fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

31. októbra 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Uplynulý týždeň sa Slovensku niesol v znamení nahrávok z chaty jedného oligarchu, no z nášho pohľadu sa diali aj iné, pre mnoho ľudí oveľa dôležitejšie veci. V parlamente sa hlasovalo o našich štyroch konkrétnych návrhoch pre pomoc konkrétnym ľuďom, pokračovala naša kampaň proti obmedzovaniu práv žien a na európskej pôde sme bojovali za dekriminalizáciu marihuany.

Národná rada hlasovala o viacerých našich návrhoch zákonov, ktoré prinášame na parlamentnú pôdu prostredníctvom nášho poslanca Tomáša Valáška. Spoločne s našou internou „legislatívnou úderkou“ pracujeme nepretržite na tom, aby sme ponúkali zákony zlepšujúce kvalitu života žien, rodín, mladých ľudí a vôbec všetkých tých, ktorí sa potýkajú s rôznym druhom skrivodlovostí a ktorým štát doposiaľ veľa podmienok ku kvalitnejšiemu životu nevytvoril.

Na aktuálnej schôdzi sme predložili návrh odvodovej úľavy, ktorý by pomohol mladým brigádnikom, brigádničkam či seniorom a seniorkám. Priniesli sme tiež návrh zákona o reťazových materských, ktorým sme navrhli odstrániť súčasné znevýhodnenia vo vymeriavaní materskej ženám, ktoré otehotneli počas rodičovskej dovolenky. Samozrejme, záleží nám aj na tom, kam sa krajina posúva aj v ostatných oblastiach a ako silné a schopné inštitúcie v nich buduje. Na aktuálnu schôdzu sme preto priniesli aj vylepšenia aj pre inštitúcie, tentokrát z oblasti kultúry, konkrétne pre Múzeum SNP.

Áno, tušíte správne, ani jeden z vymenovaných návrhov nebol prijatý.

Posledný náš návrh, o ktorom sa hlasovalo, by vytvoril nárok na 2 dni voľna pre ženy, ktoré prežili spontánny potrat či narodenie mŕtveho plodu. Voľno by sa vzťahovalo aj na ich partnerskú, či inak blízku osobu. Ani tento zákon poslanci a poslankyne, už týždne sa oháňajúci slovami o pomoci tehotným ženám, neprijali. Zákon, ktorý by ženám doprial čas na nabratie síl či spracovanie traumy, podporilo nakoniec len 12 z nich. Samotná Anna Záborská sa hlasovania prezieravo zdržala. To, ako jednotliví zákonodarci a zákonodarkyne hlasovali, si môžete pozrieť tu.

Ako skonštatovala predsedníčka PS Irena Bihariová, náš ultrakonzervatívny parlament opäť raz ukázal svoju tvár – o zákone, ktorý obmedzuje práva žien budú spokojne hlasovať s fašistami, ale zákon, ktorý by ženám skutočne pomohol, nepodporí ani 10 % z nich. Dokázali tým, že o žiadnu skutočnú pomoc ženám im nejde, potrebujú mať nad nimi iba kontrolu a moc. Toto je bohužiaľ smutnou ukážkou ich hodnôt.

Napriek tomu, že v Národnej rade nie sú mnohé potrebné návrhy zlepšujúce kvalitu života hodné racionálnej diskusie a konsenzu, budeme sa snažiť naďalej pre ne získavať pozornosť a podporu.

Minulý týždeň sme uskutočnili nepretržitý 72-hodinový štafetový protest pred NR SR, aby sme poukázali na nezmyselnosť návrhu Anny Záborskej, ktorým chce obmedziť ženám prístup k interrupciám.

Spolu s týmto protestom sme spustili aj online petíciu www.totovamneprejde.sk, ktorá už presiahla číslo 35 000. Sme vám veľmi vďační za túto podporu a veríme, že presvedčí aj niektorých poslancov a poslankyne, aby za tento návrh nezahlasovali.

V rámci našej petície proti Záborskej návrhu ste nám poslali približne 4 000 odkazov pre poslancov a poslankyne. Nachádzajú sa medzi nimi aj silné výpovede žien, ktoré zažili znásilnenie, či ohrozenie života v dôsledku tehotenstva. A to, čo spája všetky odkazy žien, je jasné posolstvo, aby poslanci a poslankyne nerozhodovali za ženy. Vedia sa rozhodnúť samé za seba.

Medzi štyrmi tisícmi odkazov, ktorým sa okrem iných zaoberali Lucia Plaváková a Simona Petrík, sa často opakuje, že mladí ľudia si neželajú žiť v krajine, ktorá obmedzuje práva žien. A ak by sa Slovensko skutočne chcelo vydať touto cestou, tak svoju budúcnosť vidia v inej krajine. Darmo potom počúvame z úst koaličných poslancov a poslankýň, ako chcú, aby mladí ľudia zo Slovenska neodchádzali, keď v realite presadzujú zákony, ktoré docielia pravý opak.

My sa v rámci našich možností postaráme o to, aby sa čo najviac vašich odkazov dostalo pred kľúčovým hlasovaním k čo najväčšiemu počtu poslancov a poslankýň. Toto im (len tak) neprejde!

Európska Komisia preskúma vysoké tresty, ktoré SR udeľuje za držanie marihuany a jej lekárske využívanie. Uviedla to európska komisárka Ylva Johansson v odpovedi na žiadosť, ktorú jej adresoval Michal Šimečka spolu s Martinom Hojsíkom a ďalšími europoslancami a europoslankyňami v septembri.

Na Komisiu sa obrátil kvôli drakonickým slovenským trestom za marihuanu. Komisiu sme upozornili, že podľa našej právnej analýzy sú často vyše desaťročné tresty za lekársku marihuanu alebo pár džointov v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti, tak ako ich formulujú právne predpisy EÚ. Z tohto dôvodu sme požiadali Komisiu o spustenie konania voči Slovensku podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní EÚ (tzv. infringement).

Komisárka Johansson odpísala, že právo EÚ síce stanovuje iba minimálne tresty a jednotlivé národné štáty majú možnosť určiť vlastné maximálne hranice, tieto by však vskutku mali rešpektovať spomínané princípy proporcionality a predvídateľnosti. Komisia preto preskúma aktuálny stav na Slovensku a zváži spustenie procedúry infringementu.

Najlepšie by bolo, ak by sme si spravodlivosť pre ľudí na Slovensku dokázali vyriešiť sami, doma. Na koalíciu preto za PS intenzívne tlačíme už niekoľko mesiacov. No zatiaľ sa stále len dohadujú medzi sebou a konkrétnu zmenu zákona doteraz nepredložili. Podporte prosím náš tlak a petíciu, ktorú sme spustili spolu s europoslancom PS Martinom Hojsíkom, máme už 23-tisíc podpisov: www.dekriminalizacia.eu.

Členky vedenia Simona Petrík a Lucia Plaváková poukázali počas dňa platovej nerovnosti na potrebu riešiť tento problém aj legislatívne.

Poslanec NR SR Tomáš Valášek venoval svoj livestream debate s kancelárom strany Branislavom Vančom o aktuálnych politických otázkach, súdnej mape a iných témach z právneho prostredia.

Kancelár strany Branislav Vančo upozornil premiéra Eduarda Hegera na mesiac ticha k pracovným skupinám na obnovu dôvery v právny štát.

Progresívne Slovensko vyzvalo vládu, aby začalo dôsledne vynucovať protipandemické opatrenia, aby nedochádzalo k anarchii, akej sme boli svedkom v supermarkete v Prievidzi.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť