fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

27. november 2022

Vláda sa s lekármi a lekárkami na poslednú chvíľu (a bez účasti Igora Matoviča) dohodla a kolaps zdravotníctva teda momentálne nehrozí. Kolabuje ale podpora štátneho rozpočtu v parlamente, jeho (ne)schválenie je otázkou najbližších dní. 

Európsky parlament tento týždeň schválil kľúčovú smernicu nášho predsedu a podpredsedu EP Michala Šimečku, PZ NATO zase prijalo návrh rezolúcie podpredsedu PS a poslanca Tomáša Valáška. Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík napísal o možnostiach v oblasti zelených energií.

1. Kritická infraštruktúra EÚ bude silnejšia vďaka smernici, ktorú EP podporil drvivou väčšinou 595 zo 636 hlasov. Pripravoval ju náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka, napísal aj o neľahkých rokovaniach, ktoré boli nakoniec úspešné. Smernica pomôže EÚ vo väčšej pripravenosti na prírodné katastrofy, pandémie či klimatickú krízu. Ochrana infraštruktúry týkajúca sa napríklad oblastí zásobovania vodou a potravinami, finančného sektora či kybernetickej bezpečnosti prichádza v čase rastúceho počtu sabotážnych útokov.

2. Rusko je teroristický štát, vyplýva z rezolúcie, ktorú navrhol náš podpredseda a poslanec Tomáš Valášek. Schválilo ju Parlamentné zhromaždenie NATO - Tomášov prejav ku zhromaždeniu si môžete pozrieť aj vy. Čo rezolúcia v praxi prinesie a ako vidí budúcnosť medzinárodnej bezpečnosti, priblížil v relácii Bezpečne SK aj pre tvnoviny.sk. Rezolúciu o ruskom terorizme tento týždeň prijal tiež Európsky parlament, viac o nej a o Putinových zločinoch napísal náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka

3. Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík v komentári pre Aktuality.sk hovorí o končiacej ére fosílnych palív a o príležitostiach, ktoré nielen pre Slovensko predstavujú zelené energie. Po obnoviteľných zdrojoch energie pokukujú nielen iné štáty, ale aj mnohé veľké firmy. Slovensko by sa malo chopiť príležitosti a pomôcť si v energetickej, ale aj klimatickej kríze. Konať musí primárne vláda, vyzvať ju k tomu však svojím podpisom môžete aj vy.

4. Ku kolapsu zdravotníctva sa vyjadril aj náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka. Napísal aj o novej Matovičovej atómovke.

5. Ekonóm Štefan Kišš vo videu vysvetlil, prečo je potrebné zavedenie výdavkových limitov. V komentári pre Aktuality.sk zase priblížil, ako na to.

6. Beáta Jurík a Dávid Dej upozorňujú na nevyplatené štipendiá, ktoré vláda sľúbila študentom a študentkám, pokiaľ nastúpia na slovenské VŠ a neodídu do zahraničia. 

7. Kampaň 16 dní aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu sme v PS odštartovali videom, v ktorom násiliu hovoríme jasné NIE. Veľkosť tohto problému na Slovensku priblížili podpredsedníčka Lucia Plaváková a Beáta Jurík, Simona Petrík zase o násilí v pôrodníctve.

8. Poslanecké sľuby do zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja zložili Lucia Plaváková, Michal Sabo, Simona Petrík a Milan Polešenský.

9. O 13 miliardách z eurofondov pre Slovensku napísali europoslanec Michal Wiezik aj Jana Hanuliaková.

10. V livestreame s Ingrid Kosovou o slobode vo vzdelávaní boli hosťom a hostkou Martin Poliačik a Alena Balogová.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

5. marca 2023

Progresívny týždeň

26. februára 2023

Progresívny týždeň

19. februára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť