fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

29. apríl 2022

Polícia tento týždeň popri Ficovi a Kaliňákovi začala stíhať aj poslanca koalície Borguľu, čo sa samozrejme nepáči jeho straníckemu šéfovi Borisovi Kollárovi a hrozí tak ďalšia vládna kríza. Popritom tu máme problémy ako napríklad, že Rusko vypína plyn európskym krajinám, Slovensko nemá pripravený plán a ceny základných potrieb rastú závratnou rýchlosťou.

V Progresívnom Slovensku zatiaľ členky vedenia Lucia Plaváková a Simona Petrík pripravili návrh zákona na pomoc rodičom škôlkarov/k, predsedníčka Irena Bihariová zase upozornila na problémy vládnych opatrení na pomoc proti zdražovaniu. Podpredseda EP a PS Michal Šimečka priblížil pohľad EÚ na absurdné správanie R. Fica.

Členka predsedníctva Lucia Plaváková a členka vedenia Simona Petrík predstavili návrh zákona na využitie eurofondov pre škôlkarov/ky. Primárne ide o finančnú podporu rodín s deťmi do 6 rokov až do výšky 350 eur mesačne. Návrh do parlamentu predkladá náš poslanec Tomáša Valášek a rieši napríklad nedostatok miest v škôlkach a vysokú cenu tých súkromných, zabezpečuje viac času na hľadanie práce pre jednorodičov a ďalších, ale vytvára tiež tlak na lepšiu kvalitu štátnych škôlok. Dôležité je, že nejde o záťaž pre štátny rozpočet, keďže financovať tento návrh môže Slovensko z eurofondov, ktoré nečerpá.

Návrh prichádza v situácii, kedy stúpajú životné náklady a mnoho rodín s deťmi obracia každé euro, ale aj v čase, kedy na Slovensko prichádzajú ukrajinské ženy s deťmi. Namiesto vytvárania animozít v spoločnosti by mala vláda konať a využiť všetky dostupné eurofondy. Simona a Lucia im prípravou zákona situáciu uľahčili - za náš návrh stačí len hlasovať. Pomôcť tak môžu slovenským aj ukrajinským rodičom - finančnou podporou, alebo tým, že budú môcť umiestniť svoje dieťa aj do súkromnej škôlky bez zruinovania rodinného rozpočtu.

Predsedníčka PS Irena Bihariová vysvetlila, v čom vláda zlyhala pri opatreniach na pomoc ľuďom pri zdražovaní. Okrem ich neadresnosti pripomenula, že obavy z inflácie tu boli pridlho na to, aby vláda nemala pripravený aspoň základný plán. Upozornila na viac ako milión ľudí na Slovensku, ktorí sú na pokraji, alebo už žijúci v pásme chudoby, no nevzťahujú sa na nich dávky v hmotnej núdzi. Veľká časť týchto najohrozenejších ľudí tak nebude mať nárok ani na vládnu pomoc.

Irena priblížila naše návrhy na spravodlivejšie riešenie situácie, ktoré spočívajú napríklad v cielenom posudzovaní toho, kto pomoc naozaj potrebuje. Odkázanosť by sa mala odvíjať od životného minima, aby záchranným sitom neprepadávali tí najslabší/e. Štát by mal tiež poskytovať priamu platbu, ktorá bude valorizovaná, kontinuálne vyplácaná a bude sa s ňou dať rátať. Jednorazové príspevky vo veľa prípadoch vôbec nezmenia situáciu.

Podpredseda EP a PS Michal Šimečka zhodnotil list Roberta Fica pre európskych lídrov/ky ako “hanbu pre odosielateľa”. Pre Denník N vysvetlil, že list pravdepodobne nebude mať veľký ohlas nielen preto, že ide o nedôstojné divadlo. Brusel rovnako vníma Ficove útoky na EÚ, ktorými spochybňuje jej zápas o právny štát. Michal ako hlavný spravodajca Európskeho parlamentu pre otázky ochrany demokracie a právneho štátu vysvetlil, že ani Európska komisia Ficove tlačovkové obvinenia vo svojich každoročných hodnotiacich správach nepotvrdzuje.

Zastal sa tiež eurokomisárky Věry Jourovej, na ktorú Fico útočil, s tým, že hulvátstvo predsedu Smeru svedčí len o jeho rastúcej panike pred spravodlivosťou. Tú potvrdil, keď Slovensko nazval najväčším vredom v Európskej únii, novinárovi odkázal, že by si za otázku zaslúžil facku a vulgárne urážal poslankyňu.

Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík v súvislosti s odstavením Poľska a Bulharska od plynu vysvetlil, že minister hospodárstva Sulík sa vôbec nepripravil na možnosť, že Rusko nám (znovu) vypne plyn, nereagoval na naše výzvy na hľadanie riešenia a naďalej ignoruje environmentálne dôsledky fosílnych palív. Dnes už otázka nie je či, ale kedy nám Putin zatiahne kohútiky. Ako Martin poznamenal: “Mali sme sa rozhodnúť medzi hanbou a plynom. Máme hanbu a je veľké riziko, že nebudeme mať ani plyn.” Martin tiež prišiel s výzvou vláde na nefinancovanie vojenskej agresie Ruska a klimatickej krízy. Celé jeho vyhlásenie si môžete pozrieť TU.

Člen predsedníctva PS a poslanec NR SR Tomáš Valášek vyzval poslancov a poslankyne hnutia Sme rodina aby hlasovali za vydanie Fica na väzobné stíhanie. Hlasovanie sa odložilo najskôr na utorok. Tomáš avizoval, že krok podporí a uvoľní tak cestu spravodlivosti.

Europoslanec Michal Wiezik poukázal na chaotické prijatie zmien stavebného zákona z dielne Sme rodina. Najhoršie časti problematickej legislatívy sa síce podarilo odstrániť, no i tak uľahčuje cestu developerom, nie je v záujme verejnosti a o ochrane prírody ani nehovoriac.

Podpredseda PS Michal Truban priblížil, že poslanec Borguľa zo seba pod záštitou Borisa Kollára robí falošnú obeť. Kollár navyše bagatelizuje Ficove obvinenie a bezostyšne vydiera politických partnerov, aby zastavil spravodlivosť.

Členka PS Tamara Stohlová vyzýva na podpis európskej petície Save Cruelty Free Cosmetics, ktorej cieľom je zachrániť zvieratá pred testovaním kozmetiky, a teda zbytočným utrpením. Iniciatíva žiada aj lepšie vymáhanie už platných zákonov a obmedzení v tejto oblasti. Podpísať ju môžete TU.

Člen PS Michal Sabo otvoril tému nedostatočnej biodiverzity na Slovensku a priniesol aj viacero riešení, ako ju rozšíriť v mestách, v poľnohospodárstve, ale aj v našich domácnostiach.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť