fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny júl

31. júl 2022

Či už si júlové vydanie nášho newslettra čítate na dovolenke pri mori, pri relaxe na záhrade či v práci, veríme, že si leto napriek horúčavám užívate. Rozuzlenie vládnej krízy, ak nejaké existuje, je zatiaľ v nedohľadne.

Hoci si aj naši členovia a členky dopriali pár dní oddychu, stihli podporiť bratislavský Dúhový PRIDE, prišli s dôležitými zisteniami, aktivitami a informáciami súvisiacimi so životným prostredím a klímou a mnoho ďalšieho!

Minulotýždňový bratislavský Dúhový PRIDE prišlo podporiť viacero členov a členiek PS. Náš predseda a podpredseda EP Michal Šimečka nad pochodom prevzal záštitu a svojím príhovorom udalosť otváral. Upozornil, že Slovensko v oblasti práv LGBTI ľudí prehráva a zaostáva. Vyzdvihol však aj snahy občianskej spoločnosti, ktorá robí, čo je v jej silách, a tiež kroky EÚ v oblasti boja proti diskriminácii či homofóbii.

Aj podpredsedníčka a kancelárka PS Lucia Plaváková participovala na aktivitách spojených s Dúhovým pochodom. Zúčastnila sa LGBTI+ Business Forum 2022, International East meets West Conference a po PRIDE ste ju mohli stretnúť aj na Dúhovom dni rodín. Z PRIDE-u napísala svoje postrehy, poďakovala celému organizačnému tímu a všetkým, čo Dúhový pochod podporili. My sa pridávame a tiež ďakujeme!

Kontaminácii vody na rieke Slaná sa člen predsedníctva a europoslanec Michal Wiezik a členka predsedníctva Tamara Stohlová venujú dlhodobo. V okolitých studniach spravili rozbory a ako sa ukázalo, štandardy pitnej vody stanovené štátom voda nespĺňa. Podali preto podnet na krajskú prokuratúru.

Samotné Ministerstvo životného prostredia na naše výzvy nereagovalo celých 5 mesiacov (!) a až nedávna návšteva rieky prezidentkou Čaputovou ho prinútila konať. Vláda nakoniec vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti s kontamináciou vody. Sme radi, že Slaná dostáva šancu na prežitie. Konať však bolo nutné už dávno, Tamara (ne)činnosť štátu podrobnejšie popísala aj v komentári pre SME. Kroky zodpovedných budeme pozorne sledovať a ďalej apelovať na urýchlené riešenie vzniknutej situácie.

Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík celý mesiac informuje o horúčavách naprieč Európou a na Slovensku a varuje pred komplikáciami, ktoré vysoké teploty spôsobujú ľudskému telu a prírode. Píše aj o ničivých požiaroch naprieč Európou, vrátane katastrofy v národnom parku České Švajčiarsko. “Sucho si svoju veľkú daň ešte len vyžiada,” pripomenul Martin.

O historickom suchu informoval aj člen predsedníctva Michal Sabo. Ľudia si podľa neho  teraz kvôli horúčavám uvedomujú, že klíma by mala byť prioritou, reflektovať to je ale potrebné aj v nadchádzajúcich komunálnych voľbách. Michal priložil otázky, ktoré je potrebné klásť kandidátom/kam, aby sme sa uistili, že životné prostredie v našej obci či meste zveríme správnej osobe.

Slovensko, dá sa to! Spustili sme webovú stránku ku komunálnym voľbám 2022, kde čoskoro nájdete nielen zoznam našich kandidátov a kandidátok a ich vízie o fungovaní jednotlivých obcí či miest, ale aj štvorlístok modernej samosprávy.

Registrovať sa stále môžete do volebnej komisie a dozerať na priebeh volieb a sčítavanie hlasov - stačí vyplniť tento dotazník.

Členka predsedníctva PS Jana Hanuliaková pripomína, že komunálne voľby sa blížia a zodpovedný výber kandidáta/ky je dôležitý, pretože riadenie našej obce a mesta ovplyvňuje mnoho aspektov nášho života. 

Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka a podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík sa prípadu pána Šípoša venovali dlho. Za výrobu mastičiek z marihuany aj po odvolaní dostal 15 rokov vo väzení a prepadnutie rodinného domu, čo je mimoriadne nespravodlivý trest vyžadujúci systémovú zmenu. Tlak na ňu môžete vytvoriť podpisom našej petície

Členky predsedníctva PS Beáta Jurík a Simona Petrík a podpredsedníčka PS Lucia Plaváková napísali špeciálny newsletter o hrozbách pre reprodukčné a sexuálne práva žien vo svete a na Slovensku po zrušení rozsudku Roe vs. Wade. Dozviete sa v ňom o reakcii členských štátov EÚ, o postupe Európskeho parlamentu aj o vývoji na Slovensku.

Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík v komentári pre Denník N vysvetľuje, prečo je návrh znížiť spotrebu plynu v štátoch EÚ o 15% pozitívny krok. Z hľadiska ekonomického, klimatického aj bezpečnostého je pre Slovensko dôležité, aby o tom nerozhodovali Putinovi prisluhovači v NR SR a na sociálnych sieťach.

Podpredseda PS Tomáš Valášek vyzdvihol rozhodnutie Juraja Krúpu vystúpiť z hnutia OĽaNO, pokiaľ hrozí vláda s podporou fašistov. Zároveň dúfa, že takýto poslancov/kýň bude čo najviac a žiadna extrémistická koalícia nevznikne.

Podpredseda PS Michal Truban priblížil report Európskej komisie o indexe digitálnej spoločnosti a ekonomiky (DESI). Slovensko sa v posledných dvoch rokoch prepadáva stále hlbšie a vzďaľujú sa nám už aj krajiny V4.

Podpredsedníčka PS Irena Bihariová upozornila na alibizmus generálneho prokurátora, ktorý sa vymedzil voči podpore Dúhového pochodu kvôli “princípu nestrannosti.” Pri iných témach svoj postoj Žilinka neváhal vyjadriť.

Členka predsedníctva Tamara Stohlová v komentári pre Denník N píše o súčasnej politickej špičke, ktorá si klimatickú krízu nevšimla - alebo sa ju rozhodla ignorovať.

Členky predsedníctva PS Simona Petrík a Beáta Jurík upozorňujú na problém menštruačnej chudoby na Slovensku. Vyplniť môžete dotazník o menštruačnej (ne)spravodlivosti, jeho cieľom je zozbierať informácie a tie použiť na nastavenie riešení.

Člen predsedníctva PS Branislav Vančo vyzval na podpis petície mimovládok VIA IURIS a Nadácie Zastavme korupciu. Cieľom petície je zmena paragrafu 363 tak, aby sa spresnili jeho podmienky a obmedzilo jeho využívanie. 

Členovia predsedníctva PS Dávid Dej a Michal Sabo s Mladými progresívcami upriamujú pozornosť na ľudí bez domova, ktorým vo Vaguse varili obed. Aktuálne ich ohrozujú vysoké horúčavy, pred ktorými sa nemajú kam ukryť, dehydratácia či spáleniny. Nebuďme voči tejto skupine obyvateľstva ľahostajní/é. 

Členka predsedníctva PS Zora Jaurová na výročie zvrchovanosti Slovenska písala o príležitosti na zamyslenie, čo sme ako samostatná krajina za 30 rokov dosiahli a kam sa chceme ďalej posúvať. 

Členka predsedníctva PS Ingrid Kosová sa so spolupredsedníčkou Mladých PS Grétou Gregorovou zúčastnili školenia National Democratic Institute so zameraním na komunálne voľby.

Člen predsedníctva PS Ondrej Prostredník sa zúčastnil kolokvia o stave náboženskej slobody na Slovensku, kde hovoril o krokoch Progresívneho Slovenska na ochranu náboženskej slobody. Poskytol tiež rozhovor Hospodárskym novinám o sexuálnom násilí v cirkvi.

Člen PS Miroslav Kocúr v komentári pre SME píše o nízkych až žiadnych trestoch pre kňazov páchajúcich sexuálne zneužívanie a priblížil aj fenomén inštitucionálnej zrady objavujúci sa na Slovensku na viacerých úrovniach.

Člen PS Martin Pekár upozornil na medializovaný prípad pani Zory, ktorá ako človek na vozíku zažila mimoriadne nedôstojné podmienky pri ceste vlakom. Martin pripomenul, že niekedy stačí viac ústretovosti a empatie, tá však, podobne ako bezbariérovosť, bohužiaľ nechýba len na železniciach.

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť