fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

28. novembra 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Tento týždeň minister financií ukončil predstavovanie svojej daňovej revolúcie a o pár dní prišiel s ďalším návrhom, ktorý sa odlišoval aj od toho pôvodného spred pár dní. Uvidíme, s čím príde nasledujúci týždeň. Vláda tiež zaviedla zo dňa na deň lockdown, ale vlastne aj ten je len taký polovičný, s mnohými výnimkami a otvorenými školami. Aj podmienky lockdownu sa budú pravdepodobne meniť a podľa ministra zdravotníctva aj predlžovať. 

My vám tento týždeň predstavíme nášho kandidáta na post Komisára pre deti, pripomenieme, že treba hovoriť Nie násiliu a prinesieme aj diskusiu našej predsedníčky Ireny Bihariovej v TA3.

Pred vládnou koalíciou stojí úloha nahradiť Vieru Tomanovú na poste detskej ombudsmanky. Po 6 rokoch jej nekvalitnej práce v konflikte záujmov nám v prvom rade musí ísť o najlepší záujem detí. V Národnej rade každú chvíľu vnímame zákony, ktoré hovoria o právach nenarodených detí, preto je až paradoxné, že tých narodených sa u nás málokto zastane.

Je veľmi dobré, že jedným z kandidátov/tok je náš Ondrej Prostredník. Ondrej je človek, ktorý sa vzdelávaniu mladých venoval profesionálne celé roky a sám vychoval tri deti. S jeho víziou práce detského ombudsmana sa stotožňujú viaceré renomované organizácie pre deti, ako napríklad Náruč, Nádej alebo My Mamy a ďalšie, ktoré jeho nomináciu podporili.

So svojimi plánmi vystúpil pred ľudskoprávnym výborom NR SR, kde odpovedal na mnoho neľahkých otázok. Zdôraznil potrebu hlasu mladšej generácie vo verejnom priestore aj to, že slovenská spoločnosť musí prestať tolerovať telesné tresty, pretože fyzické násilie v nijakom prípade nie je súčasťou výchovy. Ako Komisár pre deti sa chce zamerať aj na tému násilia na internete a sexuálneho zneužívania. Nefungujúce vyšetrovacie postupy, stigmatizácia a ťažké dovolanie sa spravodlivosti musia zmiznúť a mladí ľudia a deti by mali získať prístup k včasnej sexuálnej výchove, ktorá ich naučí rozpoznať predátorské správanie. Svoju pokrokovú víziu Ondrej komunikuje aj na svojich sociálnych sieťachViac o Ondrejovi a jeho profesijnej dráhe sa dozviete tu.

Vo štvrtok sme si pripomenuli Deň boja proti násiliu páchanému na ženách. Vo videu členky a členovia PS(F) hovoria o domácom a sexuálnom násilí, ktoré je v našej spoločnosti bohužiaľ stále rozšírené a tiež o riziku, akým môže byť lockdown pre mnoho žien na Slovensku. Namiesto odporúčania ženám, aby sa vyhýbali tmavým miestam a nechodili samé, by sme mali z verejného priestoru vytvoriť bezpečné miesto, zároveň ale čeliť realite, že väčšina násilia sa odohráva za zatvorenými dverami domácností. Musíme prestať tolerovať rodovo-podmienené násilie v spoločnosti, ale rovnako tak byť pozorní ku svojmu okoliu a zareagovať, keď máme pocit, že sa niečo deje.

Na najbližšiu schôdzu parlamentu tiež predložíme návrh zo Ženského balíka, ktorý aktualizuje legislatívu v oblasti sexuálneho násilia a odstraňuje z nej nebezpečné stereotypy brániace dosiahnutiu spravodlivosti pre obete týchto trestných činov. Ide o tzv. redefiníciu znásilnenia.

Naša predsedníčka Irena Bihariová sa v nedeľnej relácií TA3 stretla v diskusií s predsedami KDH a SNS. Zdôraznila, že Progresívne Slovensko podporuje čo najväčšiu mieru očkovania a zároveň výhody pre zodpovedných ľudí, v súčasnej situácií však rešpektujeme rozhodnutie konzília odborníkov/čok, ktoré odporúčalo lockdown pre všetkých. Irena však pripomenula, že vláda dookola ukazuje svoju neschopnosť konať rázne. Nechcú si nikoho pohnevať, lockdown je slabý, má množstvo výnimiek a bude preto trvať mesiace, nie dva týždne. Našim riešením je okrem povinného očkovania aj zameranie sa na ľudí, ktorí si nie sú istí svojim zdravotným stavom a boja sa.

Reč prišla aj na daňovú reformu, kde Irena poukázala, že neprešla cez nijakú odbornú kontrolu, rozpočtovú radu a najmä koalíciu. Ide len o ďalšie z Matovičových predstavení stojacich na vode. Naopak reformu nemocníc odborná obec podporuje a my vnímame akútnu potrebu zmeniť katastrofálny stav slovenského zdravotníctva. Diskusiu, v ktorej rozoberali aj 500 € poukaz pre očkovaných nad 60 rokov či voličskú podporu, si môžete pozrieť aj zo záznamu.

Predsedníčka Irena Bihariová upozornila vládu, aby prestala hľadieť na svoje percentá, pozbierala odvahu a začala naozaj bojovať s pandémiou, pretože momentálne to vyzerá, akoby sa podvolili naratívu Smeru a fašistov.

Europoslanec a podpredseda Michal Šimečka vyzval poslancov a poslankyne vládnej koalície, aby hlasovali za náš návrh dekriminalizácie marihuany, keďže svoj vlastný v parlamente zamietli, no zároveň stále hovoria o potrebe drakonické tresty znížiť.

Banskobystrická bunka PS zastúpená Ingrid Kosovou a Martinom Hanesom odštartovala pomoc zdravotníkom a zdravotníčkam. S aktivitou chcú pokračovať a postupne sa budú pripájať aj ďalšie regionálne bunky.

Už viac ako 10-tisíc z vás podpísalo výzvu, aby sa poslanec Blaha ospravedlnil pani prezidentke.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť