fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

3. októbra 2021

Správa o stave republiky, ďalšie hádky v koalícii, zvyšovanie cien energií, ale aj zvláštne tlačovky s odkazom „dohodli sme sa, že sa dohodneme“ – to sú len niektoré z tém uplynulého týždňa. My v Progresívnom Slovensku vnímame potrebu konať, a preto vo viacerých oblastiach prichádzame s vlastnými návrhmi a témami. Či už ide o moratórium na odpojenie domácností od energií alebo tému dekriminalizácie marihuany, sme pripravení zabojovať o ich presadenie. Podobne je to so zákonmi, ktoré poslanec Tomáš Valášek predkladá na najbližšiu schôdzu parlamentu, viac sa o nich dočítate nižšie. Tomáš tiež prichádza s novým formátom jeho pondelkových livestreamov.

Progresívne Slovensko navrhuje ročné moratórium na vypnutie domácností od energií a odpustenie pokút pre zraniteľné nízkopríjmové skupiny obyvateľov ako reakciu na narastajúce ceny energií. K téme sa vyjadrila predsedníčka Irena Bihariová, upozorňuje, že hádky Sulíka a Fica a hľadanie vinníka Slovensku nepomôže a je nutné čo najskôr nájsť spôsob ako ochrániť ľudí ohrozených energetickou chudobou. Takýchto domácnosti sú u nás desiatky tisíc. Vláda by mala pre nich urýchlene poskytnúť riešenie, aby sa rodiny nedostali do kolotoča dlhov, keďže vieme, že záchranná sieť na Slovensku zďaleka nefunguje tak ako by mala a rodiny by sa nie vlastnou vinou mohli prepadnúť do chudoby.

Europoslanec Martin Hojsík priblížil návrh PS na zavedenie tzv. klimatickej dividendy. V praxi by sa skončil stav, kedy znečisťovatelia dostávajú povolenky zadarmo a obyvatelia platia. Peniaze vyzbierané z emisií by sa podľa neho mali z časti investovať do zelených, udržateľných riešení, druhá časť by sa vracala občanom naspäť ako klimatická dividenda. Apeluje tiež na zníženie závislosti Slovenska od fosílnych palív, čo sa stáva bežnou praxou v desiatkach zahraničných krajín. Na Slovensku však zástupcovia silných parlamentných strán falšujú realitu a tých, čo sa snažia zmierniť dopady klimatickej krízy označujú za “ekoteroristov“. Martin Hojsík zdôraznil, že stojíme pred výzvou, ktorá sa týka nás všetkých a vláda musí konať čo najskôr.

Poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek na najbližšiu schôdzu parlamentu predložil štyri návrhy zákonov. Novela Zákonníka práce by žene a jej blízkej osobe umožnila vziať si voľno po spontánnom potrate či narodení mŕtveho plodu. Ide o mimoriadne dôležitý zákon, pri ktorom dúfame v širokospektrálnu podporu, pretože je nutné  dopriať zasiahnutým ľuďom čas na zotavenie sa z traumatickej udalosti. Ak by takýto zákon prešiel, boli by sme jednou z prvých krajín, ktoré túto možnosť zavádzajú a ukázali by sme, že ženám sa dá pomáhať aj naozaj, nielen cez obmedzovanie ich práv. Ďalší zákon by odstránil znižovanie materských pre ženy, ktoré sa medzi dvoma tehotenstvami rozhodli pracovať na čiastočný úväzok u svojho zamestnávateľa.

Jedna z našich noviel sa týka aj brigádujúcich študentov a dôchodcov pracujúcich na dohodu. Tí by v prípade jej prijatia mali väčšiu úľavu z odvodov a ostalo by im viac z odpracovaného zárobku. Navrhneme tiež zmenu fungovania Múzea SNP, ktoré by sa stalo neziskovou  organizáciou v spoločnej zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry a Ministerstva obrany, aby sa predišlo jeho výlučnému zaradeniu pod vojenský rezort.

Europoslanec Michal Šimečka vyjadril svoj postoj ku tlačovke strany OĽaNO, po ktorej je čoraz jasnejšie, že zákon na ukončenie drakonických trestov za marihuanu budeme musieť na konci októbra predložiť my. Poukázal na nekonzistenciu krokov koalície – na jednej strane priznávajú, že je to obrovská chyba v systéme, na druhej odmietajú konať. Ich tlačovku sprevádzalo už typické obviňovanie koaličných partnerov, ktoré je kompetentným prednejšie ako stovky nezmyselne odsúdených ročne. Reči o komplexnejšej reforme ostávajú rečami a napriek tomu, že na našej petícií za dekriminalizáciu neustále pribúdajú podpisy, vládni poslanci a poslankyne uvažujú len o znížení trestov. S našim zákonom sme čakali, aby sme jeho prípadným neprijatím nezablokovali podobné zákony na 6 mesiacov. Táto dlhodobá neschopnosť vlády nás presvedčila, že dlhšie ako do konca októbra už čakať nemôžeme a náš zákon predložíme sami.

Lucia Plaváková bola v pondelok prvou hostkou v livestreame poslanca Tomáša Valáška. Zmenou oproti doterajšiemu konceptu bude prítomnosť jedného z členov či členiek Progresívneho Slovenska. Spolu budú preberať aktuálne témy a hlasovania v parlamente, ale tiež vysvetľovať náš postup a postoj ku zložitejším témam. Nevyhnú sa ani odpovedaniu na otázky divákov a diváčok.

Záznam z pondelka si môžete pozrieť na Facebooku Tomáša Valáška, prebrali napríklad nemecké voľby a ich dôsledky pre strednú Európu či motiváciu ľudí očkovať sa. Zamerali sa aj neustále snahy a obmedzenie interrupcií, s ktorými po polroku opäť prichádza Anna Záborská. Lucia vysvetlila problematické aspekty zákona a ako jedna tvorkýň Ženského balíka priblížila naše plány na pomoc ženám na Slovensku.

Tomáš Valášek poskytol rozhovor pre podcast Počúvame Mladých. Ide o projekt Mladých Progresívcov, v rozhovore preberali napríklad tému životných partnerstiev a záujmu mladých o dnešnú politiku.

Europoslanec Michal Šimečka navštívil pani Irenu, ktorej manžel je vo väzbe a čaká na súd kvôli výrobe oleja z marihuany na liečbu krvného tlaku. Návštevou sa snažil poukázať na obete vojny proti drogám na Slovensku a na to, že za vysokými trestami sú zničené životy jednotlivcov.

Členka PS Zora Jaurová varuje pred presunutím Múzea SNP výlučne pod Ministerstvo obrany a vysvetľuje, prečo je takýto krok mimoriadne problematický.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu nižšie.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť