaná, tak aspoň dekriminalizovaná pri menšom množstve - pre osobnú spotrebu. Našim plánom by bolo zriadiť islandský model prevencie, kedy by mládež svoj čas miesto alkoholu a drog vypĺňala zmysluplnými aktivitami – športom, krúžkami, rozvíjaním svojich záujmov. Navyše by štát pomohol zriadiť sociálne zariadenia, dostupné na celom Slovensku, ktoré by sa venovali prevencii a riešeniu problému závislosti, ktorý na Slovensku dnes napriek hrozbe vysokého trestu nie je malý a týka sa do veľkej miery aj alkoholu. Predstavil tak 5 bodov našej petície, viac o nich sa dozviete z tlačovky, alebo na stránke www.dekriminalizacia.eu, kde už petícia presiahla 21 000 podpisov.

Poslanec Tomáš Valášek potom vysvetlil plán Progresívneho Slovenska, ktoré chce počkať na návrhy koalície do konca októbra. Ak však svoj zákon nepredložia, ako to avizujú už celé mesiace, urobíme tak čo najskôr my. Represia očividne nefunguje a ničí životy nevinným ľuďom - je načase konať.

Členovia PS Simona Petrík a Tomáš Valášek sa zúčastnili konferencie, kde riešili tému dôchodkového systému, jeho ústavného zakotvenia a postupu, aby bol tento systém udržateľný aj v budúcnosti.

Lucia Plaváková tiež zverejnila výzvu parlamentu na podporu nášho zákona o životných partnerstvách, ktorú môžu ľudia posielať poslancom a poslankyniam.

Europoslanec Michal Šimečka poskytol rozhovor Denníku N a zastal sa svojej kolegyne Sophie in 't Veld z frakcie Renew Europe, na ktorú sexistickými a nenávistnými komentármi zaútočili opoziční poslanci Robert Fico a Peter Pellegrini.

Europoslanec Martin Hojsík sa zúčastnil vyšetrovacej misie transportov zvierat na bulharsko-tureckej hranici, svoju cestu aj závery komisie zdokumentoval na sociálnych sieťach.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu nižšie.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

5. december 2021

Progresívny týždeň

28. novembra 2021

Progresívny týždeň

21. novembra 2021

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť