fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

30. január 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Slovensko, podobne ako celý Západný svet, sa tento týždeň zaoberalo najmä hroziacou vojnu na Ukrajine. S rýchlym šírením omicronu uplynulý týždeň neprinášal veľa pozitívneho, napriek tomu sme pracovali najlepšie, ako sme vedeli.

Naša predsedníčka Irena Bihariová sa vyjadrila k potrebe zmeny drakonických trestov za marihuanu, Lucia Plaváková a Simona Petrík komentovali živý prenos vypočúvania kandidátok na Komisárku pre deti a Michal Šimečka s Tomášom Valáškom reagovali na hroziaci konflikt na Ukrajine.

V stredu košický súd právoplatne rozhodol o treste pre Roba, ktorý bol druhý najdlhšie väzobne stíhaný človek na Slovensku. Prečo? Pre zopár gramov marihuany. Trest mu bol mimoriadne znížený z 12,5 na 5 rokov, no ako poukázala naša predsedníčka Irena Bihariováskutočne nie je dôvod na oslavu. Stratených päť rokov života mladého človeka. Nikoho nezabil, nekrátil dane, nebol súčasťou mafie – za tieto skutky si pritom mnohí odsedeli kratší čas ako Robo.

Rozhodnutiu sudkyne určite napomohol aj verejný tlak, naši europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík sa v Robovom prípade angažovali dlhodobo. Obaja však hovoria o nutnosti zmeny legislatívy, pretože nie každý má takéto “šťastie“. Pokračovať v boji za racionálnu drogovú politiku plánujú na Slovensku aj v EÚ.

Členky vedenia PS Lucia Plaváková a Simona Petrík v utorok sledovali vypočúvanie kandidátok na post Komisárky pre deti a zároveň ho komentovali. Vaše otázky sme kládli prostredníctvom nášho poslanca Tomáša Valáška. Do výberového konania sa prihlásili dve kandidátky, psychologička Mária Vargová a poslankyňa OĽaNO Katarína Hatráková.

Hatráková je známa svojimi absurdnými výrokmi o domácom násilí, hlasovaním s fašistami, homofóbiou a transfóbiou či prácou v konflikte záujmov. Najnovšie sa ukázalo, že mala nahrávku o korupčnom správaní, to však na polícii nenahlásila. Myslíme si preto, že Mária Vargová by pozíciu detskej ombudsmanky zastávala odbornejšie, citlivejšie a najmä nezávislejšie.

Náš podpredseda, europoslanec a podpredseda EP Michal Šimečka s poslancom NR SR Tomášom Valáškom napísali o hrozbe vojenského konfliktu na Ukrajine a jej možných dopadoch na Slovensko. Vysvetlili, prečo SR problém nesmie ignorovať a navrhli ako konať.

Tomáš Valášek v piatok v relácii ZKH či Teleráno priblížil okolnosti možného konfliktu na Ukrajine či umiestnenia vojakov a vojačiek NATO na Slovensku. Vysvetlil, že ide o ponuku, ktorú by musela schváliť vláda, navyše takýto krok by mal najmä psychologický efekt – ukázať členským krajinám, že Aliancia za nimi stojí. Tomáš má s obranou a bezpečnosťou bohaté skúsenosti, sám roky pôsobil ako veľvyslanec pri NATO. Rozhodnutie odmietnuť jednotky NATO by podľa neho nebolo rozumné, pripomenul tiež, že je to Slovensko, kto touto kolektívnou ochranou získava.

Rastieme! Najnovší prieskum Focusu nám nameral 8,3 %posunuli ste nás tak na štvrté miesto vo volebných preferenciách, dokonca pred vládnu a premiérsku stranu OĽaNO. Medzi novembrom a januárom sme narástli o 0,6 %. Ďakujeme za vašu priazeň, vďaka vám a vašej podpore ideme stále ďalej, pracujeme, rozširujeme sa a stávame sa jedinou rozumnou alternatívou pre Slovensko.

Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík vytvoril výzvu na ochranu včiel, aby naši zástupcovia/kyne v orgánoch EÚ podporili zákaz nebezpečných pesticídov. Výzvu môžete podpísať tu.

Podpredseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka navštívil Kliniku detskej psychiatrie v Bratislave. S riaditeľom NÚDCH Dr. Bartoňom a prednostkou kliniky Dr. Trebatickou hovorili o dopadoch pandémie na psychické zdravie detí aj o nedostatku kapacít a personálu, ktorý by dokázal pokryť množstvo detí a mladých s psychologickými problémami.

Členka vedenia PS Simona Petrík upozornila, že poľské interrupčné zákony majú ďalšiu obeť, 37-ročnú Agnieszku. Nutnosť bojovať proti drastickej legislatíve a krutému zaobchádzaniu so ženami u nás aj v Poľsku zdôraznili aj ďalší členovia a členky PS. Zomrela Agnieszka, ktorej tri deti ostali bez mamy, a pokiaľ sa nič nezmení, nasledovať budú aj ďalšie ženy. #anijednejwiecej

Členovia a členky PS si vo štvrtok pripomenuli pamiatku obetí holokaustu. Je nutné si pamätať, kam až nenávisť dokáže zájsť, aby sme sa z histórie dokázali poučiť.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť